До всіх новин

Зробити неможливе можливим в Україні: інтерв’ю з Дмитром Шерембеєм

Як найбільша пацієнтська організація в Україні, “100% Життя” є яскравим прикладом важливої ролі, яку відіграє громадянське суспільство у боротьбі з ВІЛ-інфекцією. “100% Життя” працює пліч-о-пліч з людьми, які живуть з ВІЛ, щоб забезпечити доступ українців до життєво необхідного лікування.

Понад сімнадцять років Україна співпрацює з Надзвичайним планом Президента США з надання допомоги у боротьбі зі СНІДом (PEPFAR) для зміцнення систем охорони здоров’я та державних ланцюгів постачання для подолання руйнівного впливу ВІЛ-інфекції в країні. “100% Життя” – одна з багатьох організацій, які співпрацюють з PEPFAR та урядом України, щоб забезпечити людям, які живуть з ВІЛ, можливість жити здоровим життям.

У лютому 2023 року, через рік після руйнівного вторгнення Росії в Україну, Дмитро Шерембей та Валерія Рачинська приєдналися до святкування 20-річчя PEPFAR , організованого Інститутом Буша, щоб розповісти про роботу “100% Життя”.

Рік потому Ханна Джонсон мала нагоду  поспілкуватися з Дмитром, щоб дізнатися більше про роль PEPFAR в країні та важливість взаємодії США з Україною.

Ханна Джонсон: Як Надзвичайний план Президента США з надання допомоги у боротьбі зі СНІДом (PEPFAR) вплинув на Україну з моменту початку партнерства понад 17 років тому? Чому PEPFAR важливий?

Дмитро Шерембей: PEPFAR зіграв важливу роль у порятунку України від глобальної епідемії СНІДу. У рік, коли PEPFAR розпочав свою роботу в Україні, епідемія процвітала на українських вулицях. Тестування та лікування були недоступні, і кожній людині з діагнозом ВІЛ загрожував вирок смерті. Питання було лише в тому, як швидко це станеться. Я був одним із цих людей, хворих на ВІЛ.

Це було понад 20 років тому. Ми всі опинилися в ситуації, коли нам доводилося виживати всупереч усім негараздам. Від імені всіх людей, які живуть з ВІЛ, я хотів би подякувати PEPFAR за порятунок кожного з нас. Ця програма не лише врятувала нас, а й врятувала всю Україну від ВІЛ та СНІДу. Зробивши це, вона зупинила поширення ВІЛ та стала греблею, яка захищає мільйони українців.

Ханна Джонсон: Попри серйозні проблеми, PEPFAR Україна та партнери, такі як “100% Життя”, демонструють неймовірну стійкість і продовжують надавати послуги для людей, що живуть з ВІЛ. Як Сполучені Штати та Україна можуть спільно вирішувати проблеми охорони здоров’я та безпеки українців?

Дмитро Шерембей: Є один приклад, який ілюструє роль PEPFAR в Україні, особливо під час воєнних дій. На початку повномасштабного вторгнення PEPFAR допоміг врятувати понад 140 000 людей. Це був час, коли державна програма допомоги була зупинена, міжнародна допомога припинилася, і в Україні не вистачало ліків для дорослих, дітей та літніх людей, які потрібно було приймати щодня.

Ми одночасно стикалися з двома проблемами. З одного боку, наші міста бомбили, а з іншого – людям треба було якось виживати без ліків.

Співпраця між “100% Життя”, українською владою та PEPFAR зробила неможливе можливим. За дуже короткий проміжок часу нам вдалося закупити, доставити та розподілити 140 000 курсів лікування по всій Україні. Наші соціальні працівники їздили на велосипедах, човнах і навіть пішки, щоб доставити ліки тим, хто їх потребує.

Під час війни ліки можуть бути такими ж важливими, як бронежилет і шолом. Вони рятують життя від неминучої смерті. Цей приклад показує, що така співпраця може швидко та ефективно давати результати. PEPFAR діяв як подушка безпеки, допомагаючи державним та неурядовим організаціям рятувати життя у найскладніші моменти. Цей мандат виявився ефективним, коли нас бомбили.

Ханна Джонсон: Минуло два роки з моменту повномасштабного вторгнення Росії до вашої країни. Яке ваше послання американцям щодо наших двосторонніх відносин у сфері глобального охоророни здоров’я та інших сферах?

Дмитро Шерембей: У найскладніші та найтемніші часи, у найважчі часи для окремих людей та країни з вами залишаються лише ті, хто найбільше вас потребує. Для мене, як українця, стало справжнім відкриттям те, що люди з іншого континенту, які знаходяться за тисячі кілометрів від нас, виявилися ближчими до нас, ніж ті, хто завжди був поруч. Вони говорять іншою мовою, але вони поділяють з нами ті самі цінності, ті самі принципи та підходи, які ми мали під час війни.

Я висловлюю свою вдячність за кожен витрачений цент, за кожне слово підтримки, за кожну політичну позицію, яку американський народ надав і продовжує надавати українцям. Ці інвестиції рятують світ від глобального зла, з яким стикаються українці, – від Росії як зла номер один у світі.

Я хочу, щоб ці інвестиції повернулися в кожну американську родину у вигляді щастя їхніх дітей, чистого неба без ракет і бомб, щоб їхні матері і батьки мали щасливу старість і були щасливі. Вони заслуговують на це за все, що вони зробили для світу, не лише для України, протягом всієї історії Сполучених Штатів.

Ми також заслуговуємо на це світле майбутнє, щоб ми більше не чули звуків бомб і обстрілів, щоб наші діти не боялися йти до школи. Наша дружба ґрунтується на принципах, які пройшли випробування часом. Це відданість свободі, правам людини, незалежності та демократії.

Ми готові боротися за підтримки Сполучених Штатів, поки не досягнемо перемоги. Сполучені Штати є для нас гарним прикладом того, як треба боротися і досягати бажаного результату – жити у вільній демократичній країні.

  • 821
  • 0
Поділитись