До всіх новин

Зменшення стигми та дискримінації до ВІЛ-позитивних – важливий етап у подоланні епідемії ВІЛ/СНІДу в м. Києві та Київській області

 

Стигма та дискримінація є значними бар’єрами для ВІЛ-позитивних людей та представників груп найвищого ризику щодо інфікування ВІЛ на шляху до якісних медичних послуг. ВІЛ-позитивні люди стикаються із стигматизацією та дискримінацією, яка проявляється в обмежені їх доступу до освіти, житла, працевлаштування, і, навіть,у доступі до необхідної медичної допомоги. Як докорінно змінити ситуацію стосовно стигми та дискримінації, яка існує в медичних закладах міста та області, та інші актуальні питання обговорювалися сьогодні під час круглого столу, на якому було відведено підсумки 2-річного проекту «Толерантна медицина: зменшення стигми та дискримінації, пов’язаної з ВІЛ, до представників груп найвищого ризику в медичних закладах м. Києва та Київської області».

«Мережа ЛЖВ ставить перед собою завдання забезпечити відповідне лікування для усіх ВІЛ+ людей. Долаючи упереджене ставлення до теми ВІЛ серед медичних працівників, ми збільшуємо кількість обізнаних лікарів та медсестер, які перенаправляють до програм тестування і лікування більшу кількість пацієнтів, які цього потребують. Так, за останній рік, в рамках проекту RESPECT у чотирьох регіонах України 2 133 особи були направлені на тестування і 483 пацієнтів, у яких було виявлено ВІЛ-інфекцію, поставлено на облік у Центри СНІДУ. У Києві та Київській області зусиллями проекту було виявлено та поставлено на облік 159 нових пацієнтів», – зазначила Оксана Брижовата, керівник відділу інноваційних програм ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ»

«Стигма та дискримінація, пов’язані з ВІЛ-статусом пацієнтів, нажаль, завжди існували в медичній сфері.  В період реформування медичної системи і переходу до децентралізації  – це стає ще більшою проблемою. ВІЛ-позитивні люди лікуються в загальній медичній системі, як і решта пацієнтів. Якщо людина з ВІЛ звернеться до свого сімейного лікаря за місцем проживання, а він відмовляється надавати допомогу, через ВІЛ-статус останнього, то у пацієнта є 2 варіанти: або взагалі приховувати свій ВІЛ-статус від медика, але це може зашкодити самому пацієнту оскільки лікар не буде мати повної інформації про стан хворого, і може не ефективно його лікувати, або взагалі відмовитися від медичної допомоги, щоб не зазнавати порушення прав та дискримінації. Трішки краща ситуація у Києві, великому місті, оскільки тут більший вибір лікарів в кожному районі, але що робити, якщо це невеличке містечко у Київський області? Так, не може бути, якщо ми прагнемо взяти епідемію ВІЛ під контроль», – розповіла Олена Святюк, директор програм та проектів  КМВ ЛЖВ.

Основними досягненнями проекту стали:

  • рівень знань про шляхи передачі ВІЛ у медичних працівників пілотних ЗОЗ в результаті впровадження проектної діяльності зріс на 13% (з 52% до 65%);
  • рівень стигми, обумовленої страхом інфікуватися, у медичних працівників знизився у 3 рази (з 25% до 8%).
  • проведення 77 актуальних тренінгів участь в яких взяли 1682 лікарів та медичних сестер пілотних ЗОЗ, з метою формування толерантного ставлення до ЛЖВ та ГНР;
  • 856 клієнтів проекту отримали клієнтів проекту, що отримали комплекс послуг із зменшення самостигматизації;
  • 26 клієнтів проекту відстояли свої права на отримання допомоги в медичних закладах м. Києва та області;
  • 246 осіб пройшли консультування на ВІЛ та дізналися про свій статус;
  • 159 нововиявлених пацієнтів поставлені на облік до Міського або Обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом.

 «Стигма і дискримінація ВІЛ-позитивних людей з боку медичного персоналу найчастіше зумовлена страхом людини за своє життя і здоров’я. Як не парадоксально, ми навчаємо медичних працівників елементарним знанням щодо ВІЛ-інфекції: шляхи передачі, заходи із безпеки на робочому місці тощо, – наголосила Лада Булах, виконавчий директор Київського міського відділення Благодійної організації «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД».

Довідка:

Київське міське відділення БО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» виконує проект «Толерантна медицина: Зменшення стигми та дискримінації, пов’язаної з ВІЛ, до представників груп найвищого ризику в медичних закладах м. Києва» за фінансової підтримки ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» в рамках реалізації проекту RESPECT: «Зменшення стигми та дискримінації, пов’язаної з ВІЛ, до представників груп найвищого ризику в медичних закладах України» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Агентство США з міжнародного розвитку управляє програмою США з допомоги іноземними країнам, надаючи економічну та гуманітарну допомогу у понад 80 країнах по всьому світу.

 

  • 1836
  • 0
Поділитись