До всіх новин

Вісім територіальних громад Дніпропетровщини долучаються до світової практики: розширення ролі медичної сестри

Реформа охорони здоров’я, розпочата у 2018 році, створила передумови для швидкого розвитку первинної ланки медичної допомоги. Водночас сучасні виклики для системи охорони здоров’я такі, як старіння населення, збільшення кількості пацієнтів з хронічними захворюваннями та збільшення попиту на послуги охорони здоров’я загалом, вимагають пошуку нових рішень, що поліпшать спроможність системи відповідати сучасному контексту. Однією з поширених стратегій подолання названих викликів є запровадження розширеної ролі медсестри/медбрата. Ця практика позитивно впливає на доступ до системи охорони здоров’я у світі та сприяє посиленню профілактики здоров’я людей.

У серпні 2024 року менеджери закладів первинної медичної допомоги  Дніпропетровської області пройшли навчання з розвитку автономного медсестринства, тобто саме розширення ролей медичних сестер, як складової успішного розвитку первинної ланки медичної допомоги. Навчання було організовано Проєктом USAID «Підтримка реформи охорони здоровʼя» в рамках реалізації Програми відновлення доступу наслення до медичної допомоги. Учасники, серед яких були директори закладів охорони здоров’я, медичні директори, заступники з лікувальної роботи, головні/старші медичні сестри, представляли 8 територіальних громад області, а саме: Томаківську ТГ, Раївську ТГ, Нікопольську ТГ, Покровську сільську ТГ, Покровську селищну ТГ, Покровську міську ТГ, Синельниківську ТГ та Першотравенську ТГ. У вересні та жовтні відповідне навчання пройдуть лікарі та медичні сестри/брати закладів первинної медичної допомоги вищезгаданих громад.

Серед нових ролей медичних сестер/братів є консультування та ведення пацієнтів з неінфекційними захворюваннями (гіпертонія, діабет, серцева недостатність, бронхіальна астма) – в країні є досвід відповідного навчання медичних сестер первинної ланки медичної допомоги. Виписка повторних рецептів часто фактично здійснюється медичними сестрами, однак за підписом лікаря. Наразі напрацьовується підхід до нормативного закріплення такої практики і реалізації технічних рішень для відповідних повноважень медичних сестер. Відвідування важкохворих пацієнтів вдома або патронажні візити до дітей першого року життя, що є традиційними формами медсетринського догляду на рівні громади, та інше є частиною розширених повноважень медичних сестер.

Олена Чернова, координаторка напряму з автономного медсестринства  у проєкті у Дніпропетровській області та представниця БО “100% Життя” відмітила: “Розширення ролі медичної сестри/брата може стати важливим кроком у підвищенні якості та доступності медичної допомоги в Україні. Посилення їх рутинної комунікації з пацієнтами дає можливість підвищити доступність, якість та ефективність медичної допомоги, а також оптимізувати використання ресурсів системи охорони здоров’я. Багато країн успішно впровадили роль медичної сестри з розширеними повноваженнями, що призвело до покращення доступу до медичної допомоги для людей”.

Частина із представлених громад також впроваджують і мультидисциплінарний підхід, який передбачає взаємодію лікарів, психолога і соціального працівника у веденні одного пацієнта, що дає можливість оптимізувати і діагностику, і лікування, і таким чином забезпечує досягнення найкращого результату.

 

Перед учасниками тренінгу стояло завдання опрацювати компонент автономного медсестринства, що є ключовим шляхом для розвитку первинної ланки медичної допомоги, обговорити бар’єри і фактори успіху для впровадження автономного медсестринства у закладі первинної медичної допомоги (ПМД). Уже у вересні цього року потужні та вмотивовані команди розпочинатимуть роботу над впровадженням автономного медсестринства у закладах ПМД. Експерти Проєкту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Підтримка реформи охорони здоров’я» надаватимуть  супервізійну підтримку у реалізації даної ініціативи, адже ____зазначити територіальну громаду____громада є однією із учасниць масштабної програми з відновлення доступу населення  до медичної допомоги для більш ніж чотирьох мільйонів українців дев’яти областей в рамках даного проєкту. Партнер, який сприяє якісній реалізації даної програми у Дніпропетровській області, налагоджуючи співпрацю із медичними закладами, громадами та населенням регіону – це благодійна організація «100% ЖИТТЯ».

 

Довідка:  Проєкт USAID «Підтримка реформи охорони здоровʼя» спрямований на підтримку реформування та відновлення системи охорони здоров’я України за фінансового сприяння уряду США. Його мета полягає у сприянні розбудови прозорої, підзвітної та ефективної системи охорони здоровʼя шляхом підтримки медичної реформи на всіх рівнях та цифрової трансформації охорони здоров’я. Проєкт покращує доступ українців до високоякісних медичних послуг, а також спрямований на стабілізацію й відновлення системи охорони здоров’я для забезпечення безперервності надання медичних послуг.

  • 17
  • 0
Поділитись