До всіх новин

ВІЛ-позитивні українці можуть залишитися без ліків у 2020 році

 

19 грудня по всій Україні пацієнти встановили чорні ялинки, прикрашені пустими пляшками від ліків – символ, що десяткам тисяч ВІЛ-позитивних українців не до свят!

 

Міністерство охорони здоров’я вчасно та в повному обсязі не провело закупівлю препаратів антиретровірусної терапії (АРВ-препаратів) – для лікування ВІЛ-позитивних людей. Наступного року десяткам тисяч пацієнтів з ВІЛ загрожує зрив лікування.   

 

“За нашими підрахунками близько 92 тис. пацієнтів з ВІЛ ризикують залишитись без ліків через те, що в Міністерстві більше трьох місяців не могли підписати документи! — говорить Дмитро Шерембей, голова найбільшої пацієнтської організації БО “100% життя”. — Ми знову повертаємось у часи тотальної турбулентності та істерики через страх тисяч людей опинитись без життєво необхідних ліків. Міжнародні донори та громадські організації не повинні виступати “швидкою допомогою” та “пожежниками”, коли чиновники не в змозі виконувати своїх обов’язків. Ми, пацієнти, не маємо платити своїм здоров’ям за профільну некомпетенцію держслужбовців”

 

Пацієнтські організації б’ють тривогу: в Україні закінчуються ліки – Тенофовір/Емтрицитабін/Ефавіренз та Тенофовір/Емтріцитабін для 48 тис. пацієнтів, Тенофовір/Ламівудин/Долутегравір та Долутегравір для 44 тис. пацієнтів, Абакавір/Ламівудин для 12 тис. пацієнтів. Це лікування рятує життя як дорослим, так і дітям з ВІЛ.

Прийом АРВ-препаратів ВІЛ-позитивними людьми є безперервним пожиттєвим процесом. Ефективність лікування визначається системним прийомом препаратів щоденно. Навіть незначне переривання сприяє розвитку резистентності вірусу до ліків і робить терапію недієвою. Це може призвести до нового загострення хвороби та смерті пацієнта. 

Зараз пацієнтські організації разом з міжнародними донорами роблять усе, аби зняти ризик дефіциту ліків, який вже міг виникнути у січні наступного року. Але якщо внутрішні процеси в МОЗ не прискоряться і враховуючи, що терміни виробництва ліків та доставки сягають від 6 до 9 місяців, наступний ризик переривання виникає вже у  березні-квітні 2020 року

“За зрив закупівель АРВ-препаратів за кошти 2019 року несе відповідальність нове керівництво Міністерства охорони здоров’я України. Адже, наскільки ми знаємо, у МОЗі досі відсутній розподіл відповідальності між заступниками. Тобто, немає конкретної людини, яка керує закупівлями ліків. Процесс закупівель складний і має постійно контролюватися зі сторони МОЗ. А ми маємо ситуацію коли документи на закупівлю ліків лежать в стінах міністерства по три місяця без підпису. Таке недолуге керівництво призвело до того, що десятки тисяч людей, які живуть з ВІЛ, можуть залишитися без життєво необхідних ліків уже цієї весни. Якщо ситуація всередині МОЗ не зміниться, перебої з поставками ліків можуть очікувати пацієнти з іншими нозологіями. Це катастрофа!”, — говорить Інна Іваненко, виконавчий директор БФ “Пацієнти України”.

Аби привернути увагу до проблеми, пацієнти встановили чорну ялинку, прикрашену порожніми пляшками з-під ліків біля Офісу Президента України та передали звернення щодо катастрофічної ситуації з їхнім лікуванням Президенту України. 

В регіонах відповідні звернення були передані губернаторам з проханням не допустити дефіциту препаратів в області і особисто закликати Президента розібратись чому життєво необхідне лікування для людей, які живуть з ВІЛ не закуповують вчасно.

Звернення_до_Президента

Додаткова інформація за телефонами: 

Максим Ровінський, Директор з комунікацій БО “100% ЖИТТЯ”, 050 299 63 18, m.rovinskyy@network.org.ua

Мартиненко Юлія, PR-відділ БФ “Пацієнти України”, 093 491 84 18, yuliia.m@patients.org.ua

 

 

 

  • 4533
  • 6
Поділитись