Вдосконалені методи скринінгового обстеження на ТБ дозволяють знизити смертність серед ВІЛ-інфікованих осіб
Скринінгове обстеження на туберкульоз (ТБ), активна диспансеризація виявлених випадків ТБ серед осіб, які починають прийом ВААРТ, а також скринінг аналізів сечі на ТБ серед госпіталізованих ВІЛ-інфікованих пацієнтів – все це дозволяє значно знизити показник смертності і поліпшити прогноз лікування ТБ серед ВІЛ-інфікованих осіб – за результатами двох великомасштабних досліджень, представлених на 25-ій Конференції з ретровірусів і опортуністичних інфекцій (CROI 2018) в Бостоні, США.
Дослідження «XPRES» в Ботсвані надало ретроспективні дані поетапного впровадження діагностичного апарату «Xpert MTB/RIF» в замін методу діагностики ТБ на основі мікроскопічного аналізу мазків; проте дослідники прийшли до висновку, що найбільш значних результатів вдалося досягти при використанні пакету діагностичних і диспансерних заходів по виявленню випадків ТБ.
В рамках дослідження проводилася порівняльна оцінка трьох лікувально-діагностичних заходів в період розгортання програм по використанню діагностичних систем «Xpert MTB/RIF»: на першому етапі дослідження проводилися стандартні заходи по виявленню випадків ТБ; на другому етапі – стандартні заходи в поєднанні з посиленими заходами щодо виявлення ТБ (додатковий персонал, відстеження та активне залучення пацієнтів, які пропускають прийоми лікаря); на 3 етапі – посилені стандартні заходи підкріплювалися використанням систем «Xpert MTB/RIF» замість мікроскопії мазка.
Скорочення 6-місячного показника смертності (головного критерію оцінки ефективності заходів) простежувалося в ході обох посилених етапів дослідження, хоча статистично значного зменшення смертності вдалося домогтися лише на третьому етапі. Після проведення додаткового аналізу з оцінки 12-місячного показника смертності, значно знизився рівень цього показника простежувалося як на другому етапі дослідження (відношення ризиків з поправкою склало – 0,72), так і на третьому етапі (відношення ризиків – 0,76) без суттєвої різниці за результатами двох етапів.
Дослідники прийшли до висновку, що найбільших змін вдалося досягти за рахунок людського фактору, а не за рахунок впровадження діагностичних систем. Незважаючи на те, що швидкість і чутливість нового діагностичного методу може призвести до швидкого короткострокового поліпшення результатів, найбільш важливими факторами успіху є дії самого медичного персоналу щодо виявлення випадків ТБ та утриманню пацієнтів під наглядом.
Інше дослідження «STAMP» проводилося в Південній Африці і Малаві. Результати дослідження підтвердили, що скринінговий аналіз проб сечі за допомогою ЛАМ-тесту підвищував рівень діагностики та лікування туберкульозу, а також сприяв зниженню рівня смертності серед госпіталізованих пацієнтів, що приймають АРТ.
Підтвердження діагнозу активного туберкульозу у пацієнтів в запущених стадіях ВІЛ-інфекції може виявитися важким завданням, для вирішення якої часто потрібно виділення ТБ-культури. Використання методу ТБ-ЛАМ при аналізі сечі дозволяє прискорити виявлення ТБ та зменшити загрозу смертельного результату серед госпіталізованих хворих з ВІЛ і з рівнем CD4 клітин нижче 100 клітин / мм 3. Незрозумілим залишалося тільки одне питання: чи пропонує ЛАМ-тест додаткову вигоду в умовах доступності діагностичної системи «Xpert MTB/RIF».
В ході дослідження, госпіталізованим ВІЛ-інфікованим пацієнтам або проводилося стандартне дослідження мокротиння за допомогою діагностичної системи «Xpert MTB/RIF», або дослідження мокротиння і сечі системою «Xpert MTB/RIF» в поєднанні з аналізом сечі за допомогою ТБ-ЛАМ-тесту) .
Загальний показник смертності на 56 день від початку дослідження (головний порівняльний критерій дослідження) склав 21,1% в групі стандартного обстеження в порівнянні з 18,3% в групі посиленого обстеження, хоча різниця не досягла статистично значущої різниці (p = 0,07) . Статистично значуще різниця цих показників простежувалася серед осіб з числом CD4-клітин нижче 100 клітин/мм 3, з вихідним рівнем гемоглобіну нижче 80 г / л і з підозрою на ТБ при госпіталізації.
У цій групі пацієнтів, рівень своєчасної ТБ-діагностики і лікування був вище при використанні обох діагностичних методів.
Дослідники прийшли до висновку, що результати дослідження свідчать на користь більш широкого використання скринінгу сечі на ТБ серед усіх ВІЛ-інфікованих стаціонарних пацієнтів.
Джерело
http://www.aidsmap.com/New-TB-screening-methods-cut-deaths-in-people-with-HIV/page/3221271/?utm_source=NAM-Email-Promotion&utm_medium=conference-bulletin&utm_campaign=Russian