В Україні розпочато масштабний проект з подолання ВІЛ/СНІДу – HealthLink
В Україні стартував масштабний проект з прискорення зусиль з протидії ВІЛ/СНІДу – HealthLink, який охопив 12 регіонів України, де тягар епідемії найважчий. З весни 2018 року проект розпочав впровадження активностей. Але що саме означає це прискорення?
Головне, що змінюється, – з’являється можливість швидко і безпечно пройти тест на ВІЛ і почати лікування. У перекладі з англійської це слово Link буквально означає лінк (зв’язок) із здоров’ям (Health). Знайти людей, які живуть з ВІЛ і не знають про це (а таких сьогодні кожен другий ВІЛ-іфікований) – ось завдання, яке є першочерговим.
Послуги з тестування на ВІЛ і супровід будуть доступні для загального населення, але особливий фокус приділяється статевим партнерам людей, які живуть з ВІЛ, представникам ключових спільнот, через покращення доступу якісних послуг з профілактики та лікування, а також зменшення стигми і дискримінації до людей, які живуть з ВІЛ зі сторони медичних працівників.
Головна мета проекту – прискорити процес подолання епідемії ВІЛ в Україні через можливість швидко і безпечно пройти тест на ВІЛ і почати лікування. Проект впроваджується БО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» в партнерстві з Альянсом громадського здоров’я за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). HealthLink – це п’ятирічний проект, який реалізується протягом 2017-2022 років в 12 регіонах України: Дніпропетровська, Кіровоградська, Запорізька, Донецька, Одеська, Чернігівська, Полтавська, Черкаська, Херсонська, Миколаївська, Київська область та місто Київ та. Участь у реалізації HealthLink беруть неурядові організації , що пройшли конкурсний відбір.
Про шляхи реалізації
Проект містить у собі два глобальних напрямки: сервісні послуги для клієнтів та активності з адвокації на національному та регіональному рівнях. Все це комплексно має забезпечити в країні умови для сталого надання сервісів і послуг пацієнтам за фінансової підтримки держави та у партнерстві з громадським сектором.
Про сервіси та послуги
Реалізація проекту передбачає досягнення певних цілей. По-перше – широке впровадження тестування на ВІЛ та виявлення людей з ВІЛ, які ще не знають свій статус. Одне з глобальних завданнь для країни – раннє виявлення. За оціночними даними на початок 2018 року в Україні проживало 244 тисячі ВІЛ-позитивних людей, а перебувають під медичним наглядом лише 143 766 ВІЛ-позитивних громадян. Тому основна мета – щоб люди з ВІЛ дізналися про свій статус та якомога раніше розпочали лікування. Лише так можливо побороти епідемію ВІЛ в Україні.
Проект HealthLink – прискорює процес подолання епідемії ВІЛ в Україні, дає можливість швидко і безпечно пройти тест на ВІЛ і почати лікування.
По-друге, метою є спрощення доступу до лікування людей з ВІЛ та покращення надання медичних послуг. Перш за все, самому пацієнту важливо знати про свої права, алгоритм дій після встановлення діагнозу, а для цього потрібна людина, яка детально пояснить, що до чого. В проекті беруть участь соціальні працівники НУО, які проводять дотестові та післятестові консультації та забезпечують соціальний супровід людям з ВІЛ. Багато людей , які дізналися про свій позитивний статус, просто «губляться» між тестуванням та початком лікування. Мета проекту HealthLink – донести до пацієнта інформацію про доступність та ефективність лікування ВІЛ. Вже давно ВІЛ не є вироком: люди з ВІЛ, які приймають антиретровірусну терапію (АРТ) живуть повноцінним життям, яке триває стільки ж, як і в звичайної людини. Важливо лише якомога раніше розпочати лікування.Сьогодні вже період від постановки діагнозу до початку прийому АРТ скорочено з 30 до 15 днів.
По-третє – актуальним і важливим залишається зниження рівня стигми та дискримінації по відношенню до людей з ВІЛ, як серед загального населення, так і серед медичних працівників. Саме стигма та дискримінація є основним бар’єром в доступі до тестування та лікування ВІЛ. Завдяки HealthLink ми створюємо суспільство толерантних і мотивованих медичних працівників.
Про адвокацію
До 2020 року Україна планує завершити план переходу на державне фінансування всіх програм з протидії ВІЛ/СНІДу. В рамках проекту HealthLink будуть посиленні спроможності та експертність регіональних громадських організацій, які є головними партнерами держави на місцевому рівні. Вже в 2019 році НУО у 12 регіонах будуть готові надавати послуги для ЛЖВ по профілактиці і супроводу.
Фахівці проекту залучатимуться до системної адвокаційної діяльності щодо вдосконалення законодавства, нормативних актів, операційної політики та їх практичного застосування для сприяння доступу до якісних та ефективних ВІЛ-послуг. Крім того, HealthLink готуватиме працівників охорони здоров’я для ефективного надання якісних послуг ЛЖВ та представникам ключових груп. Вже сьогодні в межах проекту навчання пройшли понад 100 медиків, соціальних працівників та менеджерів, які впроваджуватимуть HealthLink в регіонах. В цілому в проекті буде навчено більше 3000 медичних працівників.
Також HealthLink передбачає посилення адвокаційних заходів для ЛЖВ. Зокрема буде вдосконалено нормативно-правову базу, що сприятиме доступу до самостійного тестування, медичних карток ЛЖВ, надання послуг з підтримки для жертв насильства з підвищеним ризиком інфікування ВІЛ, своєчасного доступу до паліативної та хоспісної допомоги для ЛЖВ, скасування заборони на усиновлення для ВІЛ-інфікованих людей. Крім того будуть внесені зміни до регулювання кримінальної відповідальності за передачу ВІЛ-інфекції, що відповідають сучасним принципам, скасовано призначення лікування МЛР-ТБ консиліумом лікарів, розроблено моделі статусу конфіденційності туберкульозу, вдосконалено правила та практики щодо примусової ізоляції пацієнтів з ТБ, не прихильних до лікування та інше.
Для кого проект?
HealthLink розрахований на широкі верстви населення, щоб виявити максимальну кількість людей з ВІЛ. Однак окремим фокусом є статеві партнери ЛЖВ та представники груп ризику. Концепцію надання послуг впроваджується силами рівних, тому регіональні кейс-менеджери відбиралися на основі їх здатності працювати з певними цільовими групами.
Провідними партнерами проекту в регіонах будуть представники ключових спільнот: ЛГБТ, працівників комерційного сексу, споживачів ін’єкційних наркотиків. Їх розвиток і посилення є основним фактором стабільності реалізації проекту.
Про нові підходи та інновації
Винятковість HealthLink в тому, що він органічно лягає в медичну реформу, запускає нову модель допомоги пацієнтам, змінюючи при цьому роль самих лікарів в боротьбі з епідемією ВІЛ в Україні. Тепер через сімейних лікарів та лікарів стаціонарів можна буде потрапити на тестування ВІЛ швидкими тестами.
Часто раніше, коли у людини просто брали тест на ВІЛ у лікарні, до моменту, коли результати були відомі, він міг злякатися, виписатися та просто загубитися. HealthLink дозволяє не втратити цих людей (ось чому LINK), надати їм швидку та своєчасну допомогу – знайти цих людей, які живуть з ВІЛ і не знають про свій статус.
Тепер лікарі, збираючи анамнез пацієнта, будуть давати рекомендації пройти тестування на ВІЛ. У лікарні будуть доступні швидкі тести: тестування займає усього 15-20 хвилин. І тут надати людині підтримку зможе соціальний працівник, який проконсультує, пояснить, що відбувається, як жити з ВІЛ і що необхідно зробити прямо зараз, чому важливо якнайшвидше розпочати лікування. Аналіз пілотних проектів демонструє, що завдяки такому підходу на 23% зросла кількість обстежених пацієнтів (порівняно зі стаціонарами, де такий підхід не застосовували).
Уже в цьому році в проекті буде протестовано 48 тис осіб. За масштабом, це, приміром, як місто Ромни в Сумській області.
Крім того, HealthLink надає підтримку в розвитку електронної системи E-Health. Саме в рамках проекту було забезпечено переміщення системи E-Health на сервери в Україні.
Проект забезпечить прозорість регіональних закупівель ліків для пацієнтів, які живуть з ВІЛ, бо закупівлі проводимуться через систему ProZorro. Такий пацієнтськими моніторинг дозволить забезпечити всіх пацієнтів тест-системами та АРВ-терапією в регіонах.
Проект впроваджується БО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» в партнерстві з Альянсом громадського здоров’я за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).