До всіх новин

У України є план як максимально наблизити допомогу пацієнтові

­­­­­­­­­­­­­­ЮСЕЙД допомагає Україні знайти людей, які живуть з ВІЛ та не знають про це

Лише кожен другий ВІЛ-інфікований українець знає про свій статус. За оціночними розрахунками, в Україні – 240 тисяч людей з ВІЛ (ЛЖВ), під медичним наглядом знаходяться 146 тисяч ВІЛ-позитивних громадян України. За даними ЮНЕЙДС більш ніж 100 тисяч ВІЛ-інфікованих українців ще не знають про свій діагноз. Однією з найголовніших проблем є недоохоплення послугами з тестування населення.

 

Олександру 25 років, два місяці тому він дізнався, що ВІЛ-позитивний. Після цього він думав, що його життя закінчене.

   “Я погодився на розмову і підтримку з соціальним працівником. Я дізнався від неї, що з ВІЛ можна жити”

Фото – Викторія Семененко

 

«Я 20 років живу з ВІЛ. У 1998 році, коли  мені поставили діагноз – це й справді був смертельний вирок, адже в Україні ще не було доступу до антиретровірусної терапії, не було належного фінансування програм протидії ВІЛ з боку держави, та загалом розуміння в суспільстві, як жити із цим захворюванням, – говорить Дмитро Шерембей, голова найбільшої в Україні пацієнтської організації БО «100% життя» (Всеукраїнська мережа ЛЖВ). – Сьогодні, від постановки діагнозу до старту лікування потрібні тижні! Це надзвичайне досягнення яке ми, як пацієнти, вибороли за підтримки спочатку лише міжнародних партнерів, а потім і держави»

 

Дмитро Шерембей під час заключної конференції, розповідає про досягнення проекту USAID RESPECT

Фото – Роман Попов

БО «100% життя» є першою неурядовою організацією, яка стала прямим партнером USAID.  З 2013 по 2017 рік, організація впровадила в Україні проект USAID RESPECT, який директор UNAIDS в Україні назве «найбільш успішним проектом із подолання стигми та дискримінації, який реалізовано в Україні за 20 років». У 2016 році організація  від імені України отримає нагороду програми PEPFAR за краще партнерство серед пацієнтських організацій з 40 країн світу.

 

Успіх проекту RESPECT став настільки суттєвим, що модель по залученню клієнтів на тестування і лікування, яка була розроблена та випробовувана в проекті, покладена в основу нового масштабного проекту з протидії ВІЛ в Україні – USAID HealthLink. В рамках якого за п’ять років американською стороною буде інвестовано 22 млн грн у подолання ВІЛ і це є найбільшим проектом  для USAID у сфері охорони здоров’я в Україні.

 Олександра Виноградова розповідає про досвід України під час International AIDS Conference в Амстердамі

Фото – Максим Ровінський 

 

«Модель показала високу ефективність, оскільки орієнтується на потреби клієнта, місцеву специфіку, гнучка до реформи в медичній галузі та залучає лікарів до тестування пацієнтів швидкими тестами. Цей підхід було схвалено лікарями пілотних медичних установ. Ключовим фактором, який сприяє доведенню нових пацієнтів до лікування є наявність соціального працівника, який разом з лікарем наближає допомогу пацієнту», – розповідає Олександра Виноградова, експерт БО “100% життя”, яка була однією з тих, хто впроваджував USAID RESPECT в Україні.

 

В рамках проекту HealthLink всі ці алгоритми працюють і доповнені новими підходами, що лягають в контекст медичної реформи в Україні.

 

По-перше, не втрачаються нові пацієнти. Їх підхоплює соціальний працівник і доводить до лікування.  

Адже, за статистикою тільки в українській столиці за даними Київського міського центру СНІДу, 59% ново виявлених ЛЖВ губляться на шляху від постановки діагнозу до призначення лікування.

Марина Переверзева під час асистованого тестування на ВІЛ

Фото – БО “Світло Надії”

 

Про свого першого клієнта згадує Марина Переверзева, яка працює соціальним працівником у Полтавському регіоні України: “З першою клієнткою ми познайомилися через її чоловіка, який також має цей статус. У пари двоє дітей. Після тестування та оголошення результату, жінка замкнулася і не захотіла слухати ні мене, ні психолога. Вона просто вибігла з кабінету і не відповідала на дзвінки. Декілька днів я їй не телефонувала, дала час заспокоїтись. Потім ми поговорили, я розповіла про важливість лікування, підтримала, запросила пройти додаткове обстеження. Статус підтвердився. Зараз вона приймає АРТ разом зі своїм чоловіком”

 

По-друге, відбуваються системні зміни і до тестування залучаються сімейні лікарі.

 

В рамках медичної реформи в Україні змінюється сам алгоритм тестування, пропонуючи  широке використання швидких тестів на ВІЛ у роботі сімейних лікарів.

 

«Хто, як не лікар первинної меддопомоги, може допомогти пацієнту визначитися щодо ризикованої поведінки та необхідності тестування, – говорить Директор Центру громадського здоров’я МОЗ України Володимир Курпіта.

 

Модель по навчанню і залученню сімейних лікарів до тестування на ВІЛ, була протестована ще у проекті USAID RESPECT. Пілотні ініціативи продемонстрували, наскільки ефективним є тестування та діагностика на первинній ланці. Кількість обстежених пацієнтів, які пройшли тестування експрес-тестами, зросла на 23%.

Тож тільки протягом 2018 року в межах проекту HealthLink протестують  48 тисяч людей.

 

«Винятковість цього проекту в тому, що він органічно лягає в медичну реформу, підтримує розвиток електронної системи E-Health, запускає нову модель допомоги пацієнтам, змінюючи при цьому роль самих лікарів в боротьбі з епідемією ВІЛ в Україні. Тепер через сімейних лікарів та лікарів стаціонарів можна буде потрапити на тестування ВІЛ швидкими тестами.» , – підкреслює Дмитро Шерембей.

 

По-третє, продовжується робота по зниженню рівня стигми серед медичних працівників по відношенню до ЛЖВ.

«Згідно з результати підсумкової оцінки рівень стигми та дискримінації, пов’язаної з ВІЛ, до ЛЖВ та представників груп ризику  серед медичного персоналу обраних медичних закладів, впав більш як у три рази – з 43% до 13%.» – говорить Олександра Виноградова, про результати роботи проекту RESPECT в рамках дослідження «Індекс стигми».

 

Стигма є основним бар’єром на шляху до послуг з тестування. Тому тренінгам  та навчанню медиків приділено окрему увагу – більше 3000 лікарів пройдуть навчання протягом п’яти років. Вже у  2019 році HealthLink проведе наступний, четвертий, етап дослідження Індекс стигми. Україна і тут є лідером тому що проведе дослідження  «Індекс стигми» найбільшу кількість разів серед всіх країн-учасниць дослідження.

Олександр став одним з перших, хто отримав допомогу в рамках проекту HealthLink. «Я буду пити терапію – у мене все буде нормально! Якби не допомога соціального працівника, не знаю, чи зумів би я сам справитися із своїми думками, чи став би на терапію, чи не накоїв би я дурниць. Від неї я відчуваю підтримку, я не сам», – говорить Олександр.

 

В Україні зараз демонструє лідерство в регіоні Східної Європи і Центральної Азії за відповіддю на виклики епідемії ВІЛ.

 

«Ми спираємось на вже існуючий досвід і в новому проекті максимально прискорюємо подолання ВІЛ в Україні. Зміна парадигми самих лікарів в процесі подолання епідемії в країні, залучення сімейних лікарів, супровід соціальними працівниками, аби людина не загубилась, коли дізнається про позитивний результат і отримала допомогу та непереривні системні зміни в державі, які впроваджують НУО за підтримки самої держави та міжнародних партнерів – то все рецепт, як  саме максимально наблизити допомогу пацієнтові», – підводить підсумок Дмитро Шерембей.

 

­­­­­­­­­­­­­­

  • 1559
  • 0
Поділитись