До всіх новин

Суд знову відклав розгляд справи про скасування монополії на найдорожчі в Україні ліки

16 березня Північний  апеляційний господарський суд мав розглядати справу про скасування монополії на найдорожчі в Україні ліки, які життєво необхідні пацієнтам з ВІЛ!  До суду було викликано експертів, які більше року (!) проводили експертизу патенту, що захищає монополію на ліки. Від їхнього рішення напряму залежить, чи буде скасований “вічнозелений патент” на найдорожчий  в Україні препарат Алувія і чи зможе держава закупати й інші, більш дешеві препарати для лікування ВІЛ.

 

Стратегія, яку спочатку судового процесу обрала фармкомпанія-монополіст – було максимальне затягування процесу, адже допоки триває суд, Україна вимушена купувати тільки цей препарат. Нагадаємо, що судовий прецедент, який ініціювали пацієнти з найбільшої організації БО “100% життя” триває вже понад три роки.

 

“Тактика фарми дуже проста — затягувати процес, бо час — це ключовий фактор. Кожен місяць зволікання коштує життів, коштує грошей. На жаль, ці демонстрації на фоні коронавірусу, що вони переживають за здоров’я та життя людей, ми вважаємо маніпуляцією. Їм абсолютно начхати, що протягом трьох років тисячі пацієнтів не мають доступу до лікування, що люди помирають. Цинічність цієї картинки зашкалює. На фоні всього цього вони пропонують відкласти розгляд справи ще на місяць аби держава витратила ще більше грошей, а люди залишились без ліків. Ми сподіваємось, що через місяць нарешті хтось стане на позицію пацієнтів”, — говорить Дмитро Шерембей, голова БО “100% життя”

 

Так, 16 березня на черговому засіданні суду, представники фармвиробника Еббві спираючись на загальну ситуацію, що склалась з COVID-2019, домагались, аби судове засідання було відкладено.  В результаті – Суд переніс розгляд справи на 9 квітня, фактично спираючись на факт, що у залі не були присутні всі експерти, яких було викликано до суду. Прохання заслухати експерта, який був у суді і на чому наполягали представники “100% життя” аби не затягувати далі процес, суд відхилив. Відтак, до 9 квітня Україна буде змушена закуповувати препарат лише від одного виробника-монополіста.

 

Дмитро Шерембей додає, що в країні триває курс на нове законодавство — вже в першому читанні прийнято закон, який унеможливлює практику “вічнозелених” патентів. “Цей суд будується на старій системі і це остання можливість фарми відірвати собі ласий шмат прибутку”.

 

Нагадаємо, фармацевтичний монополіст всіляко затягує процес розгляду справи і понад три роки, поки триває суд, утримує виняткове право на продаж наддорогих препаратів.

 

Найбільша пацієнтська організація БО “100% життя” бореться за скасування “вічнозеленого” патенту, що дозволить одразу ж вивести на ринок більш дешеві препарати та забезпечити лікуванням додатково 138 тис пацієнтів, в тому числі з ВІЛ.

16 березня до суду були викликані експерти, які проводили експертизу патенту, що захищає монополію на ліки. Двоє з трьох експертів визначили, що патент на препарат не відповідає вимогам законодавства, що дає підстави скасувати “вічнозелений патент” на препарат і випустити на ринок України більш дешеві ліки. Третій експерт написав альтернативний висновок, згідно якого визнає патент дійсним (відзначимо, що це той самий експерт, який протягом року(!) не міг провести експертизу).  

 

Слухання експертів було перенесено на 9 квітня. 

Довідка:

Більше трьох роки найбільша пацієнтська організація БО “100% життя” (раніше — Всеукраїнська мережа ЛЖВ) бореться за скасування патенту на життєво необхідні ліки для ВІЛ-позитивних пацієнтів, лопінавір/ритонавір (Алувія). Через монополію на ліки держава і донори  вимушено переплатили 370 млн гривень у 2018 році (за ці кошти можна було б охопити додатковим лікуванням 138 тис. пацієнтів).  

  У 2018 році, активісти нарешті домоглися від суду призначити експертизу патенту, але призначений судом експерт Олексій Сімуров  протягом року затягував справу. На початку 2020 двоє з трьох експертів заключили, що патент на лопінавір/ритонавір не відповідає критерію «винахідницького рівня». 

31 травня 2016 року БО «100% Життя» (БО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД») подала до Господарського суду м. Києва позов по справі щодо визнання патентів на препарат лопінавір/ритонавір (Алувія) недійсними. Позовні вимоги Мережі ЛЖВ у даній справі обґрунтовані наступним: оскаржувані патенти не відповідають вимогам законодавства щодо новизни та винахідницького рівня, а забезпечена ними юридична монополія компанії-патентовласника (AbbVie Inc., США) дозволяє їй встановлювати завищену ціну на препарат. Через це держава та донори лише у 2018 році витратили 536  млн гривень на закупівлю одного тільки лопінавіру/ритонавіру, забезпечуючи потреби 27 тис. пацієнтів із ВІЛ. У разі скасування патенту можна буде закуповувати цей препарат за втричі нижчою ціною, витрачаючи на рік 163 млн грн. Це потенційно дозволить закупити лікування ще для 138 тисяч пацієнтів.

6 березня 2017 року Господарський суд м. Києва відхилив позов, навіть не призначивши експертизу патентів на відповідність вимогам законодавства. Мотивування відмови: оскаржувані патенти не порушують права або захищені законом інтереси позивача, як пацієнтської організації, і, на думку суддів, не доведено, що у випадку скасування патентів ціна на препарат буде знижена. Причини відмови в позові є абсолютно необґрунтованими й суперечливими з юридичної точки зору.

 

Про БО «100% Життя»:

БО «100% Життя» (раніше Мережа ЛЖВ) — найбільша пацієнтська організація в Україні, місія якої  – боротьба за Життя. Мережа працює з пацієнтами та для пацієнтів, в тому числі представляючи інтереси людей, які живуть з ВІЛ, в 25 регіонах України.

Детальніше на сайті:  http://network.org.ua/ або на сторінці Фейсбук https://www.facebook.com/All.Ukrainian.Network.of.PLWH

  • 1862
  • 0
Поділитись