До всіх новин

Приречені пацієнти пікетують Кабмін

 

Приречені пацієнти пікетують Кабмін

Більше сотні пацієнтів з мішками на головах та удавками на шиях вишикувалися сьогодні перед Кабінетом міністрів України. Таким чином вони хотіли наочно продемонструвати Уряду, до чого призведе ухвалення проекту бюджету на ліки-2016: людей зі смертельно-небезпечними хворобами прирікають помирати. На акцію «Приречені» відстоювати своє право на життя приїхали тяжкохворі українці з Київської, Чернігівської, Рівненської, Черкаської, Житомирської, Волинської та Тернопільської областей.

За підрахунками Міністерства охорони здоров’я, для того, щоб забезпечити хворих потрібними ліками, потрібно закласти у бюджет мінімум 8,1 млрд грн. – саме таку потребу вказано в пояснювальній записці до бюджетного запиту МОЗ. Проте в проекті бюджету на наступний рік на закупівлю медикаментів закладено всього 3,9 млрд грн., що навіть менше ніж минулого року. Адже гривня з того часу девальвувала майже вдвічі. За такого фінансування сотні тисяч хворих з такими хворобами, як ВІЛ/СНІД, гепатити, туберкульоз, ниркова недостатність, дітки з діагнозом гемофілія чи муковісцидоз ризикують стати інвалідами або померти.

«Я дуже хочу мати дітей. Проте у мене два вірусних гепатити і народити дитину – для мене означає добровільно заразити її цими вірусами. – говорить 25-річна Ірина, яка уже 20 років живе з вірусним гепатитом В і С. – Цього року держава забезпечить ліками лише одного з десяти хворих на гепатит. І я боюся, що не потраплю в цей список обраних пацієнтів, яким держава подарує життя».

За даними пацієнтів, реальна потреба у ліках значно більша. Наприклад, для лікування дітей, хворих на муковісцидоз, – важку генетичну хворобу, що вражає легені та підшлункову залозу, – потрібно 23 млн грн замість запланованих 8 млн. Тобто, за кошти, закладені у бюджеті на 2016 рік, лише 34% маленьких пацієнтів із цим захворюванням отримають потрібні препарати. Решта, а це все діти – приречені на жахливу та повільну смерть від нестачі кисню.

Ситуація із хворими на ВІЛ/СНІД, туберкульоз, вірусні гепатити, орфанні та онкологічні захворювання – не краща. «Вбивчий» проект бюджету-2016 забезпечує ліками в середньому не більше 30% пацієнтів. Без лікування залишаться 9 з 10 хворих на гепатит та 3 з 4 ВІЛ-інфікованих українців. Життя мільйонів пацієнтів залежить від того, чи почують їх чиновники.

«Коли європейські експерти з широко відкритими очима запитують мене, чому наш уряд так безвідповідально ставиться до пацієнтів і чому вони не турбуються про те, як подолати епідемії СНІДу, туберкульозу та гепатиту і як знизити смертність від онкологічних хвороб – я не знаю, що відповідати. – зазначає виконавчий директор БФ «Пацієнти України» Ольга Стефанишина. – Цього року сталася унікальна ситуація: Міністерство охорони здоров’я написало запит до Мінфіну на реальну потребу в ліках. Ця потреба становить 8.1 мільярдів. Всі сподівалися, що пані Яресько почує, але марно. Тому ми вирішили, що чиновники мають власними очима побачити, що означають ці цифри».

Під смертельною небезпекою наразі знаходяться не лише хворі, але й здорові українці, які стануть жертвами поширення епідемій. Україна посідає перше місце в Європі по розповсюдженню вірусних гепатитів та темпами поширення ВІЛ-інфекції.

«Завдяки тому, що на 2012 рік фінансування для лікування хворих на ВІЛ/СНІД збільшилося майже в два рази, нам вперше вдалося зупинити поширення епідемії та зменшити смертність, – розповідає Дмитро Шерембей, голова Всеукраїнської мережі людей, що живуть з ВІЛ/СНІД. – Якщо Уряд зараз не виділить необхідних на лікування коштів, то ми матимемо новий спалах епідемії СНІДУ. Крім того, найбільші міжнародні донори просто припинять допомагати Україні долати епідемію. Їх посилання просте: ми надаємо кошти Україні вже 10 років. Кожного року Уряд обіцяє збільшувати державні видатки, але цього не відбувається. Україна повинна відповідати за свої зобов’язання як перед міжнародною спільнотою, так і перед важкохворими пацієнтами».

Слід зазначити, що лише 6% препаратів, які закуповує Україна на державних тендерах, – українського виробництва. Інші 94% – іноземні. Минулого року бюджетні розрахунки відбувалися з урахуванням курсу долара на рівні 15 грн. за долар. Сьогодні курс гривні виріс на 66%, і становить 25 грн. за долар, що також значно вплине на обсяги ліків, які закуплятимуться. Сума, закладена на програми лікування в проекті бюджету-2016, майже дорівнює тій, що була затверджена у 2015 році. Щодня в Україні через відсутність ліків помирає близько 1600 пацієнтів.

Приречені пацієнти пікетують Кабмін

Приречені пацієнти пікетують Кабмін

Приречені пацієнти пікетують Кабмін

Приречені пацієнти пікетують Кабмін

Приречені пацієнти пікетують Кабмін

Приречені пацієнти пікетують Кабмін

Приречені пацієнти пікетують Кабмін

Приречені пацієнти пікетують Кабмін

 

  • 1923
  • 0
Поділитись