До всіх новин

Проєкт ACCESS Pro завершено: понад 200 тисяч пацієнтів отримали доступ до якісних медичних послуг

Завершився масштабний п’ятирічний проєкт ACCESS Pro, реалізований пацієнтською організацією БО “100% ЖИТТЯ” у партнерстві з українськими урядовими структурами та міжнародними донорами, зокрема Центрами контролю і профілактики захворювань США (CDC). Цей проєкт покращив доступ до медичних послуг для вразливих категорій населення, зокрема пацієнтів з ВІЛ, туберкульозом, гепатитами та залежністю від опіоїдів. ACCESS Pro впровадив нові цифрові рішення та зміцнив спроможність медичних установ відповідати на сучасні виклики охорони здоров’я.

Однією з найбільш вагомих інновацій стало впровадження інформаційної системи “Моніторинг соціально значущих хвороб” (ІС MСЗХ). Ця система дозволила автоматизувати процеси надання медичних послуг, полегшити моніторинг стану пацієнтів та створення електронних медичних карток, а також забезпечити прозорий облік ліків. З моменту впровадження системи було створено понад 211 тисяч електронних медичних карток для пацієнтів з ВІЛ, що полегшило доступ до їхньої медичної інформації та забезпечило кращий контроль за процесом лікування. Крім цього, 547 медичних закладів в Україні, які надають допомогу ВІЛ-позитивним пацієнтам, та 234 заклади для хворих на туберкульоз тепер використовують цю систему для моніторингу та управління лікуванням.

Незважаючи на виклики, спричинені пандемією COVID-19 та повномасштабною війною в Україні, ACCESS Pro продовжував свою роботу без зупинок. Проєкт не лише допомагав лікарям виконувати їхню роботу ефективніше, але й створював для пацієнтів безпечні умови, навіть у найскладніших ситуаціях. Ключовим компонентом цієї діяльності стало впровадження мобільного додатку Care 4 You, який дозволяє пацієнтам отримувати дистанційну допомогу. Завдяки додатку пацієнти можуть слідкувати за своїм здоров’ям, отримувати консультації лікарів та керувати своїм лікуванням, навіть якщо вони змушені переїжджати через бойові дії. Особливо актуальним цей інструмент став для тих, хто опинився на окупованих територіях або був змушений виїхати за кордон.

“Одне з головних досягнень проєкту – розробка інформаційної системи з питань ВІЛ, туберкульозу та ЗПТ.  А також лабораторні системи, які містять понад 600 тис. медзаписів з понад 700 медзакладів. Особливо хочу відзначити, що під час повномасштабної війни система управління інформацією стала критично важливим інструментом, оскільки через російські обстріли знищено чимало паперових медичних документів. Але завдяки інформаційній системі вдалося зберегти безперервність догляду і лікування найбільш вразливих груп населення”, – додав Езра Барзілай, директор Центру контролю та профілактики захворювань (CDC) в Україні.

“Як показали виклики пандемії а згодом й повномасштабного вторгнення та  війни – цифрові рішення завжди є актуальними та стають у нагоді, коли люді знаходяться у русі, пересуваються по країні, але не втрачають доступ до власної медичної інформації. Це полегшує життя як пацієнтам, так й лікарям, а згодом — сприяє налагодженню функціонуванню й усієї медичної системи. Це в черговий раз доводить, що за цифровими рішеннями — майбутнє, яке в Україні вже наступило”, —  Дмитро Шерембей, голова БО “100% ЖИТТЯ”

Мобільний додаток Care 4 You став інструментом, який зробив медичні послуги більш доступними для вразливих категорій. У складних умовах війни, коли доступ до лікарень може бути ускладненим або небезпечним, додаток допомагає пацієнтам залишатися на зв’язку з медичними працівниками. Це дає змогу підтримувати здоров’я і продовжувати лікування незалежно від їхнього місцезнаходження.

“Коли Програма медичних гарантій починала впроваджуватися, ми розуміли, що пацієнти з ВІЛ повинні мати доступ до медичних послуг, для цього потрібно було убезпечити їх дані в електронній системі охорони здоров’я згідно з національним та міжнародним законодавством”, – розповів Дмитро Черниш,  директор Департаменту розвитку електронної системи охорони здоров’я НСЗУ. – Співпраця з проєктом ACCESS Pro дозволила НСЗУ як власнику системи eHealth інтегрувати людей, які живуть з ВІЛ в загальну систему електронних медичних карток в Україні. При чому інтегрувати так, що інформація про них захищена, не може бути доступна чи передана третім особам. Проєкт нас підтримав у розвитку функціоналу. Він у нас має відповідну назву “Чутливий модуль””.

“Я користуюсь додатком регулярно, і він суттєво полегшує моє життя. В умовах, коли доступ до лікарень може бути ускладненим, це справжній порятунок,” розповідає Віталій, один із користувачів додатку.

Проєкт також мав значний вплив на роботу медичних працівників. Залучення до системи ІС MСЗХ понад 981 медичного працівника дозволило краще координувати надання медичних послуг. Медики отримали доступ до сучасних цифрових інструментів для моніторингу стану пацієнтів, що підвищило якість обслуговування та дозволило забезпечити своєчасний доступ до лікування. Особливо важливим це стало для пацієнтів з ВІЛ, туберкульозом та тих, хто отримує замісну підтримувальну терапію (ЗПТ).

Під час реалізації проєкту ACCESS Pro було здійснено 8524 епізоди лікування для пацієнтів, які отримують ЗПТ. Крім цього, для пацієнтів із туберкульозом було імпортовано до системи 443 935 випадків з Реєстру хворих на туберкульоз, що значно полегшило контроль за їхнім лікуванням. Успішно було впроваджено модулі для моніторингу захворювань, таких як замісна підтримувальна терапія, туберкульоз, гепатити та профілактика передачі ВІЛ від матері до дитини.

Проєкт працював навіть у найскладніші часи, коли українська система охорони здоров’я стикалася з величезними труднощами через повномасштабну війну.

Реалізація ACCESS Pro підкреслила важливість використання цифрових інструментів у сфері охорони здоров’я. Завдяки цим інноваціям, Україна зробила важливий крок уперед у забезпеченні якості медичних послуг, навіть у найскладніших умовах. 99% складів медичних установ було підключено до модуля “Логістика”, що дозволило налагодити електронний облік ліків і забезпечити безперебійний доступ до необхідних препаратів для пацієнтів.

ACCESS Pro став прикладом успішної співпраці між урядовими організаціями, міжнародними донорами та громадськими структурами. Проєкт не лише допоміг покращити медичну систему України, але й створив фундамент для подальшого розвитку цифрових технологій у сфері охорони здоров’я. Цифрові інструменти, розроблені в рамках цього проєкту, дозволять Україні ефективніше відповідати на виклики в майбутньому, зокрема в боротьбі з епідеміями ВІЛ, туберкульозу та інших соціально значущих хвороб.


Цей матеріал було створено БО “100% ЖИТТЯ” в межах проєкту «ACCESS Pro «Доступ спільнот до послуг з догляду та лікування ВІЛ через сучасні інформаційні системи та кращий зв’язок із послугами» за підтримки Надзвичайної ініціативи Президента США з надання допомоги у боротьбі з ВІЛ/СНІДом (програми PEPFAR).

 

  • 446
  • 0
Поділитись