До всіх новин

«Програма “Доступні ліки” – це та реформа, яка торкнеться кожного українця», – Володимир Курпіта

 

 

4 квітня під час прес-брифінгу представники Міністерства охорони здоров’я України і громадських організацій розказали про старт програми «Доступні ліки».

У квітні в Україні стартує програма «Доступні ліки», яка дозволить громадянам отримувати низку препаратів безкоштовно або з невеликою доплатою. Програма діє на ліки від серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу та бронхіальної астми. При цьому інші програми відшкодування, які, наприклад, діють на інсуліни, продовжуватимуть працювати.

Для того, щоб отримати препарати за цією програмою, потрібно звернутись до лікаря, отримати правильно виписаний рецепт із зазначенням діючої речовини, прийти до аптеки, що бере участь у програмі, та отримати обрані ліки.

”Ми добре розуміємо – програма стартує і буде реалізовуватися по-різному у різних областях та містах. Це – ще один приклад децентралізації по-медичному. Адже Міністерство робить всі залежні від нас кроки. Тепер черга за регіонами, які мають укладати договори з аптеками і за громадянами, які мають звертатися до лікарів, а не займатися самолікуванням”, – наголосила в.о. міністра охорони здоров’я України доктор Уляна Супрун.

Так, наприклад, деякі регіони стартували успішніше, ніж інші. Чернівецька область вже навіть опублікувала карту з аптеками, які долучаться до програми 1 квітня.

Заступник міністра охорони здоров’я України Роман Ілик, зазначив, що програма набиратиме обертів поступово, оскільки аптеки можуть підключатися до неї з часом. “Звертаємося до аптечних закладів, щоб вони долучалися до проекту і підписували договори з розпорядниками коштів на місцях. Ми не лише хочемо роздати безкоштовні ліки пацієнтам, ми хочемо зберегти їхнє здоров’я та покращити якість життя”, – зазначив він.

Найкраще на сьогодні спрацювали Вінницька, Чернівецька, Полтавська, Миколаївська, Івано-Франківська, Черкаська та Херсонська області. У кожному з цих регіонів готові підписати договори з розпорядниками коштів більше 100 аптек.

Старший проектний менеджер офісу реформ КМУ Дмитро Романович зазначив: “Було багато критики, що виробники не долучаться до програми, аптеки не підпишуть договори, але наша спільна робота зробила цю програму можливою”. Він також додав, що робота офісу реформ КМУ буде зосереджена на тому, щоб моніторити, організовувати та координувити найбільш пріоритетні та найбільш складні реформи, які стоять перед урядом. І медична реформа один з цих пріоритетів.

Згідно з опитуванням громадської організації “Пацієнти України”, 97% пацієнтів платили за препарати, лікуючись амбулаторно. 43,5% українців позичають гроші чи продають майно для лікування, а 48,8% відмовляються від лікування через брак коштів.

Виконавчий директор благодійного фонду “Свої” Оксана Сухорукова зазначила, що завдяки програмі “Доступні ліки” пацієнти зможуть отримати необхідні ліки, а благодійні організації – зосередити свою увагу більше на наданні допомоги важкохворим українцям. “Ми раді, що така програма почала діяти в Україні і що є міністерство, яке може показати такі позитивні результати для громадян України”, – зазначила вона.

“Ми вітаємо ініціативу уряду щодо запровадження європейських механізмів забезпечення пацієнтів ліками. Сподіваємося, що такий механізм буде позитивно оцінений пацієнтами та поступово розширюватиметься на інші програми, які впроваджує Міністерство, – сказав Володимир Курпіта, виконавчий директор БО “Мережа 100% життя”, – Найголовніше, що ця реформа торкнеться кожного українця. Ми отримуємо три принципові результати: підвищення відповідальності місцевої влади стосовно того як скористатися можливістю, що надає реформа. Підвищення відповідальності лікарів первинної ланки перед своїми пацієнтами. Та підвищення відповідальності самих пацієнтів, котрі мають зрозуміти, що про здоров’я треба дбати постійно, а не час від часу”.

Перед стартом програми Міністерство охорони здоров’я порівняло ціни на аналогічні діючі речовини за 3 категоріями у 5 європейських країнах – Польщі, Словаччині, Угорщині, Чехії та Латвії. На основі середньої ціни за добову дозу в цих країнах, Уряд встановив граничну ціну на лікарський засіб в Україні, а також ціну, яку повністю відшкодовує держава у рамках програми «Доступні ліки». Реєстр виробників, які добровільно зголосились на участь у програмі, містить стовпчик «Розмір відшкодування за упаковку, грн.». І держава компенсує вартість лікарського засобу, який подав заявку на участь в програмі «Доступні ліки» з найнижчою ціною. Саме такий препарат пацієнт отримає безкоштовно. За решту ліків за програмою необхідно доплатити різницю в ціні.

Нагадаємо, що 3 квітня 2017 року Міністерство охорони здоров’я України опублікувало реєстр ліків, вартість яких відшкодовується: https://goo.gl/qkzmrq

 

  • 1707
  • 0
Поділитись