Подвійна перемога в Сумах
15 вересня 2017 року Сумська обласна рада затвердила два важливих рішення для протидії соціально небезпечним захворювань. Вперше в Україні за кошти місцевого бюджету будуть закуплені сучасні противірусні препарати для лікування вірусного гепатиту С та послуги мобільної амбулаторії для проведення тестування на ВІЛ. Це велика перемога місцевих активістів, яка стане прецедентом для місцевої влади у інших областях країни.
Депутати виділили 1 мільйон 80 тисяч гривень на препарати і тести на гепатит С для Сумської обласної інфекційної лікарні. Обласна програма діагностики, лікування та профілактики вірусних гепатитів була прийнята ще у 2012 році, але кілька років поспіль не фінансувалася.
“Ця програма націлена на допомогу у лікуванні вразливих груп населення, а також людей, які не можуть забезпечити собі лікування власними коштами, – говорить заступник голови Сумської обласної ради Тетяна Головко. — Цієї суми замало, щоб покрити потребу, яка є в області, але це вже перший крок до забезпечення таких людей належним лікуванням”
Орієнтовна ціна одного курсу лікування гепатиту С складає 30 тисяч гривень, саме завдяки фінансуванню обласної програми можна буде закупити щонайменш 30 курсів лікування для жителів Сумщини. Крім того, Сумська область вже у цьому році отримає 56 курсів лікування вірусного гепатиту С від Всеукраїнської Мережі ЛЖВ для паціентів з ко-інфекцією.
Також у області діє Державна цільова соціальна програма профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів. Стати учасниками цієї програми можуть люди, які стоять на черзі у обласному гепатологічному центрі.
Інше важливе рішення, підтримане депутатами обласної ради — це виділення коштів Сумському обласному центру профілактики та боротьби зі СНІДом на придбання послуг мобільної амбулаторії для тестування на ВІЛ уразливих груп Сумської області. Така закупівля в Україні здійснюється вперше.
Завдяки цьому буде підвищено охоплення профілактичними послугами найбільш уразливі до ВІЛ групи населення у чотирьох райцентрах та обласному центрі Сумської області. Ця подія є логічним продовженням запровадженого в 2016 році процесу роздержавлення надання соціальних послуг.
Найближчим часом Сумський обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом проведе процедуру закупівлі послуг через Prozorro. Цього разу закупівля послуг буде здійснена в рамках обласної соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на період 2015-2018 роки.
“За останній рік відбулись колосальні зміни у відносинах місцевої влади та громадських організацій, зокрема тих, які працюють у соціальній сфері. Ми зараз повноцінні партнери, спілкуємося на одній хвилі, бо маємо чітке спільне бачення щодо шляхів вирішення важливих соціальних проблем”, — зауважує керівник громадської організації “Клуб Шанс” Олексій Загребельний.
Крім того, Олексій Загребельний наголошує на тому, що зараз у Сумській області відбуваються революційні процеси, які руйнують шаблони щодо залучення ресурсів місцевих бюджетів на програми та сервіси, що більше 10 років впроваджувалися в Україні виключно на ресурси міжнародних благодійних організацій.