Пацієнти вимагають збільшити фінансування охорони здоров’я до 5% ВВП!
18 вересня під Верховною Радою України відбулась акція «Бюджет смерті-2021». Пацієнти, батьки важкохворих дітей разом зі своїми дітьми, активісти та небайдужі громадяни вийшли з вимогою збільшити фінансування медичної сфери до 5% ВВП — до 225 млрд грн.
«Ми вийшли під стіни ВРУ з одною простою вимогою — Президент України, монобільшість та Кабінет Міністрів України мають збільшити фінансування на медицину. Те, що презентує Уряд — це бюджет смерті для пацієнтів. Тому ми принесли череп як символ бюджету смерті під будівлю Парламенту. Адже через недофінансування бюджету кожного року помирають тисячі людей»,— говорить Дмитро Шерембей, голова БО «100% Життя».
«У бюджеті на 21 рік не закладено збільшення видатків на ключові напрямки у медицині: програму медичних гарантій та на ліки. Програма медичних гарантій, через яку реалізується медична реформа, була критично недофінансована у 2020 році і відчутно не збільшується зараз. Це означає, що пацієнти не отримають необхідних їм безоплатних медичних послуг у лікарнях. Щодо ліків, то тут не можна розраховувати ні на закупівлю сучасних препаратів нового покоління, ні на включення нових захворювань до державних закупівельних програм»,— Інна Іваненко, виконавча директорка БФ «Пацієнти України».
Пацієнти закликають не голосувати за бюджет смерті та вимагають від Верховної Ради:
- додати на програму медичних гарантій 29 млрд грн.
- збільшити бюджет на закупівлю ліків, що дасть змогу закуповувати новітні препарати за вже існуючими програмами — 4,5 млрд грн.
- почати фінансувати з держбюджету закупівлю ліків за 5 новими програмами — більше 561 млн грн.
Недофінансований бюджет медичної системи перетворюється на катастрофу для тисячі родин пацієнтів щороку. Коли держава кидає їх напризволяще і вони приречені виживати: брати кредити, позичати кошти, шукати інші способи, щоб отримати дороговартісне лікування
«Мій син Ельдар має рідкісне, вроджене генетичне захворювання, м’язова дистрофія Дюшена. Народитися в Україні з таким діагнозом — вирок, адже держава ніколи не виділяла кошти на ліки від цього захворювання. Без лікування в Україні діти з хворобою Дюшена у 10 років сідають в інвалідний візок та рідко доживають до 18 років. Хоча необхідний догляд та препарати дозволяють покращити якість життя пацієнтів та дожити до 45-55 років. Ми з чоловіком боремося за життя нашого хлопчика самотужки, бо для державних чиновників це не пріоритет. Щоб врятувати мого сина та ще сотні хворих дітей потрібно трохи більше 161,5 млн грн на рік. В розрізі держбюджету це копійки. Але влада воліє збільшувати фінансування своїх хоромів, а не рятувати життя мого сина»,— розповідає мама хворого на м’язову дистрофію Дюшена Каріна Петоян.
Не всім пацієнтам вдається назбирати кошти та отримати лікування. В результаті частина з них стає інвалідами, частина — помирає.
“Через нестачу фінансування, я вимушена постійно збирати кошти на лікування! Через це моя хвороба спрогресувала і тепер я в інвалідному візку. І таких пацієнтів, як я, тисячі! Можу сказати від імені усіх людей з інвалідністю, що держава свідомо знущається та принижує нас — ми змушені жебракувати собі на лікування. Саме зараз, приймаючи Бюджет Смерті, ви крадете у нас законне право на людське існування”, — зазначає Мар’яна Пиріжок, пацієнтка та представниця UCMS «Українська спільнота людей з розсіяним склерозом»
Під час акції пацієнти написали та передали народним депутатам список сотень людей, життя яких обірвалось за останніх два роки через недофінансованість медичної системи. Вони всі могли б жити, якби держава виділила достатньо коштів.
«Уже кілька років поспіль ГО “Афіна. Жінки проти раку” займається проблематикою лікування онкологічних захворювань в Україні. Я сама у онкодіагнозі і на собі відчула недофінансованість нашої медсистеми. У розвинених країнах пацієнти мають можливість лікуватись ефективними, інноваційними препаратами. У нашій країні, на жаль, вони недоступні для пацієнтів, адже держава закуповує тільки найпростіші ліки. Саме тому смертність від раку в нашій країні дуже висока. Щороку в Україні помирає близько ста тисяч пацієнтів.Є види раку, при яких шансів вижити немає взагалі без тих ліків, які не входять зараз до номенклатурного списку закупівель. А за кордоном такі пацієнти живуть, працюють, але не в Україні. Ми сформували список тих людей, які померли за останні роки, так і не дочекались належного фінансування від держави. В нашій спільноті онкохворих жінок на сьогоднішній день понад 6500 пацієнтів, і майже щодня хтось із них помирає. А часом і кілька в день. На жаль, проект бюджету 2021 вбиває нас”, — говорить співзасновниця ГО «Афіни. Жінки проти раку» Вікторія Романюк.
Пацієнтські організації вже надсилали звернення до Президента України Володимира Зеленського, прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля та міністра фінансів України Сергія Марченка щодо збільшення бюджету на 2021 рік на медицину.