Медики звернулись до депутатів з проханням дотримуватись закону
У вівторок, 21 вересня 2021 р., в Українському кризовому медіа-центрі зібрались медичні працівники з усіх куточків України. Вони вимагали збільшити фінансування сфери охорони здоров’я до 5% від ВВП, як це мав би гарантувати закон.
«Сьогодні ситуація критична. Люди, від яких залежить життя та здоров’я нації, люди, які щодня ризикують власним здоров’ям, намагаючись здолати пандемію, вимушені виходити та просити до себе поваги та забезпечення гідного рівня життя.
Медики бояться страйкувати. Та і не мають можливості цього робити. Адже люди хворіють кожен день і спасіння життів пацієнтів неможливо відкласти. Те, що ми не виходили на акції не значить, що нас все влаштовує. Жебрацькі зарплати — це неповага до медиків, особливо в час пандемії. І тільки повноцінне фінансування медицини зможе змінити це», — наголосила лідер ГО “Медичні лідери” Юлія Брикульська.
Коштів, які заклали у бюджет на 2022 рік, недостатньо для якісних системних змін. Лікарі роками чують обіцянки про підвищення зарплат для медичного персоналу, тому не вірять, що цього разу ці обіцянки стануть реальністю.
«Зараз ми вимушені скорочувати середній медичний персонал. Частина лікарів звільняються самостійно, ідуть з професії або переходять в приватні заклади. Місцевий бюджет не має змоги допомогти лікарні. 5 % ВВП, як рекомендувала ВООЗ на програму медичних гарантій, — це те, що дасть змогу зробити якісні зміни, які побачили би медики та пацієнти саме на рівні спеціалізованої допомоги, в стаціонарах”, — зазначив головний лікар КНП “Вознесенської багатопрофільної лікарні” Красьоха Володимир.
«5% — це той мінімальний рівень, який забезпечить гідні заробітні плати медикам, особливо молодим фахівцям, дозволить розвивати якість медичної допомоги та покращити умови медичного обслуговування населення», — додає головний лікар “КНП Шепетівський центр ПМСД” Андрій Нечипорук.
До брифінгу доєднались і пацієнтські організації, оскільки підвищення виплат на медицину для пацієнтів збільшить перелік безкоштовних медикаментів.
Більше того, на сайті Верховної Ради зареєстрували законопроєкт, який передбачає скасування норми 5% від ВВП. Є ризики, що якщо цю норму скасують, то видатки на медицину стануть ще меншими, ніж 2,9% ВВП.
«Ми, як найбільша пацієнтська організація, не можемо залишитися осторонь від вимог медичних працівників України щодо 5% від ВВП на охорону здоров’я. Адже ми в одному човні, і цей човен може потонути від недбальства можновладців. Якщо в нас не буде достатньо коштів на утримання медицини, лікарі покинуть країну або підуть з професії. Це негативно вплине в першу чергу на стан нашого здоров’я, тож ми докладемо всіх можливих зусиль, щоб наші лікарі почувалися затребуваними та вмотивованими рятувати життя!» — заявив лідер організації “100% життя” Дмитро Шерембей.
З питаннями можна звертатися до Клєщової Ірини, 0662620959 kleschova.is@gmail.com