Кабмін затвердив законопроект, що вплине на доступність ліків
Кабінет Міністрів України затвердив законопроект зі зміни регулювання винаходів і корисних моделей, які спрямовані на поліпшення практики патентування ліків. Мета — зниження вартості препаратів.
Про внесення законопроекту на розгляд ВР повідомив під час засідання уряду 25 січня 2018 року прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.
Законопроект вносить зміни в регулювання прав на винаходи і корисні моделі. Зокрема, він передбачає важливі для охорони здоров’я положення щодо обмеження патентного троллінгу щодо лікарських засобів. Тобто видачі вторинних, “вічнозелених” патентів. Закон, у разі прийняття, зменшить кількість не інноваційних за своєю суттю патентів на ліки, що призведе до зниження цін.
Незаслужені патентні монополії на ліки в світі і в Україні створюють можливість для продажу ліків за завищеними цінами, що суттєво обмежує доступ пацієнтів до життєво важливих препаратів, зокрема, для лікування онкології, ВІЛ і гепатиту С. Держава і пацієнти змушені переплачувати сотні мільйонів гривень на незаслужено запатентованих ліках. Зміни, запропоновані в законопроекті, підвищать доступність лікарських засобів і поліпшать якість патентів, що видаються на ліки.
Мережа спільно з Міністерством економічного розвитку і торгівлі, Міністерством охорони здоров’я, НДІ інтелектуальної власності НАПрН, БФ “Пацієнти України”, ВООЗ, ПРООН, брала активну участь в розробці цих положень в даному законопроекті.
“Якщо Верховна Рада прийме цей законопроект, то підвищиться конкуренція на препарати для лікування ВІЛ і гепатиту С, що призведе до зниження ціни, — підкреслив Сергій Дмитрієв, директор з політики та адвокації Мережі. —Найголовніше, що ці життєво важливі препарати стануть більш доступні пацієнтам”.
Незабаром очікується реєстрація цього законопроекту у Верховній Раді.