До всіх новин

Фахівці ГО «Дитинство без СНІДУ» підтримують ВІЛ-позитивних вихованців дитбудинку

Наші партнери, ГО «Дитинство без СНІДУ» багато років опікуються ВІЛ+ вихованцями дитячого будинку сімейного типу, який засновано в 2008 році при Свято-Вознесенському чоловічому монастирі в с. Мольниця Герцаєвського р-ну Чернівецької області. Наразі там проживає 212 вихованців, серед яких 88 ВІЛ+ дітей.

Всі ці роки фахівці організації надавали ВІЛ+ дітям медичний та соціальний супровід,  консультації медичному та обслуговуючому персоналу стосовно питань ВІЛ інфекції.

Дітям забезпечені комфортні умови проживання та можливості для професійного зростання. Їх залучають до виконання різних господарських робіт, необхідних в повсякденному житті: вони допомагають готувати їжу, прибирати житлові приміщення, задіяні в роботі на фермі,  займаються малярними роботами, дівчат навчають шити, плести.

 

На сьогодні більшість ВІЛ+ дітей досягла підліткового віку і у них виникають специфічні проблеми, обумовлені  відсутністю необхідних знань з питань ВІЛ/СНІДу та фізіології людини. 

 

Актуальним постало питання надання підліткам психологічної підтримки. Психологами проекту було проведено цикл інформаційних занять, які ставили на меті:

 – поглиблення знань з базових питань ВІЛ/СНІДу, АРТ-лікування, 

– подолання деприваційних проблем та інституалізації,  

– адаптацію в оточуюче соціальне середовище після досягнення 18 років,

– гармонійний психологічний розвиток.

 

Перший 3-денний цикл занять було проведено психологами 15-17 червня 2022 року.

Підлітки були поділені на групи по двом віковим категоріям, окремо хлопці та дівчата,  роздільне навчання хлопців та дівчат є  однією  з особливостей виховання  при монастирі.  

    Під час першого циклу занять  були розглянуто теми:

  1. Основні знання про вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) /синдром набутого імунодефіциту (СНІД). 
  2. Антиретровірусна терапія ( АРТ ) та здоров’я. 
  3. Емоції та почуття. 

Закріплення інформації відбувалося через інтерактивні вправи.

 

Доброзичлива атмосфера під час занять  сприяла можливості учасникам вільно ставити запитання та з’ясовувати незрозумілі моменти. Заняття проводилися із застосуванням інтерактивних методів роботи з групою. Підлітки були досить активними і позитивно сприймали такий формат занять. 

На початку занять та в кінці було проведено тестування  на визначення рівня інформованості про захворювання ВІЛ, дотримання режиму та прихильності до лікування  АРТ. Результати показали значні зміни в свідомості підлітків, стосовно того як повноцінно жити із захворюванням на ВІЛ інфекцію.

 

Всі ВІЛ+ діти були оглянуті лікарем- інфекціоністом Центру «Клініка для лікування дітей, хворих на ВІЛ-інфекцію/СНІД» НДСЛ «ОХМАТДИТ»,  більшість дітей з ефективною АРТ, але значна кількість дітей потребує поглибленого обстеження, оскільки вони знаходяться у ендемічній зоні по захворюванню щитоподібної залози. Визначаються проблеми у дівчат, значна кількість яких мають затримку статевого розвитку і потребують нагляду гінеколога і ендокринолога. Надано рекомендації лікарям-педіатрам з питань ведення ВІЛ-позитивних дітей, уточнено потребу в супутніх додаткових обстеженнях, в тому числі лабораторних, інструментальних та оглядах лікарів-спеціалістів,  проведенні необхідних щеплень.

Захворювання на ВІЛ потребує оновлення знань та надання підтримки дитині на всіх етапах дорослішання. ВІЛ – це стигматизоване захворювання, тому воно впливає на самооцінку людей, які живуть з ВІЛ та на сприйняття себе. Підлітки, учасники інформаційних занять, говорили про себе, як про «хвору» людину, тим самим звужуючи свої можливості і знижуючи свою  самооцінку. Відповідно, чим раніше буде розпочата робота по усвідомленню захворювання та всіх аспектів пов’язаних з ним, тим краще діти адаптуються до життя з ВІЛ та зможуть керувати своїм захворюванням.  Це дасть дітям впевненість в собі та сприятиме зменшенню самостигматизації. В подальшому, дітям не один раз доведеться розкривати свій статус іншим людям, і зважаючи на те, що рівень стигматизації в суспільстві залишається доволі високим, важливо зростити в дітях впевненість в собі, щоб реакція інших людей не була руйнівною для їх особистості. Чим більш впевненою в собі буде дитина, тим менше ризик відмови від прийому АРТ, тим більше захищеними  вони будуть від негативного впливу  інших людей на  прихильність до АРТ. 

Восени ГО «Дитинство – без СНІДу» планує провести другий цикл занять з акцентуванням на соціально – психологічну складову супроводу ВІЛ+ підлітків та цьому не можна зупинятися.      

  • 835
  • 0
Поділитись