До всіх новин

Експерти БО «100% Життя» борються за внесення змін в законодавство щодо сексуального насильства

Ще одним напрямком роботи команди експерток БО  «100% Життя» є легалізація на національному рівні відібраних біоматеріалів від потерпілої особи із застосуванням донорських кітів для цілей кримінального провадження.

З цією метою були проведені зустрічі з Офісом Генерального Прокурора, Міністерством охорони здоров’я, представниками експертних установ. Маємо величезний супротив державних інституцій у застосуванні донорських матеріалів. Але ми не знімаємо це питання з порядку денного.

З цією метою група експертів розробила свої зауваження від БО  «100% Життя» до законопроєкту «Про державну реєстрацію геномної інформації людини» (законопроєкт № 4265), метою якого є регламентація створення реєстру геномної інформації людини та використання такої інформації.

Так, відібрані біоматеріали від потерпілої особи, яка стала жертвою сексуального злочину, надасть можливість ідентифікувати її нападника та у подальшому довести його винуватість та притягнути винного до відповідальності.

Ще одним напрямком нашої роботи є розробка нормативного документа для регламентації роботи медичного персоналу із жертвою сексуального насильства.

“Наразі чинне законодавство України уніфікованого протоколу дій медичного персоналу у разі звернення до них особи, яка постраждала внаслідок сексуального насильства, не містить, – підкреслює Валерія Рачинська, директор  з питань прав людини, гендеру та розвитку спільнот. — Єдиним нормативним актом в цій сфері є наказ МОЗ України 01.02.2019 № 278 «Про затвердження Порядку проведення та документування результатів медичного обстеження постраждалих осіб від домашнього насильства або осіб, які ймовірно постраждали від домашнього насильства, та надання їм медичної допомоги». Він визначає механізм проведення та документування результатів медичного обстеження постраждалих від домашнього насильства осіб або осіб, які ймовірно постраждали від домашнього насильства, насильства за ознакою статі, та надання їм медичної допомоги з метою забезпечення подолання і протидії домашньому насильству та сприяння реалізації прав осіб, які від нього постраждали”. 

Вказаний документ містить детальну інструкцію щодо проведення огляду жертви домашнього сексуального насильства, надання їй медичної допомоги, у т.ч. щодо профілактики небажаної вагітності, інфекційних захворювань, які передаються статевим шляхом, ВІЛ.

Нажаль, документ не розповсюджується на інші випадки сексуального насильства, вчиненого не в рамках домашнього насильства (відповідно не охоплює сексуальні злочини проти статевої свободи, порушення законів і звичаїв війни в рамках національного законодавства та воєнні злочини та злочини проти людяності в рамках міжнародного законодавства).

“Прийняття відповідного законодавчого акта значно полегшило б життя медиків, які стикаються з потерпілими особами, які зазнали інших видів сексуального насильства, – каже юристка Анастасія Сербіна, експертка БО “100% Життя”. —  Окрім того, медикам потрібно давати чіткі інструкції про порядок їх дій в подібного роду ситуаціях та, за можливості, надавати їм можливість використовувати отримані в якості донорської допомоги інших держав методи відбору біоматеріалу потерпілої особи/нападника та використання постконтактної профілактики на базі донорських медичних препаратів. Тому розробка проекту вказаного документа – ще одне завдання наших експерток”.

Наразі напрямками нашої діяльності діями на законодавчому рівні, які б допомогли стримати ріст темпів розповсюдження ВІЛ у зв’язку із воєнними діями, є розробка нормативних актів, які б:

  • регулювали процедуру швидкого та якісного надання першої медичної допомоги потерпілій від сексуального насильства особі;
  • передбачали спрощення, а у разі можливості мінімізацію контактів потерпілої особи з правоохоронними органами та судовими та медичними експертами;
  • гарантували проведення мінімальної кількості гінекологічних оглядів з метою зменшення моральних страждань потерпілої;
  • визначали нормативне підґрунтя для можливості застосування донорських кітів  під час обстеження потерпілої особи з метою збору та зберігання біоматеріалу для експертизи;
  • давали можливість використання в якості доказів зібраних таким чином біоматеріалів у рамках кримінального провадження;
  • регламентували створення бази даних вилучених біоматеріалів з метою збору, накопичення інформації про сексуальних злочинців під час збройної агресії росії чи країн посібників агресора в Україні, ідентифікація злочинців.

 

 

  • 1068
  • 0
Поділитись