Дискримінаційна заборона на всиновлення дітей для ЛЖВ може бути скасована
Завдяки зусиллям Мережі і ряду партнерів в сфері захисту прав людини, Міністерство охорони здоров’я України розробило відповідний проект наказу, який виключає ВІЛ-інфекцію з переліку хвороб, при яких не можна бути всиновлювачем. Цей проект був розроблений для виконання Плану заходів щодо реалізації Національної стратегії в області прав людини на період до 2020 року, затвердженого Кабінетом Міністрів України, і вже оприлюднений на сайті міністерства.
«До приходу команди Уляни Супрун ми багато разів стикалися з нерозумінням проблеми і небажанням буль-що робити з цього приводу з боку чиновників МОЗ, — говорить Сергій Дмитрієв, директор департаменту політики та адвокації БО« Всеукраїнська Мережа ЛЖВ». – Але ми пішли іншим шляхом, за три роки провели безліч зустрічей в Кабміні, Мінсоцполітики, Мін’юсті, і домоглися внесення цього питання в Національну стратегію з прав людини».
Починаючи з 2014-го року експерти Мережі боролися за те, щоб змінити застарілий наказ МОЗ, який забороняє людям з ВІЛ та низкою інших хвороб всиновлювати дітей.
Наказ суперечив основоположному принципу в міжнародних конвенціях з прав людини по недискримінації та ст. 14 закону «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правового і соціального захисту людей, які живуть з ВІЛ». Згідно з цим законом, ВІЛ-позитивні громадяни користуються всіма правами і свободами, передбаченими Конституцією і законами України, іншими нормативно-правовими актами країни.
Після прийняття нового наказу, список, що обмежує право громадян на усиновлення, буде скорочений з 18 до 8 хвороб.
«Неможливість усиновлення для ВІЛ-позитивних людей — це одна з найважливіших проблем, пов’язаних зі стигмою та дискримінацією. Це справжній прорив, але слід пам’ятати, що це тільки перший етап! Тому ми зараз закликаємо всіх небайдужих підтримати саме цю редакцію наказу, — каже Сергій Кондратюк, експерт з правових питань, інтелектуальної власності і доступу до лікування БО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ». — Завдяки зусиллям заступника міністра Лінчевського і його команди зміни до наказу 479, який скасовує цю дискримінаційну норму, вже на фінальній стадії. Ми дуже вдячні Міністерству охорони здоров’я за їх проактивну позицію і раціональний підхід до цього питання».
Зараз проект представлений на обговорення громадськості. Протягом місяця кожен може вносити свої пропозиції.