Дослідження UNFPA виявило негативні тренди у сфері сексуального здоров’я
Підліткові вагітності, обмеженість інформації про використання сучасних контрацептивів: дослідження UNFPA виявило негативні тенденції у сфері сексуального здоров’я українців. 24-25 березня експерти зібралися в Харкові та Дніпрі, щоб обговорити шляхи вирішення цих проблем, щоб забезпечити кожному підлітку доступ до необхідних медичних та соціальних послуг.
Дані зустрічі організовані експертами Технічної робочої групи з питань сексуального та репродуктивного здоров’я Кластеру охорони здоров’я за підтримки UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні.
Дещо раніше така зустріч була проведена у Чернігові.
Заходи було присвячено обговоренню результатів масштабного дослідження UNFPA щодо сексуального та репродуктивного здоров’я (СРЗ) в Україні та обговорення можливостей, як через спільні зусилля медичних працівників, представників громадських, державних та міжнародних організацій покращити ситуацію, що склалась. Адже дослідження виявило негативні тренди, особливо серед підлітків, що вказує на необхідність посилення інформаційних кампаній та доступності відповідних медичних послуг.
Під час зустрічей обговорювалися ключові проблеми та можливі рішення для Харківської та Дніпропетровської областей:
- Бар’єри у доступі підлітків до послуг сексуального та репродуктивного здоров’я.
- Профілактика інфекцій, що передаються статевим шляхом.
- Доступність контрацепції та алгоритми надання допомоги підліткам.
- Випадки ранньої вагітності та необхідність комплексної підтримки дівчат, які потрапили в складні життєві обставини.
Актуальні виклики та можливості
Попри війну, система охорони здоров’я демонструє стійкість, а рівень материнської та неонатальної смертності не підвищується. Однак спостерігається зростання підліткових вагітностей, зокрема серед дівчат, яким ще не виповнилося 14 років. Ці випадки є надзвичайно складними та вимагають міжсекторального підходу – від освітян до психологів та медичних працівників, за словами Людмили Олексіївни Гапонової, лікаря акушера-гінеколога та регіональної медичної координаторки мобільних бригад сексуально-репродуктивного здоров’я у Харківській області.
Координаторка також відзначила, що окрім мобільних бригад у Харківській області, функціонують кабінети безбар’єрного доступу, де підлітки можуть отримати тестування на ВІЛ, гепатити, психологічну допомогу та інші консультації. Також у регіоні діє розподіл гуманітарної допомоги у вигляді контрацептивів серед закладів охорони здоров’я.
У Дніпрі у зустрічі також взяла участь регіональна координаторка мобільних бригад сексуально-репродуктивного здоров’я Криворізького району Дніпропетровської області – лікар акушер-гінеколог Ірина Борисівна Магденко. Ірина Борисівна представила досвід мобільної гінекологічної бригади, поділившись, що за 2024 рік понад 5,6 тисяч пацієнтів було оглянуто лікарями бригади, було виявлено майже 3 тисячі патологій. Лікар відмітила, що досвід бригад зацікавив інших учасників, які є представниками державних установ, громадських організацій тощо і працюють з жінками, підлітками, тому вкрай важливо мати корисні контакти для перенаправлення клієнтів.
Серед основних потреб, які були озвучені учасниками зустрічей:
- Розробка зрозумілих інформаційних матеріалів для підлітків.
- Підвищення обізнаності серед медичних працівників щодо алгоритмів дій у випадку ранньої вагітності або сексуального насильства.
- Посилення міжвідомчої співпраці між медичними закладами, освітянами та соціальними службами.
- Проведення інтерактивних занять та впровадження підходів, орієнтованих на прийняття рішень підлітками.
Подібні зустрічі є важливим кроком у формуванні системного підходу до підтримки сексуального та репродуктивного здоров’я в Україні. Головна мета — щоб кожен підліток в Україні мав доступ до якісної медичної допомоги та достовірної інформації про своє здоров’я.
Детальніше про дослідження UNFPA: Детальніше про дослідження UNFPA: переглянути тут.
Мобільні гінекологічні бригади функціонують у рамках гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні, за фінансової підтримки Європейського Союзу, урядів Іспанії, Норвегії, Швеції, Ірландії та Австрії.
* У публікації використано зображення-матеріали презентацій учасників заходів та фото прийому у лікаря мобільної бригади сексуально-репродуктивного здоров’я Криворізького району