До всіх новин

БО «100% ЖИТТЯ» готова долучитись до пілоту проекту мобільних аптечних пунктів

Урядова ініціатива щодо створення мобільних аптечних пунктів є відповіддю на виклики сьогодення. Наскільки нам відомо, нині Держлікслужбою України вже розроблено відповідний проект постанови Кабінету Міністрів України, який було представлено для публічного громадського обговорення від 23 березня 2023 року. 

Дану ініціативу планується реалізувати шляхом внесення змін до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів), а саме через :

– надання права аптекам (де юре, ліцензіатам з роздрібної торгівлі лікарськими засобами) утворювати мобільні аптечні пункти (МАПи) як структурні підрозділи аптеки, що будуть функціонувати виключно в сільській місцевості, де відсутні інші аптеки або аптечні пункти, а також в умовах воєнного або надзвичайного стану в межах територій активних бойових дій чи надзвичайних ситуацій;

– встановлення чітких вимог щодо організації та здійснення аптеками фактично відпуску лікарських засобів через МАПи;

– визначення конкретних умов використання транспортних засобів для такої діяльності.

“На наш погляд, створення та функціонування МАПів хоча і не є поширеною міжнародною практикою, втім концептуально ця ініціатива відповідає викликам сьогодення та за умови якісно створеної «механіки» пілотного проекту, включаючи чіткі нормативні документи, якими аптеки та МАПи будуть керуватися, є всі шанси на успіх і досягення поставленої мети – забезпечити безперебійний доступ до лікарських засобів пацієнтам,” — підкреслює Дмитро Тигач, директор з політики та адвокації БО «100% ЖИТТЯ».

При цьому, ми вважаємо, що надзвичайно важливим до запуску пілотного проекту є:

1) мінімізувати ризики діяльності таких МАПів для кінцевого споживача – пацієнта, зокрема: ризик збереження якості лікарських засобів та належної фармацевтична опіки для пацієнтів при відпуску лікарських засобів, ризик порушення холодового ланцюгу при транспортуванні лікарських засобів та інші.;

2) провести інформаційну кампанію серед населення, а особливо на місцях та в регіонах, де буде реалізовано пілотний проект МАПів. 

На нашу думку, даний проект цілком міг би набути поширення в усіх регіонах країни, де в цьому є обгрунтована потреба та необхідність, та функціонувати не лише в рамках дії воєнного чи надзвичайного стану.

Додатково зазначимо, що в рамках новоутвореної  робочої групи МОЗ України щодо видачі АРВП через аптечні заклади (ще один пілотний проект для України), до складу якої також долучена Мережа, до фокусу роботи включено напрацювання механізму одночасної комбінації цих пілотних проектів, в результаті реалізації яких люди які живуть з ВІЛ зможуть отримувати АРВП, в т.ч. через такі МАПи.

БО «100% ЖИТТЯ» готова долучитись до напрацювання нормативно-правового підґрунтя пілотного проекту та надати всебічну підтримку.

  • 894
  • 0
Поділитись