До всіх новин

Стратегія подолання туберкульозу в Україні 2018: в центрі уваги пацієнт, а не ліжкомісце

Україна розпочала безпрецедентні кроки в напрямку остаточної перемоги над туберкульозом.

22 березня о 13:00 в Українському кризовому медіа-центрі відбудеться брифінг, присвячений Всесвітньому дню боротьби з туберкульозом. Під час брифінгу спікери розкажуть про те, які нові кроки впроваджуються для подолання туберкульозу, що зміниться для пацієнтів, та про заходи, які пройдуть з нагоди Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом в Україні.

Учасники:

Ольга Стефанишина, заступник міністра охорони здоров’я

Володимир Курпіта, генеральний директор Центру громадського здоров’я МОЗ України

Огтай Гозалов, експерт Європейського регіонального Бюро ВООЗ

Дмитро Шерембей, голова Всеукраїнської мережі ЛЖВ

Павло Смирнов, заступник виконавчого директора з програмної діяльності МБФ «Альянс громадського здоров’я»

«Вперше в Україні допомога хворим на туберкульоз буде настільки масштабною і комплексною. В центр уваги поставлено  інтереси пацієнта, нарешті парадигма щодо сучасних підходів лікування змінюється в бік міжнародних стандартів», – Дмитро Шерембей, голова Всеукраїнської мережі ЛЖВ.

Довідка:

Україна залишається країною з високим тягарем туберкульозу, в тому числі і стійкого до ліків (мультирезистентного), і входить в число 27 країн світу з найвищим тягарем мультирезистентного туберкульозу.

Проте, Україна зробила значні кроки в боротьбі з туберкульозом. Вперше в країні за участю Мережі ЛЖВ реалізовується комплексні програми по лікуванню туберкульозу (так звана амбулаторна модель), в центрі якої – інтереси пацієнта. Пацієнт не буде відірваний від соціального життя і роботи, знизиться рівень стигми та дискримінації.

Амбулаторна модель включає в себе послуги медико-соціального супроводу пацієнтів, яким будуть охоплені всі області України. Буде продовжено підхід залучення сімейних лікарів як до контрольованого лікування пацієнтів з туберкульозом, так і до соціального супроводу. І, що важливо, передбачена мотивація для всіх учасників процесу на результат, тобто пацієнт, лікар-фтизіатр, соціальний працівник, сімейний лікар, медична сестра (фельдшер) зацікавлені в успішному результаті лікування.

Амбулаторна модель безпечна для оточуючих так як на амбулаторний етап лікування переводяться пацієнт з припиненням бактеріовиділення і як показала практика – ефективна. Наприклад, ефективність лікування пацієнтів з чутливим на туберкульоз, які були на медико-соціальному супроводі суб-реципієнтів Мережі досягла 96% * у 2017 році (перевірено на проектах, реалізованих Мережею ЛЖВ в 17 регіонах країни 21 неурядовими організаціями) Для порівняння – ефективність лікування туберкульозу в цілому по країні становить всього 72%.

Вперше в Україні впроваджується єдина інформаційна стратегія для зниження стигми та дискримінації, надання психологічної підтримки пацієнтам з туберкульозом, забезпечення прихильності до лікування за рахунок залучення в процес надання послуг для пацієнтів з туберкульозом фтизіатричної служби, первинної ланки медичної допомоги, соціальної служби, включення в пакет послуг юридичної допомоги.

Крім цього, в 2017-му році держава повністю профінансував закупівлю ліків для лікування туберкульозу. Незабаром пацієнтам зі стійкою формою буде доступні новітні препарати – бедаквілін і деламанід.

Туберкульоз в цифрах в світі і Україні

– Щодня в усьому світі близько 30 тисяч осіб захворюють на туберкульоз і 4,5 тисячі вмирають.
– У 2016 році в Україні померло 3957 чоловік від туберкульозу і його наслідків (дані Українського центру громадського здоров’я).
– Туберкульоз основна причина смерті для пацієнтів з ВІЛ – доходить до 56%. Щороку в Україні помирає від туберкульозу близько 1200 осіб з ВІЛ-інфекцією (дані UNAIDS 2014 року).
– Зараз в Україні на обліку (лікуванні) 34. 966 пацієнтів з туберкульозом (дані Центру Громадського здоров’я за станом на 01.01.2017) З них з хіміорезистентний туберкульоз – близько 8 тисяч.
– Час, який потрібен для лікування від туберкульозу – від 6 до 20 місяців.
– Вартість лікування туберкульозу: від 1000 грн (курс) для чутливого до ліків, і починаючи від 58 000 грн (курс) для лікарсько-стійкого (лікування пацієнтові надається за рахунок держави)

 

  • 1502
  • 0
Поділитись