Мережа завершила проект МАТРА
Всеукраїнська Мережа ЛЖВ завершила проект МАТРА, спрямований на захист прав людей, що дискримінуються через ВІЛ-позитивний статус, стать, гендерну ідентичність та сексуальну орієнтацію.
Проект реалізовувався з 14 вересня 2014-го року у Дніпропетровській, Запорізькій, Донецькій, Луганській, Харківській, Миколаївській, Херсонській та Полтавській областях. Діяльність проекту змінювалась та доповнювалась через війну на сході України.
МАТРА включала законодавчу діяльність, охопивши питання недопущення особливих поміток про ВІЛ-позитивний статус у медичних картах та трудових книжках, адвокацію можливості усиновлення дитини для людей з ВІЛ-позитивним статусом, протидію дискримінації на робочому місці та в навчальних закладах, неналежне надання медичних послуг (більше 500 консультацій).
Також мали місце моніторингові візити до місць несвободи, що допомогли виявити та виправити питання дефіциту АРТ-терапії на місцях. Важливою складовою проекту була допомога та захист прав внутрішньопереміщеним особам та оформлення перепусток через лінію розмежування для тих, хто потребував послуг, пов’язаних з ВІЛ-позитивним статусом (більше тисячі перепусток).
За словами юриста Мережі ЛЖВ у Донецьку, є багато роботи з оформленням документів – усе, на що ставиться печатка ДНР, стає недійсним для України. Такі ж нагальні питання як оформлення інвалідності, соціальних виплат, спадщини можна оформити тільки з владою України.
«Влада так званої ДНР не хоче виконувати рішення українських судів, випускати ув’язнених з необхідними документами. Інша проблема в тому, що люди бояться з нами працювати, а самі не знають куди йти й до кого звертатися, надання ж адвокатських та нотаріальних послуг на окупованих територіях суттєво скоротилося. Однак, за останній рік ми змогли охопити досить велику кількість клієнтів, видали більше тисячі перепусток для перетину кордону з неконтрольованих на контрольовані території. Чотириста з них виписали вручну, адже електронна система запрацювала лише влітку 2015-го року. Це дало можливість ВІЛ-позитивним людям отримати необхідні ліки, недоступні на окупованих територіях».
Нагадаємо, що проект «Долаючи перешкоди: протидія дискримінації та упередженому ставленню» реалізовувався за підтримки Фонду з прав людини Посольства Нідерландів в Україні.