До всіх новин

1 млн тестувань ВІЛ, поліпшення доступу до антиретровірусної терапії та протидія стигматизації осіб із ВІЛ в Україні

Такі результати було оприлюднено 5 червня 2024 року під час завершальної конференції проєкту HealthLink «Прискорення зусиль із протидії ВІЛ/СНІДу в Україні». 

Проєкт HealthLink тривав сім років і став наймасштабнішим у сфері охорони здоровʼя України з відповіді на епідемію ВІЛ/СНІД. Він заклав основу для сталих змін, завдяки чому країна перетворилась на одного з лідерів регіону з відповіді на епідемію ВІЛ. 

 

Ключовими досягненнями HealthLink в Україні стала підтримка реформування галузі охорони здоровʼя з метою поліпшення доступу до тестування та лікування ВІЛ, масштабна комунікаційна кампанія про захворювання й важливість терапії, тренінги з протидії стигматизації та новітніх методик тестування для медпрацівників, залучення до лікування терапії десятків тисяч пацієнтів та інвестиції в розвиток спроможностей закладів охорони здоровʼя, які допомогли подолати виклики пандемії COVID-19 і повномасштабного вторгнення. 

 

«HealthLink — це дійсно один із наймасштабніших проєктів у сфері охорони здоров’я. У 2017 році він починався як плановий проєкт із протидії ВІЛ та з новими викликами: пандемія COVID-19 та повномасштабна війна — HealthLink швидко розширив свою діяльність на підтримку спроможності медичної системи в часи турбулентності. Цей проєкт став справді опорою для сталості надання послуг пацієнтам, роботи лікарень і лікарів. Це приклад надзвичайно ефективного партнерства із міжнародними донорами, громадським сектором і державою», — Ігор Кузін, заступник Міністра охорони здоров’я України, головний державний санітарний лікар.

 

Проєкт реалізовувався найбільшою пацієнтською організацією країни БО «100% ЖИТТЯ» у партнерстві з МБФ «Альянс громадського здоров’я» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Інвестиції USAID у проєкт становили 37 млн дол. США.

«Проєкт HealthLink сприяв досягненню в Україні цілі ЮНЕЙДС 95-95-95, спрямованої на те, щоб покласти край ВІЛ як загрозі суспільному здоровʼю до 2030 року. Проєктом було розроблено інноваційні платформи та практики, які допомогли поліпшити якість тестування й доступу до медичних послуг і наблизили Уряд України до досягнення цих цілей. Через HealthLink USAID і далі бореться за те, щоб люди з ВІЛ мали доступ до важливої медичної допомоги, навіть попри перебої в наданні послуг і проблеми з безпекою», — зазначив Директор Місії USAID в Україні Джеймс Хоуп. 

 

Завдяки HealthLink тестування на ВІЛ пройшло 1 млн людей, серед них 26 000 дізнались про свій ВІЛ-позитивний статус — це кожен третій нововиявлений в Україні. 96 000 протестованих на ВІЛ також пройшли тестування на гепатити, 6 700 — на сифіліс. 22 000 осіб із ВІЛ вперше отримали доступ до антиретровірусної терапії, а 381 — повернулись до лікування. Також 1 700 осіб вперше отримали PrEP. 

 

«Від імені всіх тих людей в Україні, яким поставили діагноз ВІЛ, хочу висловити подяку всій широкій мережі партнерів посольства США в Україні, програмі PEPFAR, проєкту HealthLink і всім, хто долучився до його реалізації, за підтримку та можливість запровадити сталі зміни у підходах до протидії поширенню ВІЛ. Сьогодні 126 000 українців, які приймають АРТ, можуть вести нормальне життя, і це стало можливим, зокрема, завдяки проєкту», — наголосив голова координаційної ради БО «100% Життя» Дмитро Шерембей. 

Завдяки підтримці реформування галузі охорони здоровʼя тестування на ВІЛ та доступ до антиретровірусної терапії стали доступні на першому рівні медичної допомоги: у сімейних лікарів та на стаціонарі. Це дало змогу істотно поліпшити виявлення ВІЛ та підвищити якість медичної допомоги людям із ВІЛ. Тепер до диспансерного лікування доходить 95 % людей із ВІЛ. 

Від початку реалізації HealthLink основою проєкту було партнерство: між Міністерством охорони здоровʼя, Центром громадського здоровʼя, Національною службою охорони здоровʼя (НСЗУ), нами — БО «100% Життя», та Альянсом громадського здоровʼя. А також 27 неурядових організацій, які налаштовували регіональні процеси. 

До реалізації проєкту долучилось понад 600 закладів охорони здоровʼя — від великих обласних диспансерів до ЗОЗів районного значення, які раніше ніколи не працювали зі швидкими тестами на ВІЛ. Тестування змогли пройти люди навіть у невеличких населених пунктах, де раніше не було такої можливості. Крім того, під час реалізації проєкту було розповсюджено 152 000 оральних тестів та понад 76 000 сейф-боксів, що дало змогу охопити тестуванням групи, які найважче долучити до медичної допомоги, а також досягти цілей проєкту під час карантинних обмежень у пандемію COVID-19. 

До початку проєкту HealthLink рівень стигматизації людей із ВІЛ був високим передусім через брак інформації і поширену думку, що ВІЛ — це кінець нормального життя. Але комунікаційна кампанія для населення та тренінги медичного персоналу допомогли подолати страх і недовіру з обох сторін. У межах реалізації проєкту було вперше створено сайт з україномовною інформацією про ВІЛ — prozdorovia.in.ua, де можна знайти перевірені факти про вірус, способи поширення, профілактики й багато іншого.

«У межах проєкту HealthLink ми мали можливість зокрема й посилювати комунікаційну кампанію, яка охопила величезну кількість українців. Завдяки нашій співпраці мільйони наших громадян дізнались про можливості отримання безплатних медичних послуг», — пояснює Наталія Гусак, голова Національної служби здоровʼя України. 

Завдяки HealthLink понад 10 000 медпрацівників пройшли тренінги з протидії стигматизації, і 14 млн українців взаємодіяли з комунікаційною кампанією або ознайомилися з тематичними матеріалами про ВІЛ. Це сприяло тому, що лікарі стали менше боятися пропонувати тестування пацієнтам, а пацієнти — звертатися по тестування. Крім того, істотно виросло залучення людей із ВІЛ до лікування, що є критичним для стримування епідемії, адже тільки прийом терапії здатен дати пацієнтам змогу підтримувати здоровʼя та вести нормальне життя, мінімізувавши ризики поширення вірусу. 

Завдяки всебічній підтримці донора під час реалізації проєкту було здійснено інвестиції і в галузь охорони здоровʼя України, що було критично важливо під час пандемії COVID-19. Цифрова інфраструктура, на якій побудовано Електронну систему охорони здоровʼя України, є частиною інвестицій програми HealthLink в Україні. Коштом донора було закуплено 20 автономних станцій генерації кисню для лікарень, що були визначені опорними під час COVID-19, 19 портативних аналізаторів газів крові для пацієнтів на штучній вентиляції легень, а також 4 центрифуги, льодогенератор і витратні матеріали для лабораторій вірусних досліджень.

Фільм Проєкт HealthLink: Опора в хиткі часи

  • 421
  • 0
Поділитись