До всіх новин

Закупівля експрес-тестів для діагностики COVID-19: більше шкоди ніж користі

Сьогодні в Україні витрачаються десятки мільйонів гривень з місцевих бюджетів і коштів українських меценатів на закупівлю експрес-тестів для діагностики коронавируса. Вартість одного тесту складає від 199 до 500 грн. Ціна залежить від дистриб’ютора, а також від професійних якостей керівників медичних установ. На українському ринку в основному представлені експрес-тести китайського виробництва.

Що ж собою являють експрес-тести і яка вірогідність їх результатів? Експрес-тести виявляють антитіла до COVID-19 (імуноглобуліни IgM і IgG). Результат тесту можна отримати за 15-30 хв. Але є проблема, яка полягає в тому, що існує велика ймовірність отримати як псевдонегативний так і хибнопозитивний результат. Розглянемо помилково-негативні результати. Помилково-негативні результати пов’язані з якістю тестів і з банальної фізіологією людини.

Організм людини починає виробляти антитіла на коронавірусну інфекцію тільки на 6 – 10 день з моменту захворювання. Вирішити проблему з фізіологією можна, ретельно зібравши анамнез захворювання пацієнта, встановити, коли виникли симптоми захворювання. Вирішити проблему з якістю тестів складніше. Так міністр охорони здоров’я Іспанії Salvador Illa заявив, що достовірність експрес-тестів одного з китайських виробників становить всього 30%, в зв’язку з цим розривається договір поставки майже на 500 млн. $ USD. Про такі ж кроки заявила і міністр охорони здоров’я Грузії Катерина Тікарадзе, розірвавши договір на поставку експрес-тестів вартістю майже 1 млн. $ USD. 27.03.2020 Служба безпеки України вилучила в Києві партію підроблених експрес-тестів для діагностики коронавируса.

“Помилково-негативні експрес-тести несуть в собі небезпеку внутрішньо-лікарняного поширення коронавирусной інфекції, – каже лікар-пульмонолог Дядик Надія. – Уявімо ситуацію, коли на госпіталізацію надходить пацієнт з пневмонією і симптомами коронавирусной інфекції. Експрес-тест показує помилково негативні результати. Пацієнт госпіталізується в звичайне терапевтичне відділення, за короткий час заражає інших пацієнтів і медичний персонал. У підсумку це призведе до ще більшого розповсюдження інфекції в суспільстві та до ще більшого дефіциту медичного персоналу в період пандемії “.

Але навіть якщо лікар буде мати якісний експрес-тест, правильно збере анамнез пацієнта, все одно він не зможе виставити діагноз коронавірус COVID-19. Для підтвердження результату експрес-тесту необхідно біологічний матеріал пацієнта відправити на більш складну і тривалу за часом ПЛР-діагностику і тільки після цього дослідження буде підтверджено або спростовано діагноз коронавірус COVID-19.

 

Вихід з ситуації, що склалася, є. Це розширення ПЛР-діагностики COVID-19 в регіонах, а також впровадження швидкої ПЛР-діагностики на обладнанні GeneXpert (результат тесту за 45 хв.), яке є у всіх регіонах України. У цьому напрямку є позитивні зрушення. Так завдяки зусиллям директора Департаменту громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України Андрія Скіпальського і USAID виробник поставить перших 50 000 шт. нових сучасних ПЛР-тестів для діагностики COVID-19 на обладнанні GeneXpert. Україна стане другою країною в світі, куди будуть поставлені ці сучасні тести.

Це стало можливим за фінансової підтримки USAID, але, на жаль, не за кошти державного бюджету та українських меценатів. На регіональному рівні, й українським меценатам рекомендують купувати саме неефективні експрес-тести для діагностики COVID-19. Явно лобіюються інтереси китайських виробників експрес-тестів. А недавно прийнятий закон, що спрощує закупівлю медикаментів і медичних виробів для боротьби з коронавірусів COVID-19, призводить до зловживань на місцях і закупівлю експрес-тестів у одного постачальника без повноцінного конкурсу в багатьох випадках за завищеними цінами. Розкид цін за один тест від 199 грн. до 500 грн. тому підтвердження. Більш ефективно використовувати бюджетні кошти можна б було, централізовано закуповуючи тести через державне підприємство “Медичні закупівлі”, але новий міністр охорони здоров’я всіма можливими способами блокує його роботу.

“Ми закликаємо міністра охорони здоров’я України сконцентрувати обмежені фінансові ресурси для розвитку ПЛР-діагностики СOVID-19 з акцентом на швидку ПЛР-діагностику на діагностичному обладнанні GeneXpert. Відмовитися від масового застосування експрес-тестів для постановки діагнозу COVID-19. Розблокувати роботу державного підприємства “Медичні закупівлі” для проведення централізованих закупівель препаратів і медичних виробів для боротьби з COVID-19. Прийняття цих заходів допоможе зменшить наслідки пандемії коронавируса COVID-19 і зберегти більше життів українців” — директор з політики та адвокації БО “100% Життя” Сергій Дмитрієв.

  • 5962
  • 2
Поділитись