До всіх новин

Ціну на софосбувір буде суттєво знижено

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (МЕРТ) відмовило фармацевтичній компанії Гілеад у видачі патенту на сучасний препарат для лікування гепатиту С – софосбувір. 2 березня 2018 року МЕРТ видало наказ № 305, яким затвердило рішення про відмову у видачі патенту. Видача такого патенту, могла би надати компанії монопольне право на імпорт софосбувіру в Україну на 20-річний строк.

“Це дуже важливе досягнення для українських пацієнтів, – говорить Сергій Дмитрієв, керівник відділу адвокації Мережі. – Завдяки цьому рішенню ми очікуємо, що ціна на ліки може впасти втричі, а для нас це значить, що втричі більше пацієнтів з гепатитом С отримають доступ до сучасних ліків”  

Рішення МЕРТу стало результатом активної роботи Мережі, яка починаючи з квітня 2015 подала ряд заперечень до Укрпатенту з обґрунтуванням невідповідності заявки на видачу патенту вимогам законодавства, зокрема щодо новизни та винахідницького рівня.

“Кожного разу після розгляду поданих Мережею заперечень Укрпатент виносив попередню відмову у видачі патенту, надаючи можливість компанії Гілеад надати контраргументи щодо відповідності заявки встановленим законом критеріям патентоздатності, – розказує Сергій Кондратюк, експерт з інтелектуальної власності. – Нарешті, 6 липня 2017 року Укрпатент вирішив остаточно відмовити компанії у видачі патенту. Після невдалої спроби компанії Гілеад оскаржити рішення Укрпатенту в апеляційній палаті, 2 березня 2018 р. МЕРТ остаточно затвердив відмову у видачі патенту”

Відмова у видачі патенту означає, що в найближчому майбутньому на український ринок зможуть вийти інші виробники даного препарату, а також українські фармацевтичні компанії зможуть виробляти даний продукт в Україні.

Нагадаємо, що завдяки зусиллям Мережі на сьогоднішній день ціна курсу лікування софосбувіром становить 750 доларів США за курс лікування. Однак, у зв’язку з вдалим оскарженням Мережею заявки на видачу патенту, доступ до софосбувіру в Україні буде збільшено ще приблизно в три рази. Як показує досвід країн в яких монополія на даний препарат відсутня і на фармацевтичному ринку присутні декілька виробників, ціна лікарського засобу становить приблизно 200-300 доларів США за курс лікування.

Станом на початок 2018 року в Україні близько 1 млн. осіб інфіковано гепатитом С та близько 48 тис. чекають терміново на лікування. За державні кошти закуповується лікування не більш ніж для 10 тис. пацієнтів. Одним з ключових бар’єрів для швидкого розширення державної програми лікування гепатиту С є висока вартість. Нагадаємо, що на ключовий препарат для лікування гепатиту С діє до 2020 р. ексклюзивність даних (монополія) компанії оригінатора, однак у разі видачі патенту, монополія була би продовжена до 2031 року.

 

  • 3187
  • 0
Поділитись