До всіх новин

125 тисяч життів! Київський апеляційний суд затягує важливу справу!

 

6 лютого 2018 року пацієнти збиралися біля Київського апеляційного господарського суду, аби закликати суддів не підтримувати велику фарму та стати на бік своїх громадян. Під час акції діяв пункт обміну валют, де долар «продавався» за курсом 146 грн. Адже саме за таким курсом Україна купує життєвонеобхідний препарат для ВІЛ-позитивних пацієнтів Лопінавір/Ритонавір.  

Вже майже два роки найбільша пацієнтська організація Всеукраїнська мережа ЛЖВ, намагається оскаржити в українському суді монополію на ці ліки, яку тримає компанія виробник AbbVie. Через цю монополію держава вимушено переплачує 227 млн грн. щорічно, а 125 тис нових пацієнтів не отримують лікування. Монопольне положення компанії AbbVie захищають два патенти, дію яких пацієнти намагаються відмінити, як давно застарілих. У жовтні суд призначив проведення експертизи, але вже лютий, а проведення експертизи ще не розпочалось!

За підсумками засідання 6 лютого: компанія AbbVie вимагає довірити експертизу хіміку, котрому вона довіряє. Але чи можна довіряти хіміку, якого пропонує велика фармацевтична компанія?

Під час засідання компанія AbbVie заявила заперечення проти хіміка, запропонованого Мережею, і запропонували свого експерта в хімії-фармацевтиці. «Ми вважаємо, що клопотання компанією було подано лише сьогодні перед засіданням, щоб у нас не було можливості підготуватися належним чином. Тому суд вирішив відкласти засідання на 2 дня», – підкреслює Дмитро Шерембей, голова Мережі ЛЖВ.

Крім того, відбулося обговорення кандидатур експерта-хіміка, який має допомагати експертній установі провести експертизу патентів. Під час обговорення, представник компанії AbbVie заявив, що компанія мусить мати перевагу у визначенні хіміка, так як специфіку винаходу краще за AbbVie ніхто не знає. Мережа запропонувала призначити хіміка від двох сторін, але представники AbbVie і Укрпатенту були проти.

Більш того, представник держави, співробітник Укрпатенту Людмила Запорожець засумнівалася в кваліфікації хіміка запропонованого Мережею, та підтримала кандидатуру запропоновану AbbVie. Це звучало дивно з боку представника держсектора, враховуючи, що з-за цих незаконних патентів саме держава втрачає щорічно сотні мільйонів гривень переплачуючи за монополію.

«Дуже важливо, щоб суд призначив експерта або експертів, які б зберігали незалежність в процесі проведення експертизи патентів. Наявність будь-якого прихованого конфлікту інтересів буде впливати на результати експертизи», – каже Сергій Кондраюк, експерт з правових питань БО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ»

Сергій Дмитрієв, директор з політики та адвокації БО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ»: «Цей препарат захищений “вічнозеленими патентами”, які не були видані в ряді країн, що захищають своїх пацієнтів. Проте в Україні правоохоронні органи, МОЗ, ДЕЦ змушені захищати незаслужену монополію компанії AbbVie, засновану на цих патентах.  

Потрібно системне вирішення проблеми вічнозелених патентів, і ми дуже сподіваємось на обнадійливий крок уряду в цю сторону — законопроект 7538, який був зареєстрований 1 лютого і може значно поліпшити ситуацію з патентування ліків»

Суд вирішив перенести розгляд на 8 лютого на 14:00 (на Шолуденка 1, каб. 3). Номер справи – 910/10050/16 за головуванням судді Сотнікова С. В.  

Довідка:

Через існування формальних патентів на український ринок не можуть вийти більш дешеві аналоги ліків проти ВІЛ, а відтак 125 тис. українців не можуть отримати лікування.

По справі: 31 травня 2016 року БО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» подала до Господарського суду м. Києва позов по справі щодо визнання патентів на препарат лопінавір/ритонавір (Алувія) недійсними. Позовні вимоги Мережі ЛЖВ у даній справі обґрунтовані наступним: оскаржувані патенти не відповідають вимогам законодавства щодо новизни та винахідницького рівня, а забезпечена ними юридична монополія компанії-патентовласника (AbbVie Inc., США) дозволяє їй встановлювати завищену ціну на препарат. Через це держава та донори наразі витрачають $19,5 млн щороку на закупівлю одного тільки лопінавіру/ритонавіру, забезпечуючи потреби 26 тис. пацієнтів із ВІЛ. У разі скасування патенту можна буде закуповувати цей препарат за втричі нижчою ціною, витрачаючи на рік $6 млн. Це потенційно дозволить надати безкоштовне лікування ще 125 тис. хворих на ВІЛ пацієнтів.

6 березня 2017 року Господарський суд м. Києва відхилив позов, навіть не призначивши експертизу патентів на відповідність вимогам законодавства. Мотивування відмови: оскаржувані патенти не порушують права або захищені законом інтереси позивача, як пацієнтської організації, і, на думку суддів, не доведено, що у випадку скасування патентів ціна на препарат буде знижена. Причини відмови в позові є абсолютно необґрунтованими й суперечливими з юридичної точки зору.

Перше засідання апеляційного суду 11 травня 2017 року викликало неабиякий інтерес громадськості, через своє значення для громадського здоров’я України. Представники фармкомпанії до суду не з’явилися, однак подали письмове клопотання про відкладення розгляду справи на 6 місяців. Несподівано колегія суддів прийняла рішення задовольнити клопотання відповідача і відкласти розгляд справи на півроку, тобто до 16 листопада.

Мережа ЛЖВ оскаржила таке необґрунтовано довге відкладення розгляду справи до Вищого господарського суду України, який став на бік пацієнтів і скасував ухвалу апеляційного суду про відкладення розгляду справи на півроку. Нове засідання апеляційного суду було призначене на 19 вересня, але судді знову не прийшли до розгляду питання по суті і перенесли засідання на 4 жовтня 2017 року.

4 жовтня 2017 року суд вирішив таки призначити проведення експертизи. 11 жовтня суд надав ухвалу на експертизу і призначив експертів.

У грудні 2017 року Суд вирішив, що необхідно призначити  додаткового експерта. 26 грудня відбулось засідання Суду на якому Мережа подала свої пропозиції щодо додаткового експерта. Представники компанії AbbVie заявили, що в них немає поки кандидатур, і попросили відкласти засідання. Суд підтримав цю пропозицію. Засідання було перенесено на 6 лютого 2018 року, але потім знову перенесено до 8 лютого 2018 року. У підсумку — майже 4 місяці затримки експертизи!

 

 

  • 1425
  • 0
Поділитись