До всіх новин

ВІЛ-позитивні в Південній Африці з підвищеним ризиком смерті від COVID-19: перші дані з країни з високим рівнем поширеності ВІЛ та туберкульозу

17 червня 2020 року.

Поллі Клайден, HIV i-Base

 

Попередні дані із провінції Західного Кейпу, Південна Африка, показують, що люди з ВІЛ та туберкульозом мають у 2–3 рази вищий ризик померти від COVID-19.

Але значно більшим було підвищення для інших відомих факторів ризику. Похилий вік збільшував ризик у 10–20 разів (якщо старше 50 або 70 відповідно), а діабет збільшував ризик у 5–13 разів (залежно від того, контрольований він чи неконтрольований).

Ці висновки були представлені Мері-Ен Девіс з Департаменту охорони здоров’я провінції Західного Кейпу на вебінарі, організованому Центром медичної журналістики Бхекісіса у співпраці з Інститутом Аурум, Південна Африка.

Для цього аналізу, який, на думку професора Девіс, не був офіційним дослідженням, департамент розглянув 12 987 випадків захворювань на COVID-19, що спостерігалися в державному секторі – туди входять і 435 смертей. Аналіз показав, що трохи більше половини смертей були пов’язані з діабетом, приблизно 12% з ВІЛ та 2% з активним туберкульозом.

Зазначені результати є важливими, оскільки це перші дані, що розглядають фактори ризику для COVID-19 в країни, яка має два ключових супутніх захворювання з високим навантаженням – ВІЛ та туберкульоз. До сих пір була обмежена кількість даних про те, чи ці супутні захворювання збільшуватимуть ризик поганих наслідків, спричинених COVID-19.

На сьогоднішній день відомими чинниками ризику в інших установах є: старший вік, чоловіча стать, діабет, серцеві захворювання, респіраторні захворювання, захворювання нирок, захворювання печінки, надмірна вага/ожиріння, трансплантація органів та нещодавно діагностований рак. Деякі фактори ризику можуть бути між собою пов’язаними, наприклад, як діабет і надмірна вага/ожиріння, однак ці дані не включають відомості про індекс маси тіла або стосовно паління).

Аналізу піддавалися фактори, пов’язані зі смертю від COVID-19 усіх дорослих пацієнтів державних медустанов віком від 20 років.

Дані з державного сектора провінції Західного Кейпу збираються в Центрі даних охорони здоров’я (PHDC), використовуючи унікальний ідентифікатор для всіх систем: первинна медична допомога, лікарні, екстрена допомога, специфічні захворювання, лабораторії, розповсюдження, громада, народжені та померлі.

З лабораторних тестів та виданих медикаментів можна дізнатися про деякі супутні захворювання: діабет, гіпертонія, хронічні захворювання нирок, хронічні респіраторні захворювання/астма, туберкульоз та ВІЛ. Але дані не враховують інших факторів ризику, таких як надмірна вага/ожиріння, куріння та соціально-економічний статус.

У таблиці № 1 наведено скориговані співвідношення ризиків смерті від COVID-19 для різних факторів ризику.

Таблиця № 1: Шанси померти від COVID-19 для різних факторів ризику

 

Характеристики пацієнта Скориговане співвідношення ризику  Довірчий інтервал 95%
Стать
Жіноча1
Чоловіча1.41.16 до 1.7
Вік (років)
До 401
40–493.121.88 до 5.17
50–599.926.34 до 15.54
60–6913.558.55 до 21.48
70 і старше19.5312.20 до 31.26
Неінфекційна хвороба
Жоден1
Діабет добре контрольований4.653.19 до 6.79
Діабет погано контрольований8.996.65 до 15.54
Діабет неконтрольований13.028.55 до 21.48
Діабет – без контролю3.3412.20 до 31.26
Гіпертонія1.461.18 до 1.81
Хронічна хвороба нирок2.021.55 до 2.62
Хронічне захворювання легень0.980.75 до 1.30
Туберкульоз
ТБ не було1
ТБ був раніше1.411.05 до 1.90
ТБ зараз2.581.53 до 4.37
ВІЛ
Негативний1
Позитивний2.752.09 до 3.61

 

Старший вік, від 70 років і старше, був найвищим фактором ризику, який приблизно у 20 разів підвищував ризик смерті порівняно з людьми молодше 40 років. З діабетом пов’язують приблизно 13-кратне збільшення ризику, якщо він неконтрольований, і ризик трохи нижче ніж в 5 разів, якщо він добре контролюється.

ВІЛ, так само, як і активний туберкульоз, були пов’язані з 2–3-кратним ризиком смерті від COVID-19. Варто зазначити, що не було різниці, чи було вірусне навантаження пригніченим у ЛЖВ, які померли від COVID-19.

Чоловіки мають більший ризик, ніж жінки, але ця різниця була незначною.

Професор Девіс пояснила, що на кожні 100 осіб померлих від COVID-19 у державних установах, 52 випадки можна віднести до діабету, 12 – до ВІЛ, 2 – до наявного туберкульозу та 4 – до попереднього туберкульозу.

Оскільки ці дані обмежені державним сектором, група розраховувала Стандартизовані коефіцієнти смертності (SMR) стосовно випадків збільшення кількості смертей у провінції Західний Кейп від COVID-19 у людей з ВІЛ, порівняно з тими, хто ВІЛ не має – 2,33 (95% ДІ 1,83 – 2,91). Так, у державному та приватному секторах близько 8% смертей від COVID-19 були наслідком ВІЛ.

Професор також додала, що ризик може бути переоціненим, якщо під час аналізу не вдалося виокремити всі супутні захворювання та ризики, наприклад, надмірна вага та соціально-економічний статус. І якщо хворі на ВІЛ та туберкульоз, як правило, молодші, тому загальний ризик смерті від COVID-19 низький.

 

Коментар

Ці дані є надзвичайно важливими, тому що вони є першими з установ з великою кількістю людей із ВІЛ та туберкульозом. Професор Девіс заявила, що, хоча кількість померлих від COVID-19 з цими супутніми захворюваннями мала б бути значно більшою, ВІЛ та туберкульоз потрібно включити до груп ризику.

Хоча аналізи коригують результати, дані про кількість людей у ​​кожній категорії не наводились. Однак, у цілому, від COVID-19 померло 86 ВІЛ-позитивних людей. Крім того, що важливо, пригнічення вірусного навантаження має в Південній Африці зовсім інше визначення порівняно з Великою Британією.

В аналізі для оцінки останнього вірусного навантаження використовувалося дуже довге вікно. У людей було визначене пригнічене навантаження, якщо:

  1. Останній тест на вірусне навантаження за останні 3 роки становив <1000, а АРТ-препарати за останній рік були видані, або

  2. Останній тест протягом минулих 18 місяців склав <1000, а АРТ-препарати за останній рік не були видані.

Вимірювання вірусного навантаження не робиться часто і, навіть коли зроблені, вони не завжди реєструються. Це означає, що багато пов’язаних з ВІЛ ускладнень могли погіршуватись рівнем імунної активації. Однак малоймовірно, що останні наслідки перерв у наданні послуг відобразилися б у вимірюванні вірусного навантаження.

Франсуа Вентер з Ezintsha, який працює на факультеті медичних наук Університету Вітс та був учасником вебінару, наголосив на важливості цих даних: «Перші надійні африканські дані, щоб порівняти себе з рештою світу… (з) величезними наслідками для того, як ми управляємо нашими програмами з охорони здоров’я».

Він зазначив, що розподіл ресурсів на COVID-19, а також драконові заходи, які спочатку вживали під час режиму ізоляції, мали вплив на послуги з ВІЛ та туберкульозу в Південній Африці. Постраждав спосіб звернення по медичну допомогу у зв’язку з ВІЛ, включаючи страх людей відвідувати медичні заклади та забирати свої АРТ-препарати. Вони бояться захворіти на COVID-19 (у тому числі, під час відвідання своєї лікарні), бояться арешту по дорозі в лікарню (за порушення суворих правил ізоляції), бояться тестування та насильного поміщення в карантин.

Це, ймовірно, призвело до перерв у лікуванні ВІЛ та туберкульозу та до затримок у діагностиці нових випадків захворювань на туберкульоз. Тим не менш, приблизно дві третини смертей від COVID-19 було у ВІЛ-позитивних людей з невизначеним вірусним навантаженням.

Протягом шести місяців Ф.Вентер очікує величезних викликів і він вважає, що при прийнятті політичних рішення слід вивчити досвід щодо ВІЛ із залученням громад для успішних програм лікування та профілактики, а не використовувати поліцію та військових.

Але він також додав, що з початком розповсюдження COVID-19 швидкого розвитку набули кілька речей, про які вже йшлося. Це стосується багатомісячної видачі препаратів та сортування пацієнтів з респіраторними захворюваннями.

Список літератури
Дейвіс М.А. та ін. Західний Кейп: COVID-19 та ВІЛ/туберкульоз. Вебінар: коли епідемії сходяться. Центр медичної журналістики Бхекісіса. 9 червня 2020 року.
https://bhekisisa.org/multimedia/2020-06-09-standing-by-when-epidemics-collide-does-hiv-tb- why-worse-covid-19/ (Вебінар)
https://storage.googleapis.com/stateless-bhekisisa-website/wordpress-uploads/2020/06/94d3ea42-covid_update_bhekisisa_wc_3.pdf (Презентація Мері-Ен Девіс, pdf)
Посилання на інші веб-сайти є актуальними на дату публікації, але не підтримуються.

 

  • 1882
  • 3
Поділитись