До всіх новин

В Україні відбувся регіональний Конгрес з інтелектуальної власності та доступу до лікування

Понад 100 осіб, з більш ніж 10 країн зібралися в Києві на Конгрес з інтелектуальної власності та доступу до ліків.

3-5 червня 2019 року «100% життя» зібрала експертів в області інтелектуальної власності та доступу до лікування з регіону Східної Європи та Центральної Азії (ВЕЦА) з метою посилення регіональної адвокації.

 

 

«100% життя» має великий досвід в сфері адвокації удосконалення патентного законодавства, оскарження патентів та адвокації оптимізації витрат держбюджету з метою охопити лікуванням якомога більше пацієнтів. У регіональному контексті завдання полягає в збільшенні кількості законодавчих положень у сфері інтелектуальної власності, спрямованих на захист прав пацієнтів в країнах ВЕЦА.

Технічна підтримка заходу була надана з боку Програми розвитку ООН (ПРООН), Національного науково-дослідного інституту інтелектуальної власності і South Centre. У Конгресі взяли участь провідні світові експерти в сфері патентного права і доступу до лікування, які представляли різні організації:

  • Міжнародні організації, в тому числі Всесвітня організація охорони здоров’я та ПРООН.
  • Наукове співтовариство — НДІ Інтелектуальної власності академії правових наук України, а також міжнародні експерти, включаючи професора Карлоса Корреа, виконавчого директора South Centre, Шона Флінна, професора Вашингтонського коледжу права при Американському університеті; Доктора Мохаммеда Ель-Саїда, п рофессора університету Центрального Ланкаширу
  • Представники держави, в тому числі міністерств охорони здоров’я; міністерств економічного розвитку і торгівлі; закупівельних організацій; патентних відомств; і антимонопольних органів з України, Молдови та Грузії.
  • Активісти громадянського суспільства з України, Молдови, Грузії та інших країн регіону ВЕЦА.
  • Представники приватної практики, в тому числі патентні повірені і юристи в області інтелектуальної власності.

Тренінг і тактика — запобігання зловживанням інтелектуальною власністю на регіональному рівні

Метою заходу був обмін знаннями, нарощування потенціалу та розробка стратегій. Сесії включали:

Партнерство між урядом і громадянським суспільством – усунення бар’єрів у сфері інтелектуальної власності

  • Найбільші неурядові організації регіону — «100% життя» (Україна), «Позитивна ініціатива» (Молдова) і OSF Грузія (Грузія), в ході дискусій з профільними урядовими експертами, міжнародними організаціями та науковими колами, оцінили конкретні бар’єри в області інтелектуальної власності в кожної з трьох країн, спільні проблеми в регіоні і способи їх подолання.
  • Представники Міністерства охорони здоров’я, економічного розвитку і торгівлі України з практичної точки зору розглянули хід реалізації Національної стратегії України в галузі лікарських засобів (2019-2025 роки). Стратегія включає в себе ряд гнучких положень ТРІПС – ключових інструментів зниження цін на ліки. Регіональні стейкхолдери мали можливість розглянути досвід України.

Удосконалення навичок в сфері патентної експертизи

  • Професор Карлос Марія Корреа провів семінар для патентних експертів і патентних повірених. Професор Корреа докладно описав особливості патентування фармацевтичних препаратів і пояснив як вторинні «вічнозелені» патенти, в яких відсутні новизна і винахідницький рівень, можуть перешкоджати доступу пацієнтів до жізненнонеобходімих лікарських засобів.
  • У свою чергу Укрпатент представив інформацію про поточний стан справ в патентній реформу.

Запобігання прийняття положень ТРІПС плюс

Д-р Мохаммед Ель-Саїд представив презентацію про способи пом’якшення положень ТРІПС-плюс. Учасники проаналізували положення ТРІПС-плюс в своїх країнах, і розробили стратегії для їх пом’якшення.

Захист конкуренції

  • Експерт з питань антимонопольного законодавства, професор Шон Флінн представив історію антимонопольного права, економічні особливості монополій і детально проаналізував зловживання в цій сфері, такі як фіксовані ціни, експортні обмеження та фіктивні судові процеси. Він також поділився рекомендаціями як боротися з такого роду зловживаннями;
  • Боян Константинов, Спеціаліст з політики в сфері ВІЛ, здоров’я і розвитку, офіс ПРООН в Нью-Йорку, представив порівняльний аналіз грузинського, молдовського та українського законодавства про конкуренцію та патентному праві.
  • Тетяна Руденко, експерт в сфері конкурентного права та закупівель, розповіла про способи імплементації рекомендацій ПРООН в антимонопольному законодавстві.

Партнерські зв’язки та стратегії, розроблені на Конгресі, будуть сприяти зміцненню відносин між урядами, міжнародними організаціями, громадянським суспільством, патентними відомствами, науковими колами та патентними повіреними, які працюють в сфері інтелектуальної власності в регіоні.

Наявність спільного бачення різних суб’єктів, підвищить ефективність роботи по вдосконаленню патентних законів і посилить потенціал національних і місцевих спільнот, таких як пацієнтські організації та фахівці в сфері ВІЛ.

 

  • 2382
  • 0
Поділитись