До всіх новин

УГСПЛ адвокатує до МОЗ питання доступу жінок, які живуть з ВІЛ, до допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ)

Спільно з партнерами з Мережі ЛЖВ – БО «Позитивні жінки» та народним депутатом України Іриною Сусловою

В рамках проекту «Розвиток мережі правової допомоги людям, що живуть з ВІЛ/СНІД, уразливим до зараження ВІЛ та хворим на туберкульоз» протягом 2018 року експерти Української Гельсінської спілки з прав людини спільно з Мережею ЛЖВ працювали над усуненням нормативних перешкод в реалізації права на материнство ВІЛ-інфікованими жінками.

Такими перешкодами є норми наказів Міністерства охорони здоров’я України: № 787 «Про затвердження Порядку застосування допоміжних репродуктивних технологій в Україні» та № 579 «Про затвердження Порядку направлення жінок для проведення першого курсу лікування безплідності методами допоміжних репродуктивних технологій за абсолютними показаннями за бюджетні кошти». Обидва забороняють жінкам, що живуть з ВІЛ, брати участь у програмах репродуктивних технологій.

Олена Семьоркіна аналітик УГСПЛ: «Така ситуація суперечить Закону України «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ», який у ст. 10 визначає, що люди, які живуть з ВІЛ, мають право на участь у допоміжних репродуктивних технологіях [далі – ДРТ] за умови запобігання передачі ВІЛ-інфекції від батьків майбутній дитині. Тобто, ВІЛ-інфікована людина може користуватись ДРТ, якщо буде убезпечена дитина від інфікування ВІЛ від інфікованих батька або матері. Засоби запобігання передачі ВІЛ-інфекції від батьків майбутній дитині вже створені – є Уніфікований клінічний протокол (наказ МОЗ №449). Проблема лише в тому, що ВІЛ та СНІД  є протипоказаннями для застосування ДРТ – згідно з наказами МОЗ №№579 і 787».

Зміни до згаданих наказів були розроблені партнерами з Мережі ЛЖВ – БО «Позитивні жінки» спільно з  Центром громадського здоров’я МОЗ та УГСПЛ. Залишається питання подолання бюрократичних бар’єрів в системі МОЗ, а саме – переконати Міністерство підписати наказ та подати його на державну реєстрацію.

Олена Семьоркіна та Олена Стрижак (Мережа ЛЖВ) в ефірі каналу Укрлайф: Як жінки, що живуть з ВІЛ, можуть реалізувати право бути матерями?

У липні 2018 року виконавчий директор УГСПЛ Олександр Павліченко та аналітик УГСПЛ Олена Семьоркіна зустрілись із народним депутатом України Іриною Сусловою, яка ініціює та активно обстоює в парламенті антидискримінаційні ініціативи щодо жінок в усіх сферах життя, та отримали її підтримку в зазначеному питанні.

В рамках спільної роботи з БО «Позитивні жінки» та народним депутатом України Іриною Сусловою було підготовлено ряд звернень до в.о. Міністра охорони здоров’я Уляни Супрун, а також Міністерства юстиції України. У зверненнях містились обґрунтування необхідності прийняття наказу. Також питання усунення нормативних перешкод в реалізації права на материнство ВІЛ-інфікованими жінками було включено до порядку денного парламентських слухань на тему «Запобігання та протидія дискримінації  жінок з вразливих соціальних груп», які відбулись 10 жовтня 2018 року.

У роботі з адвокації даної проблеми Мережу ЛЖВ представила Олена Стрижак, БО «Позитивні жінки».

На парламентських слуханнях Олена Стрижак заявила, що «жінки, які живуть з ВІЛ, є особливо вразливими перед високим рівнем цінової політики та низькою якістю медичних послуг». Зокрема, дані Міністерства охорони здоров’я свідчать, що можливість отримати послуги безкоштовно в якості лікування у сфері сексуального та репродуктивного здоров’я, викликає найбільші сумніви у респонденток. «40 відсотків опитаних не погодились з тим, що така можливість існує», – зауважила представниця Мережі ЛЖВ.

Також Олена Стрижак підкреслила, що «саме аспект, який стосується безоплатного надання медичних послуг найбільше, на думку опитаних, потребує законодавчого врегулювання». Отже, йдеться про те, що численні проблеми в медичній сфері особливо гостро позначаються на жінках, які живуть з ВІЛ, та створюють сприятливий ґрунт для порушення їхніх прав і дискримінації в медичних закладах.

Народний депутат Ірина Суслова також зазначила, що жінки, які живуть з ВІЛ, та мають проблеми з репродуктивним здоров’ям, – не можуть всиновлювати дітей та проходити спеціальну медичну програму. «Діагноз “ВІЛ-інфікованість” внесений до переліку медичних протипоказань для проведення лікування жіночої безплідності методами допоміжних репродуктивних технологій, – зауважила Ірина Суслова. – Це Наказ МОЗ № 579 та інший Наказ Міністерства охорони здоров’я №479, який прямо забороняє їм брати участь у цих програмах».

Як відмічає Олена Семьоркіна, наразі триває робота з відповідними підрозділами МОЗ. До завершення поточного року ми очікуємо хоча б часткове вирішення проблеми. Але, дочекаємось наказу.

  • 2055
  • 0
Поділитись