До всіх новин

Цифрові технології допомагають оцінювати стан емоційного благополуччя учнів молодших класів у прифронтових регіонах

Психічне здоров’я дитини в освіті є пріоритетом на рівні з фізичним благополуччям, що відображено в Національній стратегії розбудови безпечного і здорового освітнього середовища у новій українській школі. При цьому війна та глобальна пандемія COVID-19, яка передувала повномасштабному вторгненню росії  в Україну, знаходяться поміж основних чинників, які впливають на стан ментального здоров’я, і це на наступні 20 років визначають його в перелік найбільших глобальних викликів.  

Експерти проєкту “Цифрові інструменти для подолання відставання у навчанні, соціально-емоційного розвитку та оцінки стану психічного здоров’я для найбільш вразливих 35 тисячі дітей” вперше впровадили технологію цифрового скринінгу стану емоційного благополуччя учнів 1-4 класів всіх 6 прифронтових регіонів. Протягом вересня 2023 — березня 2024 року понад 2200 учнів та учениць 165-ти шкільних закладів у Донецькій, Дніпропетровській, Запорізькій, Миколаївській, Харківській, Херсонській областях  взяли участь в апробації нового інструменту. На початок вересня більше 7600 школярів вже отримали рівневу психологічну допомогу. 

Фахівці команди освіти ГО “Українська посмішка”, які впроваджували технологію цифрового скринінгу, виявили, що в учнів 1-4 класів поведінковий фактор характеризується найвищою кількістю показників стресового реагування, наступним за ступенем вираженості є емоційний. 

Скринінг емоційного благополуччя — цифровий інструмент діагностики, який спрямований на виявлення комплексу симптомів властивих посттравматичному стресовому розладу (ПТСР) в учнівства початкової школи. Скринінг-опитувальник, так звана “Анкету дружби”, інтегрований у цифровий підручник з надолуження знань eKidz.eu, що допомагає оцінити базові показники емоційного благополуччя, такі як емоційний, поведінковий, емоційно-оцінний, емоційно-когнітивний, емоційно-поведінковий. Результати опитування зберігаються у профілі учня в додатку і доступні лише вузькому колу спеціалістів, причетних до розробки програми психологічної допомоги, та батькам за їхнім запитом. Система передбачає перенаправлення і визначення рівня психологічної підтримки, яку потребу дитина: на рівні шкільного психолога чи спрямування до сімейного лікаря або вузькопрофільного спеціаліста. 

 

В умовах воєнного часу, обмеженості людських ресурсів, перевантаження вчителів та браку спеціальних знань і навичок з оцінки стану емоційного благополуччя дитини, наявність доступних інструментів швидкого скринінгу допомагає шкільним психологам визначити рівень стресового переживання в учнів та за необхідності спрямувати за спеціалізованою допомогою. Завдяки цифровим рішенням можна одномоментно охопити велику кількість учнів та не пропустити випадки, які потребують особливої уваги.   

 

Ми бачимо, що використання цифрових рішень розширює компетентність психолога у питаннях психологічної підтримки учнів. Оцінювання стану емоційного благополуччя з системою перенаправлення дає змогу розділити відповідальність за емоційний стан учня і залучити вузькопрофільних фахівців, що допомагає нормалізувати  емоційний стан учня. Цей підхід ставить в центр уваги дитину, тоді як вчитель є провідником, як до знань так і до необхідної психоемоційної підтримки. Результати, які ми отримали в проєкті, можуть стати вихідною точкою для швидкого масштабування підходів цифрового скринінгу серед учнів початкової школи”, — говорить докторка психологічних наук Ірини Мартиненко.


Для подолання освітніх втрат і підтримки ментального здоровʼя учнів початкової школи прифронтових сільських районів в Україні реалізується проєкт «Цифрові інструменти для подолання відставання у навчанні, соціально-емоційного розвитку та оцінки стану психічного здоров’я для найбільш вразливих 35 тисячі дітей». Проєкт втілюється як відповідь на виклик із подолання відставання у навчання для дітей в сільській місцевості прифронтових областей, впроваджується БО “100% Життя” у партнерстві з ГО “Українська посмішка” за підтримки Гуманітарного фонду для України. Проєкт сприяє зниженню соціальної та освітньої нерівності серед українських дітей. Учні прифронтових територій отримали доступ до цифрової освіти, соціально-емоційного розвитку.   

 

ГО “Українська посмішка” – громадська організація, що прагне підтримувати майбутнє вільної України, надаючи наступному поколінню доступ до освіти, добробуту та охорони здоров’я. Організація входить до Коаліції девайсів – об’єднання організацій, бізнесу, урядів і меценатів, що буде забезпечувати пристроями для онлайн-навчання українських учнів і вчителів, які змушені провадити освітній процес онлайн. 

БО «100% Життя» є найбільшою пацієнтською організацією в Україні, яка працює у сфері громадського здоров’я понад 20 років, реалізує національні проєкти гуманітарної допомоги за підтримки міжнародних донорів. 

 

  • 143
  • 0
Поділитись