До всіх новин

Позиція БО “100% Життя” щодо переводу держзакупівель ліків в ручний режим

Ми, БО “100% Життя” (Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД), як найбільша пацієнтська організація в Україні, дуже стурбовані процесами, які відбуваються в сфері державних закупівель ліків.  

 

Багато років поспіль ми виходили з акціями під Кабмін, Верховну Раду України та МОЗ, вимагаючи прозорої та чесної системи фінансування всіх процесів в сфері охорони здоров’я. Наша задача була знищити корупцію під час закупівель ліків та зробити так, щоб пацієнти за свої податки отримували гідне лікування. Тому ми вітали створення ДП “Медичні закупівлі України” як структури-запобіжника нечесних тендерів та розкрадання грошей платників податків. Наші сподівання виправдалися – Держпідприємство суттєво заощаджує кошти на закупівлях, закуповуючи ліки в рази дешевше, ніж очікували в МОЗ.

 

Але Уряд ухвалив постанову, за якою тепер лише МОЗ визначатиме умови тендерів, що фактично перетворило ДП “Медичні закупівлі України” на тендерний відділ МОЗ. Цей процес має на меті відмивання коштів на державних закупівлях – по суті, це перевело державні закупівлі ліків у повне ручне управління Міністра охорони здоров’я Максима Степанова. Тепер саме МОЗ визначатиме технічні, якісні та інші характеристики товарів та самостійно доводить їх до одержувача бюджетних коштів (тобто ДП), що може призвести до корупційних зловживань, коли тендер будет прописаний під одного конкретного виробника.

 

Результатом цього можуть стати невиправдано високі ціни на ліки, натомість ДП “Медичні закупівлі України” буде змушене закуповувати їх – незважаючи на те, що ця норма порушує Закон “Про публічні закупівлі”. Згідно з цим Законом, саме ДП “Медичні закупівлі України”  є замовником торгів, а отже має формувати технічне завдання.

Інший ризик – дана постанова суттєво гальмуватиме закупівельні процеси, які є критично важливими для багатьох категорій українських пацієнтів. Вони просто можуть не дочекатися ліків, поки МОЗ грається із законом у корупційну “Монополію”.

Все це боляче вдарить насамперед по найнезахіщениій категорії українців – по онко пацієнтам, пацієнтам з ВІЛ, туберкульозом, вірусними гепатитами, із рідкісними захворюваннями тощо. Ми вимагаємо від Уряду припинити цей геноцид та не дати корупціонерам вбивати пацієнтів заради власної вигоди! 

  • 1173
  • 0
Поділитись