До всіх новин

Новий шанс для пацієнтів з туберкульозом

 

Організація Патентний Пул Лікарських засобів (MPP, Medicines Patent Pool) і Університет Джона Хопкінса (Johns Hopkins University) 25 січня 2017 року підписали ліцензійну угоду про клінічні дослідження сутезоліда (sutezolid), нового препарату для лікування туберкульозу.

Цей антибіотик давно вважався перспективним для досліджень — в поєднанні з іншими лікарськими компонентами він міг би використовуватися для більш ефективного лікування різних форм туберкульозу — як чутливого до медикаментів, так і лікарсько-стійкого.

«Ми пишаємося співпрацею з Університетом Джона Хопкінса, яка спрямована на підтримку подальшої розробки сутезоліда, потенційно важливого компонента нової схеми лікування туберкульозу» — говорить виконавчий директор MPP Грег Перрі.
Патентний Пул надав Університету Джонса Хопкінса ексклюзивну, безоплатну ліцензію, яка охоплювала б усі країни, в яких в даний час є патенти (діючі чи на розгляді) для комбінованої терапії, що включає сутезолід і два додаткових з’єднання, які використовуються для лікування туберкульозу — таких як претоманід, деламанід, бедаквілін, рифампіцин і моксифлоксацин. Патент для базового з’єднання сутезоліда закінчився в серпні 2014 року, але патент на його використання в комбінованій антитуберкульозної терапії, яким спільно з Pfizer Inc володіє Університет Джонса Хопкінса, діє до серпня 2029 року в країнах, де була подана заявка.

«Угода MPP з Університетом Джона Хопкінса — екстраординарний крок, оскільки він простимулює пригальмовані дослідження препарату, такого багатообіцяючого на ранніх стадіях досліджень, —сказав Маріо Равільоне, директор Глобальної програми з туберкульозу у Всесвітній організації охорони здоров’я (ВООЗ). — Сьогодні дефіцит варіантів терапії загрожує зірвати глобальні цілі ВООЗ скоротити число смертей від туберкульозу на 95% протягом наступних двох десятиліть. Ми гостро потребуємо нових і кращих комбінованих схем, особливо для пацієнтів з мультирезистентним туберкульозом, так що включення сутезоліда може принести велику користь»

За оцінками ВООЗ, туберкульоз входить в десятку провідних причин смертності: у 2015-му році було 1,4 мільйона випадків смерті від туберкульозу, в тому числі 400 тисяч — серед людей, які живуть з ВІЛ, для яких він є основною причиною смертності. Також зростає загроза лікарської стійкості — останні дані ВООЗ свідчать, що в усьому світі успішно виліковуються лише 52% пацієнтів з множинною лікарською стійкістю і 28% з туберкульозом з широкою лікарською стійкістю.

Сутезолід є оксазолідіновим антибіотиком в тому ж класі, як і наявний у продажу лінезолід. Вже на ранніх стадіях тестів сутезолід проявив себе як більш потужний і менш токсичний препарат. Незважаючи на позитивні результати на початку досліджень, опублікованих в 2014-му, ніякого подальшого розвитку не було.
«Швидке реагування, найкраща терапія для лікування туберкульозу є особливо актуальним глобальним пріоритетом громадської охорони здоров’я. За винятком двох нових препаратів, які вийшли на ринок останнім часом, недолік нових альтернатив багаторічним препаратів обмежує нашу реакцію на епідемію», — підкреслив Грег Перрі.

 

  • 1780
  • 0
Поділитись