До всіх новин

Громадськість закликала найбільші фармкомпанії уникати сумнівних українських дистриб’юторів

 

aids_pills

До впровадження в Україні механізму міжнародних закупівель, в основі корупційних схем у державних закупівлях ліків лежали українські компанії-прокладки. Про це повідомляють БФ «Пацієнти України», БО «Всеукраїнська мережа людей, що живуть з ВІЛ/СНІД» та «Центр протидії корупції». Громадські організації направили звернення до найбільших міжнародних фармвиробників із закликом не співпрацювати з українськими дистриб’юторами з сумнівною репутацією.

«Один маленький крок фармацевтичних компаній у вигляді прямих контрактів з міжнародними організаціями дозволить забезпечити лікування для більшої кількості пацієнтів і припинить всі маніпуляції з цінами», – говорить Дмитро Шерембей, голова Координаційної ради БО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД».

24 іноземні фармацевтичні компанії – виробники ліків, взяли участь в закупівельних процедурах міжнародних організацій для України через українських дистриб’юторів.

«За результатами нашого аналізу, саме українські компанії-прокладки лежали в основі корупційних схем у державних закупівлях ліків. Як відомо, за даними СБУ, ціни при закупівлі завищували до 40%, а різниця потрапляла в приватні кишені чиновників МОЗ та бенефіціарів таких посередників. Міжнародні організації зруйнували цей корупційний механізм, – зазначає Олександра Устинова, член правління «Центру протидії корупції». – Ми просимо великих фармацевтичних виробників вийти на тендери МОЗ безпосередньо і не співпрацювати з українськими дистриб’юторами з сумнівною репутацією».

БФ «Пацієнти України» та ГО «Центр протидії корупції» направили звернення до всіх фармкампаній, які працюють із залученням компаній-посередників. Дослідження фармацевтичних ринків, проведене ГО «Центром протидії корупції» та Антимонопольним комітетом України з 2014 рік – перше півріччя 2016 року показує, що саме локальні дистриб’ютори в Україні служили головним корупційним механізмом в державних закупівлях лікарських засобів і медичних виробів.

«Сьогодні ми направили листи до всіх фармвиробників і закликали їх виходити на тендери МОЗ безпосередньо. Вся ідея міжнародних закупівель полягала в тому, щоб прибрати надмірну «маржу» у вигляді посередників, яка роками з’їдала майже півбюджету країни, який виділявся на ліки. Ми сподіваємося, що фармацевтичні компанії зробили висновки з минулого року, і в цьому році ми не побачимо дистриб’юторів з сумнівною репутацією серед їхніх партнерів», – зазначає Ольга Стефанішина, виконавчий директор БФ «Пацієнти України».

У минулому році державні закупівлі лікарських засобів і виробів медичного призначення були передані трьом міжнародним організаціям ЮНІСЕФ, ПРООН та Crown Agents. Завдяки ефективній співпраці фармацевтичних компаній з міжнародними організаціями вдалося прибрати корупційну складову при закупівлі ліків і заощадити близько 790 млн грн бюджету. Вони закупили ліки для українських пацієнтів за 12 державними програмами на загальну суму понад 2,197 млрд грн. За розрахунками пацієнтських і антикорупційних організацій, в цьому році завдяки міжнародним організаціям на тендери МОЗ безпосередньо вийшла рекордна кількість виробників ліків – більше 40%.

З огляду на ефективність цієї антикорупційної реформи, в 2016 році Міністерство охорони здоров’я України підписало угоду з ЮНІСЕФ, ПРООН та Crown Agents на суму близько 3,9 млрд гривень, передавши міжнародників закупівлю ліків і медичних виробів за бюджетні кошти на 2016 рік по всім державним програмам.

Список фармкомпаній, які вийшли на тендери через українських дистриб’юторів зі спірною репутацією можна подивитися на сайті Пацієнтів України за посиланням

http://patients.org.ua/2016/12/22/gromadskist-oprylyudnyla-chornyj-spysok-farmatsevtychnyh-kompanij-shho-pratsyuyut-cherez-sumnivnyh-dystryb-yutoriv/

 

  • 1146
  • 0
Поділитись