До всіх новин

Громадські організації закликають «Johnson & Johnson» знизити ціну на протитуберкульозний препарат

Київ, 10 жовтня 2019 р. Громадські організації закликають фармацевтичну корпорацію «Johnson & Johnson» (J&J) знизити ціну на свій протитуберкульозний препарат бедаквілін до не більше 1 долара на день для людей по всьому світу, яким потрібен цей препарат, з метою покращити лікування хіміорезистентного туберкульозу та знизити смертність.  Ці організації вимагають зменшення ціни з огляду на спільні внески, здійснені у розробку цього препарату, у тому числі організацією «Лікарі без кордонів» (міжнародна назва Médecins Sans Frontières (MSF). Активісти, які займаються проблемою туберкульозу, та громадянське суспільство зібралися перед офісами  J&J у США, ПАР, Бразилії, Бельгії та Україні, вимагаючи, щоб корпорація зробила препарат доступним для людей з хіміорезистентним туберкульозом за ціною не більше «одного долара на день». В Україні кампанію підтримали такі організації, як «Лікарі без кордонів», Партнерство «Зупинимо туберкульоз. Україна», «100% життя», «TB People Ukraine», «Конвіктус Україна» та «Пацієнти України».

«Бедаквілін було розроблено завдяки коштам платників податків та внескам від світової спільноти, що бореться з туберкульозом, – розповідає Шероненн Лінч, консультант з політики щодо лікування ВІЛ та туберкульозу Кампанії «Лікарів без кордонів» з доступу до основних лікарських засобів (MSF Access Campaign). – Усі, хто сприяли розробці бедаквіліну, повинні мати змогу висловити свою думку щодо того, як формується його ціна. Ми закликаємо J&J встановити вартість бедаквіліну на рівні не вище 1 долара на день, щоб препарат став доступним для усіх людей з хіміорезистентним туберкульозом. Ми не відступимося, поки ціну на бедаквілін не буде знижено».

Бедаквілін було розроблено за суттєвої підтримки з боку платників податків, неприбуткових організацій та благодійних пожертв. Значна частина важливої роботи з інформування щодо використання препарату та демонстрації його лікувальної дії була проведена дослідницькою спільнотою, яка займається туберкульозом, міністерствами з охорони здоров’я та організаціями, які забезпечують лікування, у тому числі «Лікарями без кордонів», та була профінансована платниками податків та іншими донорами. Незважаючи на спільні зусилля, докладені для цієї науково-дослідної розробки ТБ спільнотою, у багатьох країнах J&J одноосібно володіє патентом на препарат та має виключне право вирішувати, у яких країнах його продавати. Крім того, J&J також отримала значну фінансову вигоду, оскільки компанія здобула дозвіл на пріоритетний розгляд заявки на реєстрацію лікарського засобу* від Управління продовольства та медикаментів США (US FDA), який вона може використовувати для прискореної процедури отримання реєстраційного посвідчення для своїх інших препаратів.

J&J оцінила бедаквілін у 400 доларів за шестимісячний курс лікування для країн, які мають право здійснювати закупівлю препарату через Глобальний механізм із забезпечення лікарськими засобами (GDF), механізм для закупівлі протитуберкульозних препаратів та діагностичних послуг, що працює через агенції ООН. Однак, дослідники з Ліверпульського університету підрахували, що бедаквілін можна було б виробляти та реалізувати з прибутком за значно меншу ціну – лише за 25 центів на день, якщо продавати принаймні 108 000 курсів лікування на рік. У випадку ціни в 1 долар на день, вартість бедаквіліну для однієї особи складала б 600 доларів за 20-місячний курс лікування, який потрібен багатьом пацієнтам з хіміорезистентним туберкульозом. Для порівняння, сьогодні найнижча ціна за 20-місячний курс бедаквіліну, встановлена J&J, становить близько 1200 доларів (2 долари на день) у країнах, які можуть здійснювати закупівлі через Глобальний механізм із забезпечення лікарськими засобами, тоді як ціна для інших країн значно вища. Така висока вартість негативно позначається на підвищенні застосування препарату у багатьох країнах, які мають епідемію хіміорезистентного туберкульозу, з огляду на те, що бедаквілін є лише одним з багатьох препаратів, які необхідні для курсу лікування.

Бедаквілін – один з лише трьох нових протитуберкульозних препаратів, які було розроблено за останні понад півстоліття (іншими є деламанід та  претоманід). У попередніх рекомендованих режимах лікування хіміорезистентного туберкульозу, які використовуються у більшості країн, доводиться приймати близько 20 таблеток щодня протягом майже двох років, терпіти болючі щоденні ін’єкції та сильні побічні ефекти, які варіюються від психозу та постійної нудоти до глухоти. Такі неоптимальні режими допомагали вилікуватися 55% хворих з мультирезистентним туберкульозом та лише 34% пацієнтів з туберкульозом із розширеною резистентністю.

В Україні бедаквілін було зареєстровано у червні 2018 р. «Національний інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г.Яновського НАМН України» закупив небагато курсів бедаквіліну за понад 1,213 доларів США за 6-місячний курс. Міністерство охорони здоров’я України отримало 3000 курсів бедаквіліну в рамках програми донації USAID, яка завершується у 2020 р. Через обмежений доступ перед пацієнтами та лікарями постає складний вибір, і багато людей, які потребують препарат, отримують відмову.

«Мій чоловік мав стійкість майже до всіх препаратів. Врятувати його міг лише бедаквілін, якби ми дістали цей препарат вчасно. Але нам сказали, що його в Україні немає. Про можливість придбати його самостійно ми не знали.Його відправили на паліатив. Коли ми купили бедаквілін, вже було пізно – минуло надто багато часу. Для людей з широкою стійкістю до препаратів бедаквілін – остання надія на життя»,  Вікторія Ненаденко, представниця спільноти людей, які перехворіли або хворіють на туберкульоз.

Україна входить до десятки країн світу з найвищим рівнем мультирезистентного туберкульозу та має найвищий його рівень серед країн Європи (лише у 2018 р. виявлено 6336 випадків). За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, в Україні від туберкульозу щодня помирає близько 10 людей**. Рівень успішності лікування хіміорезистентного туберкульозу в Україні лише трохи вище 50%, а успішність лікування туберкульозу з розширеною резистентністю становить лише близько 35%. В Житомирській області організація «Лікарі без кордонів» співпрацює з Міністерством охорони здоров’я України та лікує пацієнтів з мультирезистентним туберкульозом бедаквіліном.  Це відбувається в рамках дослідження інноваційного підходу до лікування мультирезистентного туберкульозу, який обіцяє помітне поліпшення результатів лікування.

Виходячи з даних, наданих ТБ спільнотою, які демонструють покращені результати лікування у пацієнтів, які отримували бедаквілін, Всесвітня організація охорони здоров’я у 2018 р. опублікувала рекомендації щодо використання бедаквіліну як основної частини повністю пероральних режимів і заміни для ін’єкційних препаратів. Посилене застосовування бедаквіліну вже демонструє переваги, навіть серед пацієнтів, у яких можна очікувати гірші результати лікування, серед них люди, які живуть з ВІЛ, та люди з туберкульозом з пре-розширеною та розширеною резистентністю. Наприклад: у Білорусі серед 244 пацієнтів, яких лікували бедаквіліном і з яких 96% мали туберкульоз або з пре-розширеною, або з розширеною резистентністю, рівень успішності лікування зріс до 87%.

«Ми бачили так багато пацієнтів, які втрачали слух, втрачали роботу чи втрачали життя через те, що у них не було інших варіантів, крім нестерпних ін’єкційних протитуберкульозних препаратів, – говорить Пілар Устеро, медичний консультант Кампанії «Лікарів без кордонів» з доступу до основних лікарських засобів. – Зараз ми бачимо, що бедаквілін  докорінно змінює ситуацію і дає пацієнтам з хіміорезистентним туберкульозом, які можуть отримати препарат, кращий шанс на зцілення без токсичної побічної дії. Ми прагнемо, щоб цей препарат був доступним усюди і для кожного, хто його потребує».

З того часу, як рік тому ВООЗ порекомендувала використовувати бедаквілін як основний препарат для лікування мультирезистентного туберкульозу, менше 12 000 осіб пройшли лікування з використанням бедаквіліну відповідно до національних програм з лікування туберкульозу. Це мізерна цифра з огляду на те, що приблизно 80% з 558 000 пацієнтів щорічно, у яких розвивається хіміорезистентний туберкульоз (Глобальний звіт ВООЗ щодо туберкульозу, 2018 р.), слід лікувати цим препаратом. Швидке впровадження режимів лікування, які містять бедаквілін та краще переносяться пацієнтами, стане можливим лише у випадку, якщо J&J зробить препарат широко доступним, у тому числі дозволивши іншим виробникам протитуберкульозних препаратів виробляти його версії-генерики.

  • 3466
  • 1
Поділитись