До всіх новин

Експерти Мережі допомогли заощадити більше 100 млн грн.

На початку 2018 року, нова команда Центру громадського здоров’я МОЗ України звернулась до громадськості з закликом стати партнерами держави та долучатись до моніторингу процесів, які тривають у медичній галузі. Таке партнерство має зробити роботу державних структур більш ефективною.

Така позиція державної структури скоро принесла перші результати, а саме отримана економія державних коштів на закупівлі протитуберкульозних препаратів. Завдяки аналізу експертів з адвокації БО “100% життя” Центр громадського здоров’я МОЗ України виключив з закупівлі протитуберкульозних препаратів, за кошти державного бюджету, дороговартісний препарат “Іміпенем”, внаслідок чого отримана економія державних коштів у розмірі 100 700 000,00 грн.

“Нарешті ми маємо ту команду в системі охорони здоров’я, яка відкрита до співпраці та сприймає думку громадськості та експертність неурядового сектору. Завдяки цій економії Україна вперше за державні кошти у 2019 закупить новий ефективний  препарат Бедаквілін майже для 4 700 пацієнтів з мультирезистентним туберкульозом. Для багатьох хворих на мультирезистентний туберкульоз цей препарат є останньою надією вилікувати хворобу, – говорить директор політики і адвокації Мережі Сергій Дмитрієв. – Партнерство, при якому існує пацієнтський моніторинг і бажання держави сприймати пропозиції – може гарантувати високу ефективність використання бюджетних коштів”

Як це відбувалось:

На початку вересня 2018 р. представники відділу адвокації БО “100% життя” звернули увагу на постанову Кабінету Міністрів України від 29 серпня 2018 р. №638, якою внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 р. «Про затвердженні переліку лікарських засобів та медичних виробів, які закуповуються на підставі угод щодо закупівлі із спеціалізованими організаціями, які здійснюють закупівлі за напрямками використання бюджетних коштів у 2018 році за програмою «Забезпечення медичних заходів окремих державних програм та комплексних заходів програмного характеру».

У розділі «Медикаменти для лікування туберкульозу» були вказані два ін’єкційні препарати з групи карбапенемів: Іміпенем у кількості  1 611 050 флаконів з порошком для інфузій по 500 мг. та Меропенем у кількості 851 733 флаконів по 1000 мг. Оскільки препарати відносяться до однієї групи лікарських засобів, мають схожу дію на збудник туберкульозу та однакову побічну дію, був проведений аналіз вартості вказаних препаратів.

Для аналізу вартості Іміпенему і Меропенему використовували три джерела:

Дані Global Drug Facility.

Середні ринкові ціни в Україні.

«Технічне завдання на закупівлю протитуберкульозних препаратів за кошти державного  бюджету 2018 р.

За даними Global Drug Facility: 1 грам Меропенему коштує 3.70 дол, 1 грам Іміпенему коштує  від 6.20 дол до 7.20 дол.

Середні ринкові ціни в Україні: 1 грам Меропенему у середньому коштує 240 грн. (8,5 дол), 1 грам Іміпенему у середньому коштує 504 грн. (18 дол).

У «Технічному завданні на закупівлю протитуберкульозних препаратів за кошти державного бюджету 2018 р.» вказана ціна Меропенему за 1 грам 67,97 грн. (2,4 дол), за 1 грам Іміпенему вказана ціна 192,68 грн. (6,9 дол).

З проведеного аналізу видно, що Іміпенем більш ніж у два рази коштує дорожче ніж Меропенем.

Враховуючи проведений аналіз вартості  Іміпенему і Меропенему, схожу дію препаратів на збудник туберкульозу, однакову побічну дію, а також те, що на закупівлю 1 611 050 флаконів Іміпенему планувалось витратити 155 208 557,00 грн. БО “100% життя” звернулась до Центру громадського здоров’я МОЗ України з пропозицією переглянути доцільність закупки цього препарату.

В результаті листом від 26.10.2018 р. Центр громадського здоров’я МОЗ України повідомив, що в результаті проведення додаткових консультацій з спеціалістами в сфері туберкульозу було прийняте рішення про виключення Іміпенему з закупівлі протитуберкульозних препаратів за державні кошти у 2019 р., замість Іміпенему закупити Меропенем, а також проінформували, що в результаті виключення Іміпенему отримана економія державних коштів у розмірі 100 700 000,00 грн.

Отриману економію планується направити на закупівлю нового ефективного протитуберкульозного препарату Бедаквілін, який за останніми рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я входить до основної, самої ефективної групи протитуберкульозних препаратів.

З вище описаного можна зробити висновок, що плідна співпраця неурядових організацій і державних структур, яка основана на відкритості до діалогу призводить до підвищення ефективності реалізації державних програм на благо народу України.

 

  • 1616
  • 0
Поділитись