До всіх новин

Пацієнти вимагають від МОЗ допустити на ринок генеричні препарати від ВІЛ

3 квітня 2020 року наша організація направила листа на Міністерство охорони здоров’я, яким ми наголошували необхідність закупівлі генеричних препаратів для лікування ВІЛ замість дорогих брендових препаратів, на які лише в 2017 році було витрачено понад 17 млн. доларів.

Зокрема, мова йде про препарат, що складає комбінацію лопінавір/ритонавір, відомий під брендовою назвою «Алувія» («Калетра»). 2 березня 2020 року Міністерством охорони здоров’я було видано наказ No 762 «Про затвердження протоколу «Надання медичної допомоги для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19)». Відповідно до затвердженого Протоколу у більшості схем лікування пацієнтів з COVID-19 застосовується саме лікарський засіб, що складає комбінацію лопінавір/ритонавір.

Незрозуміло, чому препарат потрапив до вітчизняного протоколу, хоча більшість країн відмовляються від цього засобу.

20 березня 2020 року компанія Еббві, яка є власником патентів на лікарський засіб лопінавір/ритонавір, оголосила про відмову від застосування вищезгаданих патентів у всьому світі. 

Таке рішення означає, що надалі компанія не буде переслідувати факти виробництва, імпорту, експорту та продажу препарату іншими виробниками на території країн, де діють її патенти, завдяки чому Україна відтепер може здійснювати закупівлі генеричних версій лопінавіру/ритонавіру.

На сьогодні у світі вже є доступні генеричні версії комбінації лопінавір/ритонавір, що пройшли всі необхідні клінічні дослідження та мають, зокрема, дозволи Європейської медичної агенції – серед них велика кількість генеричних виробників, які готові вийти на український ринок. Однак з огляду на наявність патенту, який раніше використовувала компанія Еббві, генеричні версії препарату ще не зареєстровані в Україні.

Відповідно до частини 4 статті 44 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» в інтересах лікування особи, хворої на коронавірусну хворобу (COVID-19), можуть застосовуватися як зареєстровані, так і незареєстровані лікарські засоби що рекомендовані офіційним органом Сполучених Штатів Америки, країн – членів Європейського Союзу, Великобританії, Швейцарської Конфедерації, Японії, Австралії, Канади, Китайської Народної Республіки, Держави Ізраїль для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19) у відповідній країні.

Таким чином, станом на сьогодні вже існують законодавчі підстави та можливість розпочати закупівлі генеричних версій препарату лопінавір/ритонавір в якості антиретровірусної терапії пацієнтів, що живуть з ВІЛ. 

“Ми закликаємо негайно МОЗ забезпечити доступ на ринок генеричних версій препарату лопінавір/ритонавір, що дозволить зекономити десятки мільйонів бюджетних коштів.  Зі свого боку БО «100 Відсотків Життя» готова  забезпечити максимальну інформаційну та технічну підтримку пов’язаних з цим процесів, а також долучатися до переговорів про ціноутворення та вихід на ринок генеричних препаратів, — підкреслює Сергій Дмитрієв, директор з політики та адвокації БО «100 Відсотків Життя». – Натомість на сьогодні, 4 травня 2020 року, ми не отримали жодної відповіді від МОЗ – в умовах кричущого дефіциту держбюджету та загрози переривання лікування в 140 тисяч пацієнтів з ВІЛ в Україні. Ми, як пацієнтська організація, вимагаємо якнайшвидшого вирішення цього нагального питання, від якого залежить життя та здоров’я десятків тисяч українців”.

  • 2054
  • 0
Поділитись