До всіх новин

Відкритий лист громадських організацій до Президента України з проханням звільнити Олексія Соловйова з посади заступника секретаря РНБО

Шановний пане Президенте!

Благодійний фонд “Пацієнти України” та БО “100% Життя” засвідчують вам свою повагу та вдячність за ваш внесок у наближення Перемоги над державою-агресором.

Наші організації — найбільші пацієнтські організації в Україні, які системно та продуктивно працюють у сфері захисту прав. Чисельність пацієнтів, інтереси яких ми представляємо, значно перевищила позначку у півтора мільйона людей з тяжкими захворюваннями. Ми активно боремось за те, щоб 100% українських пацієнтів мали 100% доступ до лікування.

Зараз ми звертаємося до вас із серйозним занепокоєнням з приводу того, що нещодавно МОЗ України позбавило 35 європейських лікарських засобів реєстрації і ще більше 300 — на черзі. Серед них ліки для лікування артеріальної гіпертензії, діабету 2 типу, аутизму у дітей, онкології, зокрема раку молочної залози, які можуть стати недоступними для українських пацієнтів.

Такі наслідки закону щодо обмеження обігу лікарських засобів №2271. Він набув чинності у червні цього року. Основним його ініціатором є чинний заступник Секретаря РНБО Олексій Соловйов.

Він обіймав посаду голови Державної служби з лікарських засобів за часів президента Віктора Януковича. Саме його було люстровано і звільнено з посади після Революції Гідності. У 2013 році, коли пан Соловйов очолював Держлікслужбу, Верховна Рада ухвалила закон, який дозволяв в ручному режимі видавати ліцензії виробникам ліків. Це, зокрема, ще тоді давало зелене світло усуненню ліків іноземного виробництва з ринку, таких як дитячі антибіотики, ліки для онкохворих, хворих на ВІЛ/СНІД, препарати для наркозу. Також під цей закон підпадали багато найменувань ліків, які використовують люди похилого віку — кардіологічні, ліки для гіпертоніків. Тоді акціями протесту по всій Україні (Києві, Черкасах, Донецьку, Кривому Розі, Луганську, Сімферополі, Запоріжжі, Львові, Харкові, Кіровограді, Чернігові та інших містах) пацієнти домоглись зупинення дії лобістського закону.

Сьогодні пан Олексій Соловйов, будучи на високій посаді в РНБО, реалізує під час війни свою ідею, яка не вдалася за часів Януковича: позбавляє українських пацієнтів доступу до лікарських засобів європейського виробництва.

Йдеться про Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про лікарські засоби” щодо обмеження обігу лікарських засобів, виробництво яких розташовано на території Російської Федерації або Республіки Білорусь, а також щодо вивезення лікарських засобів з України” № 2271, який був ухвалений 22.05.2022 року Верховною Радою України. З першої оприлюдненої редакції законопроєкту стало зрозуміло, що пацієнти ризикують залишитись без життєво необхідного лікування. Закон у ручному режимі забороняє імпорт практично будь-яких ліків іноземного виробництва. Крім цього, зазначені в підзаконних актах критерії вибору фармкомпаній, препарати яких розглядаються до виходу з українського ринку, є нечіткими та маніпулятивними. Відповідно, Закон слугує корупційному лобіюванню інтересів окремих фармацевтичних компаній, внаслідок позбавлення реєстраційних посвідчень препаратів європейського виробництва на території України.

Пане Президенте, від дій пана Соловйова страждають пересічні українці. Під час війни, коли на наші міста летять російські ракети та дрони, представник РНБО власноруч створює ще одну загрозу життю та здоров’ю українців — дефіцит ліків.

Ми вважаємо таку політику неприпустимою та щиро просимо:

  • ініціювати зміни до Закону №2271, які б унеможливили вихід з українського ринку життєво необхідних препаратів європейського виробництва;
  • звільнити з посади заступника Секретаря РНБО Олексія Соловйова, чиновника часів Януковича, який своїми діями на цій посаді призводить до штучного дефіциту ліків на українському фармацевтичному ринку. У результаті його дій уже 35 препаратів поставлено у тимчасову заборону. До наступних заборон розглядається більше 300 лікарських засобів виробництва Німеччини та Словенії, від яких залежать життя людей похилого віку із серцевою недостатністю, пацієнтів з онкологією, дітей, які страждають на аутизм, хворих на діабет 2 типу та на інші захворювання. З огляду на викладене, ця людина не повинна займати посаду в органі при Офісі Президента та підпільно керувати всім фармринком, позбавляючи українців доступу до сучасних ліків, вироблених у Європі. Сподіваємось на Вашу, пане Президенте, увагу до цієї ситуації.

З повагою,

Дмитро Шерембей,
Голова Координаційної ради БО “Мережа 100% Життя”

Інна Іваненко,
Виконавча директорка БФ “Пацієнти України”

  • 1076
  • 0
Поділитись