Важливий крок для захисту прав людей, які живуть з ВІЛ
12 березня 2025 року Верховна Рада України ухвалила за основу законопроєкт № 9398, який має на меті кардинально змінити підхід до кримінальної відповідальності за передачу інфекційних захворювань і усунути дискримінацію людей з ВІЛ.
- Законопроєкт передбачає вилучення статті 130 з Кримінального кодексу України, яка дискримінувала людей за ознакою ВІЛ-статусу, накладаючи відповідальність навіть без доказів навмисних дій чи реального ризику інфікування.
- Встановлює відповідальність виключно за умисне інфікування особливо небезпечними інфекційними хворобами у статті 121 Кримінального кодексу України («Умисне тяжке тілесне ушкодження»), що є справедливішим і відповідає сучасним міжнародним стандартам.
- Забезпечує рівний доступ до медичних послуг і соціальних гарантій для всіх громадян, незалежно від їхнього ВІЛ-статусу, допомагаючи боротися зі стигмою і заохочуючи раннє виявлення та своєчасне лікування.
Розробці цього законопроєкту передувала величезна робота, яку здійснили БО “100% Життя” за підтримки міжнародних організацій, які працюють у сфері протидії поширенню інфекційних хвороб, зокрема Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом і малярією, ВООЗ, UNAIDS, а також МОЗу України та Центру громадського здоров’я.
“Такі зміни, перш за все, покладуть край несправедливій дискримінації людей з ВІЛ, які наразі можуть бути покарані за уявну небезпеку інфікування ВІЛ, навіть коли їхні дії не лише не призвели, але й не могли призвести до передачі інфекції. Усунення безпідставного кримінального переслідування допоможе не лише захистити права таких людей, але й подолати страх серед представників груп з високим ризиком інфікування перед проходженням тестування на ВІЛ. Це, своєю чергою, підвищить рівень епідемічної безпеки завдяки ранньому виявленню та своєчасному лікуванню інфекції”, підкреслює Дмитро Шерембей, голова координаційної ради БО “100% Життя” .
Особливу подяку ми висловлюємо народним депутатам України Ользі Стефанишіній, Олександрі Устіновій, Олександру Бакумову та Михайлу Радуцькому, а також всім партнерам, які активно підтримали цей законопроєкт.