До всіх новин

В Європейському суді розглядають справи трьох ВІЛ-позитивних українців

Центр стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) звернувся до Європейського суду по правах людини з трьома позивами на захист прав ВІЛ-позитивних людей. Пацієнтська організація “100% Життя” та УГСПЛ не перший раз спільно захищають права людей, які живуть з ВІЛ  на міжнародному рівні.

Справа Логвіненко Олександр Володимирович проти України

У вересні 2018 року Центр стратегічних справ УГСПЛ підготував та надіслав до ЄСПЛ відповідь на зауваження Уряду України (справа в ЄСПЛ № 41203/16). У справі піднімаються питання за статтею 3 Конвенції (заборона катування та нелюдського поводження), а саме – нелюдські умови утримання а Дніпропетровській виправній колонії-89 (ДВК-89), відсутність належної діагностики та лікування гепатиту С, що розвинувся на фоні ВІЛ, неодноразово перенесеного туберкульозу, та інших опортуністичних захворювань.

У справі очікується констатація ЄСПЛ факту, що умови тримання в ДВК-89 є нелюдськими (подібних рішень щодо цієї колонії наразі немає). Також очікується визнання з боку ЄСПЛ порушення Україною зобов’язання організувати належне обстеження та лікування гепатиту С в місцях несвободи, після чого можливо буде ініціювати відповідні зміни до законодавства України.

Справа Гончарук Віталій Павлович проти України

Під час переведення між колоніями заявникові не надавали АРТ близько 4 місяців без підстав чи поважних причин. Це порушило його право на належну медичну допомогу. У зв’язку з цим було подано до ЄСПЛ скаргу за статтею 3 Конвенції, яка вже зареєстрована в Суді.

Хоча у цій справі дуже складно довести, який саме негативний вплив мала перерва в прийому антиретровірусній терапії (АРТ) на здоров’я заявника, питання стоятиме більше комплексно, оскільки проблема переривання АРТ є розповсюдженою та системною. Хоча препаратів в державі достатньо, у випадку нерозповсюджених схем АРТ їх доводиться спеціально замовляти до місць позбавлення волі. Якщо ж схема АРТ розповсюджена, перерви можна пояснити лише халатністю лікарів.

“Результатом розгляду цієї скарги в ЄСПЛ повинно стати внесення змін до законодавства стосовно неприпустимості переривання АРТ та посилення відповідальності посадових осіб та лікарів за необґрунтоване ненадання АРТ засудженим та затриманим” — повідомив директор Центру стратегічних справ УГСПЛ Михайло Тарахкало.

Справа Стріхарь Віктор Васильович проти України

У цій справі була подана скарга на утримання в місцях несвободи осіб з інвалідністю, які не можуть самостійно пересуватися і обслуговувати себе і не отримують допомоги від медичного персоналу колонії. Вони залишені на інших засуджених, які змушені повністю дбати про лежачих хворих. В цій же справі стоїть питання допомоги звільненим з колонії особам, що не можуть самостійно пересуватися, доїхати додому. Наразі держава просто залишає таких осіб на родичів чи волонтерів.

Дізнавшись про дату звільнення пана Стріхаря, адвокат Євген Чекарьов звертався з клопотанням про належну організацію його звільнення до адміністрації колонії, Державної кримінально-виконавчої служби України, Департаменту пробації Міністерства Юстиції України, територіального центру соціального обслуговування Ірпінської міської Ради. Жоден з цих органів вчасно не відреагував на клопотання адвоката.

“Ця справа є доволі перспективною, оскільки у разі, якщо ЄСПЛ визнає порушення Конвенції, Україна буде зобов’язана розв’язати проблему на законодавчому рівні – спеціально облаштувати хоча б декілька колоній для осіб з фізичними вадами та створити механізм організації звільнення осіб, що не здатні самостійно пересуватися, а не залишати цих осіб напризволяще” каже Олена Проценко, юристка Центру стратегічних справ УГСПЛ, яка брала участь у складанні скарги до ЄСПЛ у цій справі.

Юристи УГСПЛ  зазначають, що в усіх справах ефективні засоби правового захисту в Україні відсутні. Тобто, звернення до суду чи органів правопорядку України не надасть потерпілим шансів в розумні строки виправити їхню ситуацію та захисти їх права. У зв’язку з цим, найбільш ефективним способом захисту є звернення до ЄСПЛ в інтересах клієнтів.

Усі залучені юристи працюють  в проекті, який фінансує пацієнтська організація БО “100% життя” за кошти Глобального Фонду в рамках  програми з подолання епідемії ВІЛ/СНІДу в Україні.

  • 1871
  • 0
Поділитись