До всіх новин

«Спочатку ‘дезінформація’, потім ‘пропаганда’: «русскій мір» наближається до України»

Слідом за скандальним проектом закону «Про дезінформацію», законопроект щодо наркотичних засобів спрямований на встановлення вкрай репресивної політики в Україні 

Київ, 28 січня 2020 р. – 17 січня до Верховної Ради України було подано проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними» (законопроект №2784). У разі його прийняття, фактично будь-яку людину, хвору на наркозалежність, можна буде відправити на примусове лікування, і будь-кого – відправити на примусовий медогляд чи притягнути до кримінальної відповідальності та «пропаганду наркотичних засобів». Це той шлях, яким свого часу пішла РФ, і яким нині пропонують іти Україні – попереджають експерти, громадські активісти та правозахисники.

Діагнозу «наркоманія», який визначено у проєкті закону, не існує, а усе, що пов’язано із вживанням психоактивних речовин, є складовою розладів психіки та поведінки, тобто віднесено до психіатрії. Ця сфера, як і регуляція виписування і відпуску ліків за рецептами, відноситься виключно до компетенції МОЗ України.

Окрім того, переважна більшість запропонованих проєктом  положень фактично не будуть працювати через велику кількість невідповідностей і протиріч із чинним законодавством, відсутність механізмів впровадження окремих норм.

Сергій Шум, директор Центру психічного здоров’я і моніторингу наркотиків та алкоголю МОЗ України: 

«У проєкті закону чітко не визначено, що таке аналоги наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів, як вони визначаються. Окрім того, в самому обґрунтуванні необхідності прийняття цього законопроєкту є неправдиві дані, тому що пояснювальна записка посилається на неіснуючий документ, який ніби-то вийшов з нашого моніторингового центру. Ми проти прийняття непрофесійно написаного і шкідливого законопроекту №2784, який підмінює поняття і надає широке поле для репресій».

Олена Коваль, експерт з наркополітики, консультант Програми «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження»:

«Якщо цей законопроєкт приймуть, важкохворим пацієнтам буде ще важче  отримати сильнодіючі знеболюючі лікарські засоби, бо він обмежує метод виписування рецептів і відпуску знеболюючих препаратів з аптек лише електронним рецептом. Але його ще навіть не існує – з 1 квітня 2020 р. він має запрацювати лише у двох пілотних областях. Крім того, порядок надання медичної допомоги та відпуску препаратів з мед закладів (аптек) є компетенцією органу ліцензування, а саме МОЗ. Проєкт закону створює також перешкоди для отримання пацієнтами повної та вичерпної інформації про лікарські засоби, що йде всупереч «Основам законодавства України про охорону здоров’я». Тому що «пропагандою» можна потрактувати фактично будь-яке поширення достовірної інформації про лікарські засоби, просвітницьку діяльність тощо».

Дмитро Шерембей, Голова Координаційної Ради БО «100% життя»:

«Найбільша пацієнтська організація в Україні – “100% Життя” – протягом 18 років послідовно виступала за розширення доступу до лікування для всіх категорій пацієнтів. Але ми в жодному разі не очікували такого зухвалого наступу на права людей – як тих, хто потребує паліативної допомоги, так і людей, які вживають наркотики. Навіть сама поява цього законопроекту – це середньовічне мракобісся, якому не місце в жодному цивілізованому суспільстві».

Артем Осипян, монітор Національного превентивного механізму*, представник Всеукраїнського об’єднання людей із наркозалежністю:

«Примусове лікування людей із наркозалежністю є доведено неефективним, як і репресивна наркополітика в цілому – про це є маса наукових досліджень і публікацій. Серед тих наркозалежних, яких лікували примусово, вищий рівень рецидивів вживання, передозувань, смертності. Це не той підхід, який використовується в цивілізованому світі. Разом із санкціями за ухилення від медичного огляду особою, яка не скоїла жодного правопорушення, примусове лікування – це порушення базових прав людини, до яких входить добровільність будь-яких медичних процедур. А санкції для батьків за ухилення від медичного огляду дітей, які пропонують встановити автори законопроекту, взагалі призведуть до того, що боротися із наркозалежністю серед неповнолітніх стане ще важче».

*НПМ – це незалежний національний орган, який створений і діє відповідно до Факультативного протоколу до Конвенції ООН проти катувань, що на регулярній основі моніторить усі місця несвободи з метою попередження у них жорстокого поводження з людьми, які там утримуються.

  • 4088
  • 6
Поділитись