Спільна заява НУО щодо сталості питань охорони здоров’я у торгових та інвестиційних угодах
Організації, які підписалися під цією заявою, закликають Європейську Комісію розробити та запровадити відповідальну торговельну політику, що забезпечує сталість системи охорони здоров’я, дає змогу здійснювати заходи з протидії загрозам безпеки громадського здоров’я та впровадження основних напрямків з виконання ЄС своїх обіцянок в рамках Цілей сталого розвитку ООН (ЦСР). Це відповідає зобов’язанню, передбаченому договорами ЄС щодо забезпечення високого рівня охорони здоров’я у всіх сферах політики ЄС (стаття 168 Договору про функціонування ЄС).
Більше того, у вересні 2015 року ЄС та всі держави-члени цієї організації ухвалили ЦСР та взяли на себе зобов’язання вживати на національному рівні заходів з досягнення їх цілей до 2030 року. У листопаді 2016 року Комісія виклала у своєму «Повідомленні про наступні кроки щодо сталого європейського майбутнього» план з підтримки впровадження цілі № 3: «Забезпечити здоровий спосіб життя та сприяти добробуту для всіх людей всіх вікових категорій». Ціль № 3 стосується зростаючого глобального навантаження, яке спричиняють хронічні неінфекційні захворювання (ХНЗ), епідемії інфекційних захворювань (наприклад, ВІЛ, вірусний гепатит, туберкульоз, малярія та інші) та несправедливий доступ до ліків. Оскільки торговельні переговори ЄС відбуваються в контексті цих зазначених у ЦСР загроз для здоров’я, Європейський Союз має розглянути вказані цілі в сфері охорони здоров’я як частину своєї сталої торговельної політики. Нездатність виконати показники ЦСР щодо охорони здоров’я може спричинити загрозу безпеці та стабільності ЄС в сфері охорони здоров’я, а також посилити тиск на системи охорони здоров’я її країн-членів. Така невдача в досягненні цілей, можливо, перешкоджатиме завданням економічного зростання Європейського Союзу.
Дійсна політика узгодженості з ЦСР передбачає дотримання міжнародних правових та політичних зобов’язань стосовно ХНЗ та пов’язаних з ними факторів ризику: тютюн, алкоголь, харчові продукти з великим вмістом жиру, солі та цукру, інфекційні хвороби та універсальний прийнятний доступ до ліків. Євросоюз має просувати порядок денний громадського здоров’я у своїй торговій політиці.
Важливим є той факт, що торговельна та інвестиційна політика як не послаблює здатність ЄС, її держав-членів або країн-партнерів вживати заходів для профілактики та надання медичної допомоги у зв’язку із ХНЗ та інфекційними захворюваннями, так і не перешкоджає зусиллям із сприяння загальному охопленню послугами з охорони здоров’я та доступу до лікарських засобів за прийнятними цінами. Це вимагає від ЄС визнання основних глобальних проблем охорони здоров’я, активного їх вирішення та впровадження завдань ЦСР щодо охорони здоров’я у торговельній та інвестиційній політиці в усіх розділах існуючих та майбутніх Угод про вільну торгівлю та інвестиції.
Всі 17 Цілей сталого розвитку прямо або опосередковано сприяють охороні та поліпшенню здоров’я: гарне здоров’я є результатом і передумовою для досягнення всіх ЦСР, зокрема цілі №3. Таким чином, для виконання ЦСР, загрози для здоров’я населення повинні розглядатися як пріоритетні у торгових переговорах та у більш ширшому контексті розробки торговельної та інвестиційної політики.