До всіх новин

Право на лікування та життя: пацієнти вийшли на захист медреформи

23 липня 2020 під стінами Конституційного Суду України відбулась акція “Совок вбиває медреформу”. Пацієнти вийшли на захист своїх конституційних прав на доступну та якісну медицину.

Сьогодні Конституційний Суд України почав розгляд подання про конституційність Закону “Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення”, який є законом про медичну реформу. Тобто Суд вирішуватиме, чи закон про медичні гарантії відповідає Конституції України. Якщо закон визнають неконституційним — реформу скасують. Автори подання колишні члени “Партії регіонів”, які постійно протистоять якісним змінам в Україні.

“Автори цього подання — це колишні екс-регіонали. Люди, які роками наживались на житті та здоров’ї пацієнтів. Зараз вони хочуть поховати медреформу і повернути нас в совок. Вони роками будували корупційну систему, де існують медичні клани, радянські традиції, жахливе медицина з традиціям та обладнанням з часів СРСР. В їхній системі людське життя нічого не вартує. Пацієнтів у цій системі ніхто, вони лише джерело доходу. Не важливо, як буде лікуватись пацієнт, чи він виживе. Головне, щоб він заплатив, а регіонали будуть далі лицемірити, що у нас якісна та безоплатна медицина”, — говорить Дмитро Шерембей, голова БО «100% Життя».

Закон про медичну реформу — перший за часи незалежності закон, який реально реформує медичну систему. Закон було прийнято 19 жовтня 2017 року. Тоді громадяни отримали те, що записано в Конституції — право на доступну та безоплатну медицину, право на життя.

Незважаючи на те, що процес трансформації медичної системи ще триває, пацієнти вже відчули позитивні результати. 30 мільйонів українців уклали декларації з сімейним лікарем. З них — 73% задоволені своїм сімейним лікарем відповідно до дослідження «Індекс здоров’я» за 2019 рік.

 

“Пацієнти вперше за 29 років незалежності отримали те, що гарантується нам Конституцією — безоплатні та доступні послуги. Пацієнт не повинен принижуватись, щоб вибороти своє право на життя. Окрім того медреформа будує нову модель взаємовідносин та механізмів, які є чіткими, зрозумілими та прозорими.  А головною цінністю є життя та здоров’я людини”, — Олена Сотскова, засновниця та Член правління Громадської організації «Асоціація хворих із запальними захворюваннями кишечника «Повноцінне життя».

Не лише пацієнти відчули позитивні зміни, а й лікарі.

“За весь час медреформи, наша лікарня не звільнила жодного медпрацівника. Реформа допомогла нам налагодити роботу лікарні — зробити її ефективною. Ми зменшили кількість ліжок, але водночас почали приймати набагато більшу кількість пологів. Медреформа — це можливість для лікарів працювати, отримувати нормальні зарплати і не просити хабарі, а надавати безоплатні послуги пацієнту”, — Дмитро Говсєєв, головний лікар Київського міського пологового будинку №5.

Якщо медичну реформу буде скасовано, то незрозуміло як саме буде відбуватися повернення до попередньої системи. Також люди втратять свого сімейного лікаря, терапевта або педіатра, якого вони обрали. Під час пандемії COVID-19 пацієнту не буде кому подзвонити, адже сімейний лікар — перший, кому ми дзвонимо при будь-якій підозрі.

“Невідомо, як буде відбуватись фінансування лікарень, якщо Закон “Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення” втратить свою чинність. Що буде з 3 029 медичними закладами, які приєднались до реформованої системи. Що буде з 125 тисячами лікарями, які працюють в реформованій системі. Ми не знаємо, хто і як буде фінансувати медичну допомогу. Але точно знаємо, що це буде складний процес як для пацієнта, так і для лікаря”, — говорить Інна Іваненко, виконавча директорка БФ “Пацієнти України”.

Раніше пацієнтські організації вже надсилали своє звернення до Конституційного Суду з проханням взяти до уваги думку пацієнтів про результати медичної реформи та чому її відміна є катастрофічною.

  • 1426
  • 1
Поділитись