До всіх новин

Брифінг «Гайд для юристів, які захищають права людей з ВІЛ/СНІД та туберкульозом»

2 листопада 2023 року в Українському кризовому медіа-центрі відбувся брифінг «Гайд для юристів, які захищають права людей з ВІЛ/СНІД та туберкульозом», під час якого Українська Гельсінська спілка з прав людини разом із благодійною організацією «100% Життя» презентували аналітичний звіт «Дослідження практики Європейського суду з прав людини у справах щодо захисту прав людей, які живуть з ВІЛ, представників уразливих до інфікування ВІЛ груп населення та осіб, які хворіють/хворіли на туберкульоз, та відповідної практики національних судів».

Зі слів координатора мережі громадських приймальнь УГСПЛ Наталії Козаренко, співпраця з благодійною організацією «100 відсотків життя» в цьому напрямку триває п’ять років. Основним завданням проєкту було створення механізму порушених прав людей з ВІЛ і туберкульозом. В рамках цього у 12 містах країни була створена мережа громадських приймальнь, які надають правову допомогу. Крім того проводилися просвітницькі заходи – сесії, семінари для соціальних працівників. Створено чат-бот, який містить більше 120 питань щодо порушення прав, з якими стикаються ці люди.

 

«Частіше за все звертаються люди з питаннями по відновленню майнових прав, – відмітила Наталія Козаренко. – Дуже багато кримінальних справ з різних аспектів та стану охорони здоров’я. Через переселення з небезпечних районів людей хвилюють питання соціального забезпечення».

 

З дослідженням практики Європейського суду з прав людини у справах щодо захисту прав людей, які живуть з ВІЛ, представників уразливих до інфікування ВІЛ груп населення та осіб, які хворіють/хворіли на туберкульоз, та відповідної практики національних судів склали вивчення практики Європейського суду з прав людини та Національної судової практики ознайомили адвокат, директор Центру стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини Михайло Тарахкало та доктор права, юрист Секретаріату ЄСПЛ (2008-2012, 2017-2021), адвокат, експерт ВША НААУ з питань ЄКПЛ та ЄСПЛ Ігор Караман Вони зазначили, що завдяки матеріалам дослідження судді та адвокати можуть подивитись, яка зараз практика, як вирішуються ті чи інші питання.

 

Ті справи, в яких допущені помилки, таким чином можна виправити і ухвалювати на національному рівні вже відповідні рішення, які б відповідали практиці Європейського суду. Своєрідною хрестоматією конвенційних прав цільових груп назвав дослідження назвав дослідження Ігор Караман. Він також додав, що окремий додаток містить перелік усіх справ ЄСПЛ з відповідним гіперлінком. За ним можна зайти на сайт суду і ознайомитись з тим чи іншим рішенням. Всі матеріали, що стосуються України, є у перекладі. Модератор заходу Ольга Комарова звернула увагу на те, що нерідко розгляд справ Європейським судом з прав людини займає досить тривалий час. Чи можна прискорити цей процес? Зі слів Михайла Тарахкало, є певна процедура за правилом 39 в Європейській конвенції, і вона може допомогти вжити термінових заходів, якщо це вимога невідкладності. На сайті суду вона описана досить детально. «Але одразу хочу зазначити, що не за всіма статтями суд розглядає цю вимогу», – попередив юрист.

Аналітичний звіт «Дослідження практики Європейського суду з прав людини у справах щодо захисту прав людей, які живуть з ВІЛ, представників уразливих до інфікування ВІЛ груп населення та осіб, які хворіють/хворіли на туберкульоз, та відповідної практики національних судів».

 

  • 745
  • 0
Поділитись