До всіх новин

1 300 000 пацієнтів вимагають звернутися по гуманітарну допомогу на ліки!

Державні закупівлі ліків за 38 програмами — провалені. Закупівлі, що мали початися у лютому-березні 2020 року, досі не розпочались.
За публічною інформацією ДП «Медичні закупівлі України» ліки для важкохворих пацієнтів почнуть закінчуватися за три місяці. Без ліків у вересні залишаться:
  • новонароджені з розладами дихання;
  • онкохворі діти;
  • люди, які живуть з ВІЛ.
Під великим ударом й інші категорії пацієнтів, для яких переривання щоденного прийняття препаратів призводить до смерті – мова йде про пацієнтів з орфанними захворюваннями; людей, що страждають на гемофілію; пацієнтів з раком крові та іншими тяжкими хронічними хворобами.
Існуючі запаси ліків за різними нозологіями будуть закінчуватись з різною швидкістю. Восени ми очікуємо переривання лікування.
Пане Президенте, пацієнтів потрібно рятувати! Візьміть закупівлі під свій контроль та допоможіть пацієнтам!
Міністру охорони здоров‘я
М. Степанову
Копія
Президенту України В. Зеленському

Державні закупівлі ліків за 38 програмами, що фінансуються за кошти державного бюджету України, мали початися у лютому-березні 2020 року, досі не розпочались.

За публічною інформацією ДП «Медичні закупівлі України», ліки для важкохворих пацієнтів почнуть закінчуватися за три місяці.

Без ліків у вересні залишаться:

  • новонароджені з розладами дихання;
  • онкохворі діти;
  • люди, які живуть з ВІЛ.

Під великим ударом й інші категорії пацієнтів, для яких переривання щоденного прийняття препаратів призводить до смерті – мова йде про пацієнтів з орфанними захворюваннями; людей, що страждають на гемофілію; пацієнтів з раком крові та іншими тяжкими хронічними хворобами.

Більш ніж 24-годинна перерва в прийомі препаратів пожиттєвого лікування 130 000 людей з ВІЛ щоденно прогресивно збільшує кількість пацієнтів, у яких пожиттєво відмовляє існуюча схема лікування, що призводить до необхідності її термінової заміни на в десятки разів дорожчі пожиттєві препарати, запасів яких в країні теж немає.

Досі не почались закупівлі стентів для лікування інфарктів у близько 40 000 українців. Лікарні не зможуть надати послуги з лікування інфарктів безоплатно, а така послуга визначена як пріоритетна для системи охорони здоров’я.

Це масово поверне ситуацію, коли хабара за життя будуть вимагати у пацієнтів, які інакше помруть за 4 години. Суспільно важлива інформація щодо наявності закуплених державою ліків та медичних засобів за усіма нозологіями не публікується, що робить дедалі складнішими зусилля пацієнтських організацій у пошуці додатково фінансування на ліки для пацієнтів, що можуть померти від переривання лікування.

В бюджеті 2020 року заплановано історичний максимум фінансування програми державних закупівель ліків — 9,8 млрд гривень. Ці бюджетні кошти не використовуються, старт тендерних процедур заблоковано 5 місяців, вже два з яких ви керуєте Міністерством.

Визначені постановою КМУ №298 і наказом МОЗ №589 для закупівлі ліків ДП «Медичні закупівлі України» та міжнародні організації не можуть розпочати закупівлі, доки МОЗ України не прийме 8 наказів, проекти яких давно розроблено та передано до МОЗ, та не підпише договори з визначеними постановою Кабінету Міністрів України міжнародними організаціями.

Якщо, закупівельні процедури розпочнуться завтра, що є неможливим, перші препарати можуть приїхати до пацієнтів лише в першій половині 2021 року: процедури закупівель тривають від 2 до 4 місяців, також потрібен час на постачання і, для частини ліків, виробництва.

Прийняття постанови Кабінету міністрів №350 від 6 травня 2020, що регулює перелік ліків, які закуповується за кошти державного бюджету, можна вважати позитивним фактом на тлі повного провалу процесу державних закупівель.

В той самий час, прийнята постанова впливає на правовідносини під час проведення фінансових та логістичних операцій і не була перепоною для початку тендерних процедур, які могли розпочатися відповідно до затверджених паспортів бюджетних програм. Паспорт щодо виконання бюджетної програми КПКВК 2301400, який щойно під тиском пацієнтських організацій було передано з Міністерства охорони здоров’я до Міністерства фінансів України, з боку якого ми очікуємо на розуміння цієї кризової ситуації і виконання 10-денних нормативних строків.

Існуючі запаси ліків за різними нозологіями будуть закінчуватись з різною швидкістю, найбільш гостру ситуацію ми очікуємо наприкінці вересня — на початку жовтня.

Ми звертаємось до посадових осіб, залучених до прийняття рішень, а також до МОЗ України з вимогами:

– Негайно опублікувати суспільно важливу інформацію щодо залишків лікарських засобів та медичних виробів, відповідно, програм, що фінансуються за кошти державного бюджету в Україні.

– Звернутися за гуманітарною допомогою до донорських організацій, щодо постачання ліків в період штучно створеного дефіциту.

– Негайно розблокувати централізовані закупівлі, підписавши нормативно-правові акти, необхідні для початку закупівель за переліком, що додається.

– Провести відбір та укласти договори з міжнародними спеціалізованими організаціями та довести до них, а також до визначеного законодавством закупівельника ДП «Медичні закупівлі України» замовлення і кошти для закупівлі. 

Інна Іваненко, виконавчий директор БФ «Пацієнти України»

Ольга Кудіненко, засновниця БФ «Таблеточки»

Дмитро Шерембей, голова Координаційної ради БО «Мережа 100% Життя»

Ніна Астафорова-Яценко, голова БФ «Діти з гемофілією»

  • 1642
  • 1
Поділитись