До всіх новин

Захист прав пацієнтів: три історії з практики

До вашої уваги — три кейси захисту прав людини.

10 грудня 1948 року була вперше підписана Декларація прав людини. «100% Життя» невпинно бореться за права людини кожного дня. Разом зі своїми партнерами Українською Гельсінською спілкою з прав людини  (УГСПЛ) ми реалізуємо проект з захисту прав пацієнтів з ВІЛ/туберкульозом та вразливих груп.  

Право наркозалежних на замісну підтримувальну терапію

У грудні до приймальні УГСПЛ звернувся учасник програми замісної підтримувальної терапії пан Д. Після того, як він отримав за рецептом в аптеці замісний препарат (метадон) на наступні 10 діб, по дорозі додому він був затриманий патрульною поліцією.

Адвокат приймальні УГСПЛ встановив, що затримання пана Д. відбувалося безпідставно, метадон вилучений з порушенням закону. В процесі спілкування зі слідчим, йому було роз’яснені правові підстави набуття наркотичного засобу паном Д., порядок видачі рецептів та взагалі порядок проведення замісної терапії. Після переговорів з начальником відділу поліції було прийняте рішення, яке влаштувало і поліцейських, і пана Д. Поліція отримала виписку із історії хвороби Дмитра та допитала лікаря-нарколога кабінету замісної терапії. На підставі цього поліція закрила кримінальне провадження та повернула метадон пану Д.

 

Право на ліки

Пан В. який живе з ВІЛ, перебуває в пенітенціарній установі в Білорусі. Але за весь час перебування в місцях несвободи не отримував АРВ-терапію. Стан його здоров’я погіршився. Його мати звернулася до приймальні УГСПЛ у Рівному. Вона не мала прямого зв’язку з сином, зверталась в консульство України в Білорусі з проханням допомогти у ситуації, але так і не отримала чіткої відповіді. Юристи УГСПЛ звернулись з проханням про допомогу до партнерської  організацій в Білорусі, що допомагає людям, які живуть з ВІЛ. Окрім цього, приймальні УГСПЛ  направили лист до консульського відділу МЗС України, Консульства та посольства в Білорусі та Уповноваженого з прав людини. Пана В. нарешті оглянув лікар та він отримав належне лікування.

 

Право на нерозголошення статусу

Пані О, яка живе з ВІЛ, звернулася із скаргою на неправомірні дії медичного працівника міської лікарні. Та розповіла своїм рідним про статус пані О., а ті поширили по місту інформацію про ВІЛ-статус пацієнтки.

Юрист надав юридичний супровід у справі із притягнення до кримінальної відповідальності працівника медичного закладу за вчинення кримінального правопорушення передбаченого ст. 132 КК України, проконсультував пацієнтку щодо першочергових дій при подачі заяви про вчинення злочину до поліції, а також роз’яснив пацієнтці про права заявника під час досудового розслідування. Заява про вчинення кримінального правопорушення передбаченого ст. 132 КК України була подана до місцевого відділу поліції.

Ми боремося за права людини кожного дня!

Якщо у вас є запитання, поради або ваши права  порушуються — звертайтеся до приймальні УГСПЛ у вашому регіоні. https://helsinki.org.ua/advice-centres/

Також дізнатись більше про захист прав можна у спецпроекті «Знай свої права!» — про і для людей, які живуть з ВІЛ, та їх рідних. А також: медичних і соціальних працівників, правозахисників, громадських активістів, працівників поліції, чиновників. Ініціатором спецпроекту є БО «100 відсотків життя». Курс створено в рамках проекту HealthLink,  авторами контенту є експерти Української Гельсінської спілки з прав людини.

  • 2387
  • 0
Поділитись