Arrow Arrow Page 1 Page 1 Burger cardio Close Facebook Logo Combined Shape refresh twitter Shape Copy Shape Youtube
УкраїнськаEnglish

У України є план як максимально наблизити допомогу пацієнтові

Извините, этот техт доступен только в “Украинский” и “Американский Английский”. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in this site default language. You may click one of the links to switch the site language to another available language.

­­­­­­­­­­­­­­ЮСЕЙД допомагає Україні знайти людей, які живуть з ВІЛ та не знають про це

Лише кожен другий ВІЛ-інфікований українець знає про свій статус. За оціночними розрахунками, в Україні – 240 тисяч людей з ВІЛ (ЛЖВ), під медичним наглядом знаходяться 146 тисяч ВІЛ-позитивних громадян України. За даними ЮНЕЙДС більш ніж 100 тисяч ВІЛ-інфікованих українців ще не знають про свій діагноз. Однією з найголовніших проблем є недоохоплення послугами з тестування населення.

 

Олександру 25 років, два місяці тому він дізнався, що ВІЛ-позитивний. Після цього він думав, що його життя закінчене.

   “Я погодився на розмову і підтримку з соціальним працівником. Я дізнався від неї, що з ВІЛ можна жити”

Фото — Викторія Семененко

 

«Я 20 років живу з ВІЛ. У 1998 році, коли  мені поставили діагноз – це й справді був смертельний вирок, адже в Україні ще не було доступу до антиретровірусної терапії, не було належного фінансування програм протидії ВІЛ з боку держави, та загалом розуміння в суспільстві, як жити із цим захворюванням, — говорить Дмитро Шерембей, голова найбільшої в Україні пацієнтської організації БО «100% життя» (Всеукраїнська мережа ЛЖВ). – Сьогодні, від постановки діагнозу до старту лікування потрібні тижні! Це надзвичайне досягнення яке ми, як пацієнти, вибороли за підтримки спочатку лише міжнародних партнерів, а потім і держави»

 

Дмитро Шерембей під час заключної конференції, розповідає про досягнення проекту USAID RESPECT

Фото — Роман Попов

БО «100% життя» є першою неурядовою організацією, яка стала прямим партнером USAID.  З 2013 по 2017 рік, організація впровадила в Україні проект USAID RESPECT, який директор UNAIDS в Україні назве «найбільш успішним проектом із подолання стигми та дискримінації, який реалізовано в Україні за 20 років». У 2016 році організація  від імені України отримає нагороду програми PEPFAR за краще партнерство серед пацієнтських організацій з 40 країн світу.

 

Успіх проекту RESPECT став настільки суттєвим, що модель по залученню клієнтів на тестування і лікування, яка була розроблена та випробовувана в проекті, покладена в основу нового масштабного проекту з протидії ВІЛ в Україні — USAID HealthLink. В рамках якого за п’ять років американською стороною буде інвестовано 22 млн грн у подолання ВІЛ і це є найбільшим проектом  для USAID у сфері охорони здоров’я в Україні.

 Олександра Виноградова розповідає про досвід України під час International AIDS Conference в Амстердамі

Фото — Максим Ровінський 

 

«Модель показала високу ефективність, оскільки орієнтується на потреби клієнта, місцеву специфіку, гнучка до реформи в медичній галузі та залучає лікарів до тестування пацієнтів швидкими тестами. Цей підхід було схвалено лікарями пілотних медичних установ. Ключовим фактором, який сприяє доведенню нових пацієнтів до лікування є наявність соціального працівника, який разом з лікарем наближає допомогу пацієнту», — розповідає Олександра Виноградова, експерт БО “100% життя”, яка була однією з тих, хто впроваджував USAID RESPECT в Україні.

 

В рамках проекту HealthLink всі ці алгоритми працюють і доповнені новими підходами, що лягають в контекст медичної реформи в Україні.

 

По-перше, не втрачаються нові пацієнти. Їх підхоплює соціальний працівник і доводить до лікування.  

Адже, за статистикою тільки в українській столиці за даними Київського міського центру СНІДу, 59% ново виявлених ЛЖВ губляться на шляху від постановки діагнозу до призначення лікування.

Марина Переверзева під час асистованого тестування на ВІЛ

Фото — БО «Світло Надії»

 

Про свого першого клієнта згадує Марина Переверзева, яка працює соціальним працівником у Полтавському регіоні України: “З першою клієнткою ми познайомилися через її чоловіка, який також має цей статус. У пари двоє дітей. Після тестування та оголошення результату, жінка замкнулася і не захотіла слухати ні мене, ні психолога. Вона просто вибігла з кабінету і не відповідала на дзвінки. Декілька днів я їй не телефонувала, дала час заспокоїтись. Потім ми поговорили, я розповіла про важливість лікування, підтримала, запросила пройти додаткове обстеження. Статус підтвердився. Зараз вона приймає АРТ разом зі своїм чоловіком”

 

По-друге, відбуваються системні зміни і до тестування залучаються сімейні лікарі.

 

В рамках медичної реформи в Україні змінюється сам алгоритм тестування, пропонуючи  широке використання швидких тестів на ВІЛ у роботі сімейних лікарів.

 

«Хто, як не лікар первинної меддопомоги, може допомогти пацієнту визначитися щодо ризикованої поведінки та необхідності тестування, — говорить Директор Центру громадського здоров’я МОЗ України Володимир Курпіта.

 

Модель по навчанню і залученню сімейних лікарів до тестування на ВІЛ, була протестована ще у проекті USAID RESPECT. Пілотні ініціативи продемонстрували, наскільки ефективним є тестування та діагностика на первинній ланці. Кількість обстежених пацієнтів, які пройшли тестування експрес-тестами, зросла на 23%.

Тож тільки протягом 2018 року в межах проекту HealthLink протестують  48 тисяч людей.

 

«Винятковість цього проекту в тому, що він органічно лягає в медичну реформу, підтримує розвиток електронної системи E-Health, запускає нову модель допомоги пацієнтам, змінюючи при цьому роль самих лікарів в боротьбі з епідемією ВІЛ в Україні. Тепер через сімейних лікарів та лікарів стаціонарів можна буде потрапити на тестування ВІЛ швидкими тестами.» , — підкреслює Дмитро Шерембей.

 

По-третє, продовжується робота по зниженню рівня стигми серед медичних працівників по відношенню до ЛЖВ.

«Згідно з результати підсумкової оцінки рівень стигми та дискримінації, пов’язаної з ВІЛ, до ЛЖВ та представників груп ризику  серед медичного персоналу обраних медичних закладів, впав більш як у три рази – з 43% до 13%.» — говорить Олександра Виноградова, про результати роботи проекту RESPECT в рамках дослідження «Індекс стигми».

 

Стигма є основним бар’єром на шляху до послуг з тестування. Тому тренінгам  та навчанню медиків приділено окрему увагу – більше 3000 лікарів пройдуть навчання протягом п’яти років. Вже у  2019 році HealthLink проведе наступний, четвертий, етап дослідження Індекс стигми. Україна і тут є лідером тому що проведе дослідження  «Індекс стигми» найбільшу кількість разів серед всіх країн-учасниць дослідження.

Олександр став одним з перших, хто отримав допомогу в рамках проекту HealthLink. «Я буду пити терапію – у мене все буде нормально! Якби не допомога соціального працівника, не знаю, чи зумів би я сам справитися із своїми думками, чи став би на терапію, чи не накоїв би я дурниць. Від неї я відчуваю підтримку, я не сам», — говорить Олександр.

 

В Україні зараз демонструє лідерство в регіоні Східної Європи і Центральної Азії за відповіддю на виклики епідемії ВІЛ.

 

«Ми спираємось на вже існуючий досвід і в новому проекті максимально прискорюємо подолання ВІЛ в Україні. Зміна парадигми самих лікарів в процесі подолання епідемії в країні, залучення сімейних лікарів, супровід соціальними працівниками, аби людина не загубилась, коли дізнається про позитивний результат і отримала допомогу та непереривні системні зміни в державі, які впроваджують НУО за підтримки самої держави та міжнародних партнерів — то все рецепт, як  саме максимально наблизити допомогу пацієнтові», — підводить підсумок Дмитро Шерембей.