До всіх новин

Під Верховною Радою встановили пам’ятник жертвам медичного популізму

 

Пацієнти встановили під Верховною Радою «Пам’ятник жертвам медичного популізму». Символічні хрести із розіп’ятими на них футболками з іменами померлих людей, які так і не дочекалися лікування, з’явились під час громадської акції під стінами Парламенту. В такий спосіб пацієнти вимагали від депутатів Верховної Ради проголосувати за законопроекти з медичної реформи до 14 липня, тобто до парламентських канікул. В іншому випадку медична реформа буде відкладена на невизначений термін.

«Небажання народних депутатів голосувати за медичну реформу – це популізм та плювок в обличчя всім виборцям,  – стверджує Ольга Стефанишина, виконавчий директор БФ “Пацієнти України”Кожен другий українець зараз змушений відкладати лікування через те, що держава його не забезпечує. А депутати з трибун і далі розповідають про необхідність збереження безкоштовного лікування.  Для них – це красиві виступи з трибун. Для більшості українців – втрачені життя близьких, яких можна було б врятувати, якби реформу почали 5 чи 10 років тому».

Цього пленарного тижня останній термін розгляду пакету законопроектів №6327 та №6604, які дозволять розпочати медичну реформу вже з наступного року. У разі ігнорування Верховною Радою цього пакету законопроектів до 14 липня реформа охорони здоров’я буде відтермінована щонайменше на рік. Законопроект №6327 був підтриманий парламентом у першому читанні та доопрацьований у робочій групі, що складалася з народних депутатів.

Відтепер пацієнтська спільнота очікує на позитивні висновки Комітету охорони здоров’я та голосування пакету законопроектів Парламентом у другому читанні.

«Нещодавно через байдужість, непрофесіоналізм та лікарську помилку померла 4-річна донька моїх кумів Настя», – розповів учасник акції Павло Поламарчук. – Щодня в Україні помирає більше 1600 українців, 400 з яких можна було б врятувати завдяки підвищенню якості медичних послуг. Вимирання українців як нації через популізм та відсутність політичної волі до змін буде персональною відповідальністю тих, хто зволікав з реформою і не проголосував за необхідні зміни».

Нагадаємо, пацієнти неодноразово звертались до депутатів з вимогами розпочати медичну реформу та проголосувати законопроекти, запропоновані Міністерством охорони здоров’я. Наразі в робочій групі на базі профільного комітету з питань охорони здоров’я тривають обговорення майже 900 правок, які подали народні депутати. Пацієнти побоюються, що депутати можуть «замилити» сутність реформи такою кількістю коректив і ухвалити зовсім інші закони, або ж провалити їх, прикриваючись популістичними гаслами про необхідність «збереження безкоштовної медицини», якої де-факто в Україні не існує.

За результатами дослідження «(БЕЗ)коштовна медицина», 97% пацієнтів амбулаторій  і стільки ж стаціонарів оплачувати своє лікування самостійно. 49% хворих відмовляються від лікування через неплатоспроможність, 44% пацієнтів змушені були продавати майно та позичати гроші на лікування. Лише третина українців, занедужавши, звертається у лікарню. Причина – дороговизна лікування та недовіра до лікарів.

Представники пацієнтської спільноти готові об’єднатися в  національну мережу та продовжити боротьбу за реформу, а відтак за життя – якщо популізм цього тижня отримає перемогу над здоровим глуздом та вимогами українців.

«Ми перетнули межу неповернення. Як пацієнти, ми знаємо ціну втраченого часу. Для депутатів настав час Х, час коли треба брати на себе відповідальність та обирати, на чиєму ти боці: людей чи корумпованої системи, – каже  Дмитро Шерембей голова координаційної ради БО «Мережа ЛЖВ»,  – «Протягом цього тижня ми побачимо чи зможуть депутати подолати політичну імпотенцію та популізм. Якщо ні – я думаю, суспільству доведеться обирати більш радикальні методи впливу».

Під час акції громадські організації передали колективні звернення до спікера Парламенту Андрія Парубія з проханням поставити медичну реформу на розгляд Верховної Ради на поточному тижні до 14 липня, а до голів фракцій – з вимогою підтримати ці законопроекти в сесійній залі.

«Рано чи пізно кожен з нас захворіє та помре. А за сучасною статистикою, кожен четвертий хворітиме на рак. Тому медична реформа – це відповідь на питання про те, який рівень допомоги отримає кожен з нас. І ми повинні про це дуже голосно говорити»,  – зазначає Ірина Литовченко, співзасновник МБФ «Таблеточки».

Раніше пацієнти проводили акції під стінами Парламенту, вимагаючи прийняття законів, що запускають медичну реформу.  Після цього Парламент ухвалив в першому читанні законопроект №6327, який докорінно змінює систему медицини. Через саботаж з боку голови профільного комітету Ольги Богомолець громадські організації навіть вимагали її відставки.

Нагадаємо, медична реформа впроваджує чесні взаємини між пацієнтом та лікарем і ґрунтується на трьох основних принципах. По-перше, реформа пропонує відійти від радянського принципу оплати ліжко-місць. Тобто, держава оплачуватиме якісну медичну послугу, а пацієнт сам обиратиме, в якому медичному закладі отримати цю послугу.  Це запускає принцип «гроші йдуть за пацієнтом». По-друге, медична реформа запроваджує Гарантований пакет медпослуг – перелік того, що буде безоплатним для пацієнтів. Держава завжди оплачуватиме 100% за невідкладну допомогу, звернення до сімейного лікаря, терапевта, педіатра, а також паліативну допомогу для невиліковно хворих та пологи. За вузькоспеціалізовану медичну допомогу та діагностику пацієнти та держава сплачуватимуть за співоплатою за чітко визначеними тарифами, єдиними та офіційними для всіх українців. По-третє, усі пацієнти матимуть рівний доступ до медичної допомоги – незалежно від соціального статусу та доходу. Кожен українець отримуватиме таку саму медичну допомогу, як і депутат або міністр та зможе звертатися до тих же лікарів. Очікується, що завдяки зміні фінансування системи охорони здоров’я, яке буде впроваджено пакетом законопроектів, вдасться значно підвищити офіційну зарплату українським лікарям.

 

 

  • 1186
  • 0
Поділитись