До всіх новин

Мережа використовує кращі практики у боротьби з туберкульозом

Всеукраїнська мережа ЛЖВ продовжує залучати кращі практики у боротьби з туберкульозом.

У червні 2017 експерт Мережі Юрій Варченко прийняв участь у III Міжнародному навчальному заході “Удосконалення контролю над ТБ у в’язницях країн з високим тягарем МРТБ/РРТБ”, який проходив у столиці Азербайджану Баку.

“Азербайджан є одним з лідерів у подоланні туберкульозу в системі пенітенціарної служби Закавказького регіону, що обумовлено чітким дотриманням рекомендацій ВООЗ, — говорить Юрій Варченко. — На відміну від України, медична служба в пенітенціарній системі Азербайджану є окремим підрозділом. Взаємодія між міністерством юстиції, міністерством охорони здоров’я та медслужбою пенітенціарної системи налагоджено нормативно-правовими актами та працює автоматично і безвідмовно. Відповідно, таких проблем, як невчасна транспортування, затримка в проведенні ізоляції, діагностики чи лікуванні ув’язнених пацієнтів з туберкульозом просто не існує”.

Завдяки впровадженню новітньої системи, Азербайджану вдалося досягнути фантастичних результатів. Зокрема, ефективність лікування чутливого туберкульозу з 40% в 1998 році підвищилася до 93% в 2015 році, а ефективність лікування мультирезистентного туберкульозу на кінець 2014 року становила понад 75%. Захворюваність на туберкульоз серед ув’язнених знизилася порівняно з 2005 роком в 4 рази, а смертність з 1995 року — в 105 разів!

Особливості роботи системи в Азербайджані слід зазначити такі.
Замість бактеріоскопії мокротиння для первинної діагностики туберкульозу в пенітенціарній службі Азербайджану вже кілька років використовують передовий метод GeneXpert — метод швидкої діагностика туберкульозу та визначення чутливості до найефективнішого протитуберкульозного препарату рифампіцину. За рахунок державного бюджету та коштів глобального фонду пенітенціарна служба Азербайджану повністю забезпечена картриджами для GeneXpert та всіма протитуберкульозними препаратами, дотримуються заходи інфекційного контролю.

Масовому скринінгу на туберкульоз протягом 24 годин підлягають всі особи, які поступають в слідчий ізолятор та особи, які етапуються в місця відбування покарання. В Азербайджані є три слідчі ізолятори, вони всі укомплектовані стаціонарними цифровими рентген-апаратами та GeneXpert. Осіби з підозрою на ТБ або підтвердженим діагнозом туберкульозу відразу ізолюють та транспортують у приймальне відділення спеціалізованої протитуберкульозної лікарні пенітенціарної системи. Транспортування забезпечується спеціально виділеним для цього автомобілем, який обладнаний УФО та припливно-витяжною вентиляцією. Відділення лікарні ізольовані одне від одного, сформовані за профілем чутливості до протитуберкульозних препаратів та наявністю бактеріовиділення. Палати укомплектовані рециркуляторами повітря та обладнані вентиляцією.

“Якщо застосувати отриманий досвід Азербайджану, то мета з ліквідації туберкульозу в пенітенціарній службі України була б вже досягнута в найкоротший термін”, — вважає Юрій Варченко.

 

 

  • 1453
  • 0
Поділитись