dir->/media/news/teper-robotodavets`-ne-mae-prava-vymagaty-zdaty-test-na-vil/

Тепер роботодавець не має права вимагати здати тест на ВІЛ

23.04.2015 08:22:38

Завдяки змінам у законодавстві працівник окремих категорій діяльності не зобов'язаний здавати аналіз на ВІЛ при проходженні медичного обстеження.

Раніше при проходженні медичного огляду була вимога здати аналізи на ВІЛ окремим категоріям осіб, що порушувало Закон України* про право без примусу, лише добровільно, здавати аналізи на ВІЛ. Юрист Всеукраїнської мережі ЛЖВ Світлана Бєлай неодноразово зверталась до Міністерства охорони здоров'я України з вимогою видалити з Медичної картки дану графу "аналізи на СНІД та гепатит". У квітні цього року Світлані вдалось домогтися прийняття змін до законодавчих документів.**

Юристка Світлана вкотре наголошує: "Знайте свої права! Цікавтесь, вчіть, питайте. Адже ВІЛ-статус не є перешкодою для влаштування на роботу і ніяким чином не може являтись аргументом чи причиною для звільнення згідно законодавства."

Нижче наведена нормативно-правова база, яка має підсказки для захисту своїх прав та підтверджує добровільність тестування на ВІЛ-інфекцію. І пам’ятайте!!! У разі незгоди з результатами медичного огляду ви можете оскаржити рішення комісії в судовому порядку!!!***

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!!! Нижче представлений вичерпний перелік професій, що підпадають під обов’язкове медичне обстеження:

1. Харчова та переробна промисловість.

2. Підприємства продовольчої торгівлі, в тому числі дрібнороздрібної, а також ті, що розташовані на території ринків.

3. Ринки.

4. Підприємства громадського харчування.

5. Навчальні заклади, крім вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації

6. Вищі навчальні заклади III-IV рівнів акредитації. Студенти перед початком проходження виробничої практики на об'єктах, працівники яких підлягають обов'язковому профілактичному медичному огляду.

7. Притулки для неповнолітніх.

8. Оздоровчі заклади для дітей з цілорічним та сезонним перебуванням

9. Лікувально-профілактичні заклади для дорослих (санаторії, будинки відпочинку, пансіонати, будинки-інтернати).

10. Пологові будинки (відділення), дитячі лікарні (відділення), відділення патології новонароджених, недоношених

11. Пральні, приймальні пункти білизни, хімчистки.

12. Перукарні, косметичні та масажні кабінети, кабінети татуажу, салони пірсингу та віражу

13. Лазні, сауни

14. Готелі

15. Гуртожитки.

16. Спортивно-оздоровчі комплекси

17. Спортивно-оздоровчі комплекси

18. Заклади культури (театри, цирки, клуби, будинки культури тощо)

19. Розважальні заклади

20. Підприємства фармацевтичної промисловості

21. Аптеки та їх структурні підрозділи

22. Підприємства та об'єкти водопостачання і каналізації

23. Метрополітен

24. Транспортно-дорожній комплекс

25. Рибне господарство

26. Суб'єкти господарювання, що займаються розведенням, вирощуванням і реалізацією тварин

27. Приватні послуги удома

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2001р. №559 «Про затвердження переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним медичним оглядам, порядку проведення цих оглядів та видачі особистих медичних книжок».

Протипоказаннями для роботи за професіями, визначеними у Переліку, є наявність таких захворювань та/або бактеріоносійства:

- черевного тифу;

- паратифів;

- сальмонельозу;

- дизентерії;

- гемінолепідозу;

- ентеробіозу;

- сифілісу в заразному періоді;

- прокази;

- заразних шкірних захворювань (короста, трихофітія, мікроспорія, парша, актиномікоз з виразками або свищами на відкритих ділянках тіла);

- заразних і деструктивних форм туберкульозу легенів;

- позалегеневого туберкульозу з наявністю нориць;

- бактеріоурії;

- туберкульозного вовчаку обличчя та рук;

- гонореї всіх форм (тільки для працівників медичних, оздоровчих закладів, дошкільних навчальних, загальноосвітніх навчальних закладів, які безпосередньо пов'язані з обслуговуванням дітей, на час проведення лікування антибіотиками і отримання негативних результатів першого контролю);

- гнійничкових захворювань (для працівників акушерських та хірургічних стаціонарів, відділень патології новонароджених, недоношених, працівників, які виготовляють та реалізують харчові продукти, працівників дошкільних навчальних закладів, які безпосередньо пов'язані з обслуговуванням дітей, масажних та косметичних кабінетів, кабінетів фізіотерапії, дитячих молочних кухонь, на підприємствах з виробництва кондитерських виробів та морозива, молочних продуктів, у перукарнях та інших підприємствах, де є загроза передачі захворювання чи забруднення продукції патогенним стафілококом.).

Відповідно до Наказу МОЗ України від 23.07.2002 р. №280 затверджений«Перелік протипоказань для роботи за професіями, визначеними в Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним медичним оглядам»

* «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ» стаття 6 «тестування осіб віком від 14 років і старше проводиться добровільно, за наявності усвідомленої інформованої згоди особи, отриманої після надання їй попередньої консультації щодо особливостей тестування, його результатів і можливих наслідків, з дотриманням умов щодо конфіденційності персональних даних, у тому числі даних про стан здоров'я особи».

**Зміни прийняті до Наказу №280 від 23.07.2002 р. «Щодо організації проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництва та організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб». З метою удосконалення обліку захворюваності в закладах охорони здоров’я було прийнято ряд змін до Форми первинної облікової документації № 140-5/о «Медична карта огляду осіб для визначення спроможності займатися відповідним видом діяльності за станом здоров’я» (Медична карта) та Інструкцію щодо її заповнення.

*** Відповідно до Наказу Міністерства охорони здоров’я України 23.07.2002 №280 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров’я України 21.02.2013 №150)«Правила проведення обов'язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов'язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб».


Підготовлено Людмилою Гавриш, спеціалістом зі зв'язків з громадськістю та пресою Мережі ЛЖВ, за матеріалами юриста Світлани Бєлай.