dir->/media/news/merezha-lzhv-spil`no-z-upovnovazhenym-prezydenta-ukrayiny-z-prav-dytyny-pereviryly-umovy-dlya-zhinok/

Мережа ЛЖВ спільно з Уповноваженим Президента України з прав дитини перевірили умови для жінок виправної колонії

30.04.2015 07:00:27

28 квітня 2015 року фахівець відділу адвокації Всеукраїнської Мережі людей, які живуть з ВІЛ/член Громадської ради при ДПтСУ Олександр Гатіятуллін прийняв участь в ознайомчому візиті Чернігівської виправної колонії №44, де відбувають покарання не вперше засуджені жінки разом із дітьми віком від народження до 3-х років.

У візиті взяли участь представники Генеральної прокуратури України, Міністерства соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я України, центрального апарату Державної пенітенціарної служби України, представники громадських організацій, науковці та ЗМІ. А також до заходу долучилися Уповноважений Президента України з прав дитини Микола Кулеба та депутат Верховної Ради України Анна Романова, представники Секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя і Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Візит проходив у рамках інформаційно-адвокаційної зустрічі в рамках багатовекторного соціального проекту «Посилення ролі громадянського суспільства у захисті прав уразливих груп засуджених в Україні».

DSC_3802 (2)_resize.JPG

Менеджерка проекту Алла Мукшименко окремо розповіла основні завдання, які стоять перед проектом: з одного боку це - покращення законодавчої бази та практики застосування права рівності перед законом та доступу до правосуддя, права на соціальну допомогу та соціальний захист для уразливих груп осіб, які відбувають чи відбули покарання (неповнолітніх, жінок, жінок з дітьми, інвалідів, людей з хронічними захворюваннями, засуджених хворих на ВІЛ/СНІД) та їх сімей, а з іншого - підвищення спроможності центральних та місцевих органів державної влади, органів місцевого самоврядування та організацій громадянського суспільства по створенню ефективних моделей співпраці для надання правової та соціальної допомоги засудженим та колишнім в'язням.

DSC_0243_resize.JPG

В установі учасники мали змогу оглянути умови утримання жінок (житлові кімнати); відвідати Будинок матері та дитини, де сьогодні перебувають 10 діток; поспілкуватися із персоналом та засудженими.

Олександр Гатіятуллін, спільно з представниками Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини та Міністерства охорони здоров’я України ознайомилися з порядком надання медичної допомоги, в тому числі й ВІЛ-позитивним засудженим-жінкам та рівнем взаємодії з закладами охорони здоров’я загально лікувальної мережі. Так, в установі, на диспансерному обліку знаходяться 72 ВІЛ-позитивні жінки, з них 21 приймає антиретровірусне лікування. Налагоджена взаємодія з Чернігівським обласним центром профілактики та боротьбі зі СНІДом, в якому проводиться лабораторний моніторинг стану здоров’я у хворих на ВІЛ/СНІД, які відбувають покарання в установі. У медичної чистини є 0,5 ставки лікаря-інфекціоніста, але лікарка знаходиться у декретної відпустці. Тимчасово антиретровірусну терапію призначає лікар СНІД-центру. Силами Чернігівського відділення Всеукраїнської мережі ЛЖВ реалізуються програми профілактики ВІЛ-інфекції серед засуджених жінок та медико-соціального супроводу ЛЖВ.

Учасники візиту відзначили добрі умови спільного перебування для діток і їх мам у Будинку матері та дитини на території колонії – новації для України, що стала можливою за допомоги фінансової та консультативної підтримки Швейцарської Конфедерації. Такий заклад, де засуджена мама має можливість цілодобово опікуватися своїм немовлям, – наразі єдиний в Україні. І, як відмітили працівники колонії, така форма утримання вкрай позитивно впливає і на маля, яке має постійний контакт із мамою, і на засуджену жінку, яка має можливість переоцінити своє ставлення до життя.

DSC_0179_resize.JPG

У ході візиту також були виявлені проблеми у взаємодії з жіночою консультацією міської лікарні, внаслідок чого породіллі, які відбувають покарання у виправній колонії, не можуть отримати гарантовану державою фінансову допомогу по вагітності та пологам. Зазначена допомога оформляється лише за умови, якщо жінка перебувала за місцем проживання на обліку в жіночій консультації. За умови перебування на такому обліку жінкам видається довідка лікувальної установи (форма №47-1/О). Медчастина виправної колонії укомплектована посадою лікаря-гінеколога, але відповідно до нормативної бази МОЗ України не має повноважень видавати таку довідку. Таким чином необхідно, щоб жінок, які відбувають покарання ставили на облік у жіночій консультації міських лікарень згідно спільного наказу про порядок взаємодії закладів охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України із закладами охорони здоров’я з питань надання медичної допомоги засудженим.

DSC_0369_resize.JPG

При підбитті підсумків заходу були окреслені практичні кроки по вирішенню піднятих проблемних питань соціального захисту та надання соціальної та іншої допомоги уразливим групам засуджених, особливо жінкам із дітьми; обговорені шляхи співпраці відповідних установ і відомств у цій роботі.